Ժողովրդավարական արժեքները պետք է լինեն խաղաղ և ապահով պետության հիմքում. Հայաստանի պատգամավորի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
Ժողովրդավարական արժեքները պետք է լինեն խաղաղ և ապահով պետության
հիմքում. Հայաստանի պատգամավորի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հեղափոխությունից հետո անժխտելի փաստ է, որ բոլոր տեսակի ընտրությունները համարվում են ազատ և արդար թե՛ խորհրդարանական և թե՛ արտախորհրդարանական ուժերի կողմից: Այս մասին Ստրասբուրգում իր ելույթում նշել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ներկայացուցիչ Տաթև Հայրապետյանը:
«Հայաստանի համար անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը փոխկապակցված արժեքներ են: Ես ցանկանում եմ խոսել Հայաստանում ժողովրդավարական զարգացումների շարունակականության մասին, մասնավորապես՝ պետք է շեշտեմ ընտրական գործընթացների դերն ու նշանակությունը  մերօրյա Հայաստանի քաղաքական կյանքում: Արդեն փաստ է, որ 2018 թ. խորհրդարանական ընտրությունները կազմակերպվել են ամենաբարձր մակարդակով և որակվել են որպես ազատ և արդար նաև Եվրոպայի Խորհրդի կողմից:  Նշեմ, որ այդ ընտրություններից հետո կայացել են մի քանի ՏԻՄ ընտրություններ, և որոշ տեղերում հաղթանակ են տարել ընդդիմության ներկայացուցիչները: Դուք կարող եք հարցնել՝ ինչո՞ւ եմ ես խոսում այդ փաստի մասին: Ի պատասխան կասեմ՝ որովհետև ավելի քան վերջին քսան տարվա ընթացքում Հայաստանում բոլոր ընտրությունները հարցականի տակ են դրվել և վիճարկվել ընդդիմության ներկայացուցիչների կողմից: Եվ այսուհետ՝ հեղափոխությունից հետո անժխտելի փաստ է, որ բոլոր տեսակի ընտրությունները համարվում են ազատ և արդար թե՛ խորհրդարանական և թե՛ արտախորհրդարանական ուժերի կողմից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Տաթև Հայրապետյանը:
Ոչ միայն որպես իշխող դաշինքի պատգամավոր, այլ նաև որպես ՀՀ քաղաքացի Տաթև Հայրապետյանն ուրախությամբ շեշտել է, որ 2018 թ. «Թավշյա հեղափոխությունից» հետո առաջին անգամ Հայաստանի վերջին շրջանի պատմության մեջ իշխող ուժն ու կառավարությունը ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման երաշխավորն են, անգամ եթե կա վտանգ չհաղթել այդ ընտրություններում:
«ՀՀ քաղաքացիներն այսուհետ իրական իշխանություն են, և ընտրություններն աշխատող գործիք են քաղաքական դաշտի հանդեպ վերաբերմունք արտահայտելու համար: Ինչպես արդեն նշեցի, Հայաստանի համար անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը փոխկապակցված են: Մենք հավատում ենք, որ ժողովրդավարական արժեքները պետք է լինեն խաղաղ և ապահով պետության հիմքում, որտեղ բռնությունը մերժված է քաղաքացիների կողմից, իսկ ընտրությունը գլխավոր գործիքն է արտահայտելու գոհունակություն կամ դժգոհություն քաղաքական որոշումների նկատմամբ»,- ասել է Տաթև Հայրապետյանը:

Демократические ценности должны лежать в основе мирного и безопасного государства: выступление депутата Армении в ПАСЕ
Демократические ценности должны лежать в основе мирного и безопасного государства:
выступление депутата Армении в ПАСЕ
После революции в Армении все выборы считаются свободными и справедливыми как парламентскими, так и внепарламентскими силами. Это неоспоримый факт. Об этом в своем выступлении в Страсбурге заявила представитель делегации Армении в ПАСЕ Татев Айрапетян.
“Для Армении безопасность и демократия - взаимосвязанные ценности. Я хочу говорить о продолжительности демократических развитий в Армении, в частности, я должна подчеркнуть роль и значение избирательных процессов в политической жизни сегодняшней Армении. Уже факт, что в 2018 году парламентские выборы были организованы на самом высоком уровне и квалифицированы как свободные и справедливые также и со стороны Совета Европы. Отмечу, что после этих выборов состоялись и выборы в органы местного самоуправления, и в некоторых местах победу одержали представители оппозиции. Вы можете спросить, почему я говорю об этом факте. В ответ скажу, потому что за последние 20 лет все выборы в Армении ставились под вопрос и оспаривались представителями оппозиции. Но после революции, неоспоримый факт, что все выборы считаются свободными и справедливыми как парламентскими, так и внепарламентскими силами”, - по сообщению «Арменпресс» сказала Татев Айрапетян.
Не только как депутат от правящей партии, но и как гражданка РА Татев Айрапетян с радостью подчеркнула, что в 2018 году в Армении после “бархатной революции”, впервые за последнее время правящая сила и правительство являются гарантами проведения свободных и справедливых выборов, даже если есть опасность не победить на этих выборах.
“Граждане Армении отныне являются реальной властью, и выборы являются рабочим инструментом для выражения отношения к политическому полю. Как я уже отметила, для Армении безопасность и демократия взаимосвязаны. Мы верим, что демократические ценности должны быть в основе мирного и безопасного государства, где насилие отвергается гражданами, а выборы - главный инструмент для выражения удовлетворения или недовольства политическими решениями”, - сказала Татев Айрапетян.