Հայաստանի և ՌԴ Սվերդլովսկի մարզի միջև նախանշվել են համագործակցության զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եկատերինբուրգում ընթացող Արտադրության և արդյունաբերության գլոբալ գագաթնաժողովի շրջանակներում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպում է ունեցել Սվերդլովսկի մարզպետի առաջին տեղակալ Ալեքսեյ Օրլովի հետ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, կողմերը քննարկել են Սվերդլովսկի մարզի և Հայաստանի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
«Շատ ուրախ եմ արձանագրելու, որ Հայաստանի և Սվերդլովսկի մարզի միջև առևտրաշրջանառությունը աճում է: Այս հարաբերությունների հետագա զարգացումն, անշուշտ, կնպաստի մեր միջև համագործակցության խորացմանը, և մենք կկարողանանք օգտագործել ունեցած ներուժը», - ասել է Տիգրան Խաչատրյանը:
Տիգրան Խաչատրյանն առաջարկել է կազմակերպել հանդիպում Հայաստանի և Սվերդլովսկի մարզի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար, ինչպես նաև զարգացնել փոխգործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում:
«Հաշվի առնելով մեր մարզի արտադրական ներուժը և Հայաստանի շուկայի հնարավորությունները՝ մենք զգալի հեռանկարներ ենք տեսնում Սվերդլովսկի  և Հայաստանի ձեռնարկությունների փոխշահավետ համագործակցության զարգացման համար, մասնավորապես՝ տրանսպորտի, մեքենաշինության և սարքաշինության ոլորտներում», - իր խոսքում նշել է Ալեքսեյ Օրլովը:
Առևտրաշրջանառության ծավալների աճի դրական միտումների պահպանման, համատեղ հումանիտար և գիտատեխնիկական ծրագրերի մշակման և իրականացման նպատակով, Սվերդլովսկի մարզի կառավարությունն առաջարկել է քննարկել երկարամյա համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրի թարմացման ստորագրման հնարավորությունը։
Ընդհանուր գործակցության հիմքերի ամրապնդման տեսանկյունից կողմերը առանձնահատուկ կարևորել են մարզերի միջև կապերի սերտացման անհրաժեշտությունը։

Между Арменией и Свердловской областью РФ намечены перспективы сотрудничества
В рамках проходящего в Екатеринбурге Глобального саммита производства и промышленности министр экономики Армении Тигран Хачатрян встретился с первым заместителем губернатора Свердловской области Алексеем Орловым. Как сообщили Арменпресс в Министерстве экономики Армении, стороны обсудили перспективы развития сотрудничества между Свердловской областью и Арменией.
“Я рад констатировать, что растет товарооборот между Арменией и Свердловской областью. Дальнейшее развитие этих отношений, несомненно, будет способствовать углублению сотрудничества между нами, и мы сможем использовать имеющийся потенциал”, - сказал Тигран Хачатрян.
Тигран Хачатрян предложил организовать встречу для представителей бизнес-сообщества Армении и Свердловской области, а также развивать взаимодействие в сфере туризма.
“Учитывая производственный потенциал нашей области и возможности рынка Армении, мы видим значительные перспективы для развития взаимовыгодного сотрудничества свердловский и армянских предприятий, в частности, в сферах транспорта, машиностроения и приборостроения”, - отметил Алексей Орлов.
С целью сохранения положительных тенденций роста объемов товарооборота, разработки и реализации совместных гуманитарных и научно-технических программ, правительство Свердловской области предложило рассмотреть возможность подписания нового соглашения о многолетнем сотрудничестве.
С точки зрения укрепления основ сотрудничества, стороны особо отметили необходимость укрепления связей и между областями.