Թբիլիսիի դատարանը ռադիոակտիվ նյութի գործով ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ խափանման միջոց կիրառել է կալանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը որոշում է կայացրել ռադիոակտիվ նյութի սեփականատերը լինելու համար կասկածվող ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանքը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի իր էջում տեղեկացնում է Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայությունը:
«Հուլիսի 11-ին Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցները ձերբակալել են ՀՀ քաղաքացի Մ․Մ․, ով, վրացական կողմի հաղորդմամբ, կասկածվում է հայ-վրացական սահմանին հայտնաբերված ռադիոակտիվ նյութի սեփականատերը լինելու համար: Հայտնում ենք, որ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության իրավաբանը շուտով կտեսակցի ՀՀ քաղաքացու հետ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Armenian citizen arrested in Georgia for attempting to transfer radioactive substances to Russia
YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. The Georgian state security service agents arrested an Armenian citizen on July 11, who, as the Georgian side reported, is suspected of being the owner of radioactive substances found on the Armenian-Georgian border, the Armenian Embassy in Georgia said on Facebook.
“The Tbilisi court made a decision to remand the Armenian citizen into custody. The lawyer of the Embassy will soon visit the Armenian citizen”, the Embassy said.
An Armenian citizen was detained on the Georgian-Armenian border on charges of transferring radioactive substances to Russia.
According to the investigation results, the Armenian citizen tried to transfer the radioactive isotope Thorium 232, packaged in four packs, from Armenia to Russia via Georgia.