ՀՀ վարչապետն ընդունել է «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Ուղուրլյանին և ընկերության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարեն Արաբյանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, «Ամբեր Կապիտալ»-ը Հայաստանում առաջին մասնավոր բաժնեմասնակցային ներդրումային ֆոնդի հիմնադիրն է: Նախատեսվում է, որ ֆոնդի գործունեության պաշտոնական մեկնարկը կտրվի այս տարվա աշնանը՝ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
ՀՀ վարչապետը և «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության ներկայացուցիչները քննարկել համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես, անդրադարձել ֆոնդի կողմից ֆինանսավորվելիք ներդրումային ծրագրերի ուղղություններին և հեռանկարային ոլորտներին:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարության նպատակը Հայաստանի տնտեսությունը մրցունակ դարձնելն է, հանքահումքային արդյունաբերությունից վերամշակող արդյունաբերությանն անցնելը, և տնտեսական աճի համար առաջնահերթություն ներկայացնող ոլորտներին՝ արտադրությանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին, զբոսաշրջությանը, սարքաշինությանը, Hi-Tech արդյունաբերությանը զարկ տալը: Վարչապետը նշել է, որ Եվրամիության վիճակագրական ծառայության՝ Եվրոստատի տվյալներով, Հայաստանը 2019 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ի աճի ցուցանիշով Եվրոպայում առաջատարն է, ինչը վկայում է տնտեսության զարգացման դինամիկայի և ընդհանրապես տնտեսական միջավայրի նկատմամբ ձևավորված դրական սպասումների մասին: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նաև ներդրումային ֆոնդի գործունեությունը՝ Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման մշակույթի ներդրման, ինչպես նաև կապիտալ շուկաների զարգացման տեսանկյունից:
Ջոզեֆ Ուղուրլյանը նշել է, որ «Ամբեր Կապիտալը» շահագրգռված է Հայաստանում ակտիվ գործունեություն ծավալելու հարցում և պատրաստ է փոխշահավետ գործակցության:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման, գործարար միջավայրի բարելավման, ՓՄՁ ներկայացուցիչների համար կրթական ծրագրերի կազմակերպման, երիտասարդության շրջանում սպորտի զարգացման, կորպորատիվ կառավարման թափանցիկության բարձրացման ուղղություններով ծրագրերի իրականացման հարցի շուրջ:

YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received CEO of Amber Capital LLP Joseph Oughourlian and head of the company’s Armenia Office Karen Arabyan, the PM’s Office told Armenpress. Amber Capital is the founder of the first private mutual investment fund in Armenia. The official launch of the fund is expected to be held in Autumn 2019, in particular September-October.
The Armenian PM and the company representatives discussed issues relating to the cooperation, in particular the investment programs directions and prospective areas to be funded by the Fund.
Pashinyan said the government’s goal is to make Armenia’s economy competitive, transferring from raw material producing industry to reprocessing industry and boost production, IT, tourism, Hi-Tech industry which are priority areas for economic growth. The PM said according to the data of Eurostat, Armenia is leading in Europe in terms of the GDP growth rate in the first quarter of 2019, the evidence of which are the economy’s development dynamics and the positive expectations over the economic climate. He also highlighted the activity of the investment fund in terms of introducing corporate governance culture in Armenia and developing capital markets.
Joseph Oughourlian said the Amber Capital is interested in conducting activity in Armenia and is ready for mutually beneficial partnership.
The sides exchanged views on implementation of programs in small and medium business development, improvement of business climate, organization of educational programs for SME representatives, development of youth sport and on raising the transparency level of corporate governance.