ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց դպրոցների բուֆետներում ՀԴՄ կտրոն տպելու պահանջը հանելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Իմ քայլը»-ը խմբակցության պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով առաջարկում է ընդլայնել հարկային գաղտնիք չհամարվող տեղեկությունների շրջանակը, հանել դպրոցների բուֆետներում ՀԴՄ կտրոն տպելու պարտադիր պահանջը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ընդունվեց ԱԺ հունիսի 25-ի նիստում քվեարկությամբ:
Նախագծին կողմ քվեարկեց 104 պատգամավոր, դեմ՝0, ձեռնպահ՝ 1:
Նախագծով առաջարկվում է, մասնավորապես, հարկային գաղտնիք չհամարել հարկ վճարողների աշխատողների թվաքանակի վերաբերյալ տեղեկատվությունը, հարկ վճարող ընկերության հարկային համակարգի վերաբերյալ տեղեկատվությունը և այլն:
Նախկին հարկային օրենսգրքով կրթական հաստատություններում, մասնավորապես դպրոցների բուֆետներում ՀԴՄ կտրոն տպելու պահանջ չի եղել: Սակայն հիմա կա, ու պատգամավոր Մանուկյանի կարծիքով՝ ընդմիջման ժամանակ 5-10 րոպեում նույնիսկ ցանկության դեպքում հնարավոր չէ կտրոններն ամբողջովին ապահովել: Այսպիսով` նախագծով նախատեսվում է վերացնել դպրոցների բուֆետներում ՀԴՄ կտրոն տպելու պարտադիր պահանջը:

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект о снятии требования чеков ККА в школьных буфетах
Национальное собрание РА приняло в первом чтении представленный депутатом фракции “Мой шаг” Артаком Манукяном проект закона, которым предлагает расширить круг сведений, не считающихся налоговой тайной, снять обязательное требование о распечатке чеков ККМ в школьных буфетах. Как передает «Арменпресс», проект закона О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс голосованием был принят на заседании НС 25 июня.
За проект проголосовали 104 депутата, против - 0, воздержался – 1.
Проектом предлагается, в частности, не считать налоговой тайной информацию о численности работников-налогоплательщиков, информацию о налоговой системе компании-налогоплательщика и т. д.
По бывшему налоговому кодексу в учебных заведениях, в частности в школьных буфетах, не было требования выдавать чеки ККА. Однако сейчас оно есть, но по мнению депутата Манукяна, во время перемены, в течение 5-10 минут, даже при желании невозможно полностью обеспечить это. Таким образом, проектом предусматривается снятие обязательного требования выдавать чеки в школьных буфетах.