Վրացագետը քիչ հավանական է համարում Ռուսաստանի կողմից Լարսի անցակետի փակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրացագետը չի պատկերացնում, թե ինչ ներքաղաքական զարգացումներ պետք է տեղի ունենան Վրաստանում, որ ռուսական կողմը որոշի փակել Լարսի անցակետը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 24-ին լրագրողների հետ զրույցում վրացագետը նշեց, որ դա Ռուսաստանի կողմից վերջին քայլը կլինի, որը կվերադարձնի «նախավրացականերազանքի» շրջան:
«Վրաստանի և Ռուսաստանի առևտրաշրջանառությունը կազմում է 1 միլիարդից ավելի և Ռուսաստանը 2 -3-րդ տեղում է: Ռուսաստանը պահպանում է առաջին հորիզոնականը տրանսֆերտների մասով`  մոտ 250 միլիոն դոլար»,- ասաց Ջոնի Մելիքյանը:
Վրացագետը նշեց, որ Ռուսաստանը Վրաստանի զբոսաշրջության ոլորտում բավականին լուրջ ներդրում ունի և այն, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանով կարող է արգելվել ռուսական ավիաընկերությունների կողմից դեպի Վրաստան ավիափոխադրումները, Վրաստանի տնտեսությանը զգացնել գտա:
«Այն փաստը, որ հուլիսի 8-ից է սկսելու ավիափոխադրումների արգելման գործընթացը, ցույց է տալիս, որ դա քաղաքական ուղերձ է Թբիլիսիին: Սակայն կարող է այս 3-4 օրվա ընթացքում իրավիճակը փոխվել: Մոսկվայում, կարծում եմ, ևս հասկանում են, որ մինչև հուլիսի 8-ը իրավիճակը կստաբիլիզացվի: Ավիափոխադրումների արգելումը զգացնել է տալու, որովհետև, եթե նայենք անցած տարվա տվյալները` 1.7 միլիոն այցելու էր գրանցվել Ռուսաստանի Դաշնությունից և մոտ 3 միլիարդ դոլար եկամուտ ռուս զբոսաշրջիկներն են ապահովել: Ինչքան շատ տևի այս սահմանափակումը, այնքան ավելի շատ գումար կկորցնեն Վրաստանի քաղաքացիները , ովքեր այդ ոլորտով են զբաղված, իսկ ռուս զբոսաշրջիկների թիվը բավական շատ է»-, ընդգծեց Մելիքյանը:
Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորները հունիսի 20-ին խափանել են Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքները։ Ռուս պատգամավորների ներկայությունը միանշանակ չի ընդունվել Վրաստանի խորհրդարանականների կողմից, նրանք իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնել ռուս պատգամավորների մասնակցության առնչությամբ: Բողոքներն սկսվել են սկանդալից հետո՝ կապված Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովի այցի հետ, որն զբաղեցնում է Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի ղեկավարի պաշտոնը: Թբիլիսիի Ռուսթավելի պողոտայում նույն օրը բախումների հետևանքով 200-ից ավելի մարդ է տուժել, այդ թվում, ոստիկաններ, լրագրողներ: Ինչպես հայտնել են վրացական ԶԼՄ-ները, բերման է ենթարկվել մի քանի տասնյակ մարդ: Ցուցարարների և ոստիկանության աշխատակիցների միջև բախումներին հաջորդել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Իրաքլի Կոբախիձեի հրաժարականը: Նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին երկրում կազմակերպված ցույցերի համար մեղադրել էր Ռուսաստանին, ինչին ի պատասխան ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը վրաց նախագահի հայտարարությունը ոչ պրոֆեսիոնալ է անվանել՝ նշելով, որ Ռուսաստանի վրա մեղք բարդելու փորձերը խեղաթյուրում են իրավիճակը: Հունիսի 21-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որը ռուսական ավիաընկերություններին արգելում է հուլիսի 8-ից սկսած ՌԴ քաղաքացիներին փոխադրել Վրաստանի տարածք:

Грузиновед закрытие Россией КПП “Верхний Ларс” считает маловероятным
Грузиновед не представляет, какие внутриполитические развития должны произойти в Грузии, чтобы российская сторона решила закрыть КПП в Ларсе. Как сообщает «Арменпресс», в беседе с журналистами 24 июня грузиновед отметил, что это будет последним шагом со стороны России, который вернет к периоду “преференциального превосходства”.
“Товарооборот между Грузией и Россией составляет более 1 миллиарда долларов, и Россия находится на 2-3-м месте. Россия сохраняет первую строчку по части трансфертов - около 250 млн долларов”, - сказал Джонни Меликян.
Он отметил, что Россия имеет довольно серьезный вклад в сфере туризма в Грузии, и то, что по указу президента РФ Владимира Путина запрещены полеты российских авиакомпаний в направлении Грузии, отразится на экономике Грузии. Тот факт, что с 8 июля начнется процесс запрета авиаперевозок, показывает, что это политический мессидж Тбилиси. Однако ситуация может измениться за эти 3-4 дня. В Москве, думаю, тоже понимают, что до 8 июля ситуация может стабилизироваться. Запрет авиаперевозок даст о себе знать, потому что если смотреть данные прошлого года, то из России было зарегистрировано 1,7 млн пассажиров и около 3 млрд долларов прибыли обеспечили лишь российские туристы. Чем больше продлится это ограничение, тем больше денег потеряют граждане Грузии, занятые в этой сфере, а число российских туристов довольно велико”, - подчеркнул Меликян.
Депутаты парламента Грузии 20 июня сорвали работу Межпарламентской ассамблеи православия. Присутствие российских депутатов было неоднозначно воспринято парламентариями Грузии, они подняли свой голос протеста в связи с участием российских депутатов. Протесты начались после скандала в связи с визитом депутата Госдумы Сергея Гаврилова, занимающего пост главы Межпарламентской ассамблеи православия.
В результате столкновений на проспекте Руставели в Тбилиси в тот же день пострадало более 200 человек, в том числе полицейские и журналисты. Как сообщают грузинские СМИ, задержаны несколько десятков человек.
За столкновениями между демонстрантами и сотрудниками полиции последовала отставка председателя парламента Грузии Ираклия Кобахидзе. Президент Саломе Зурабишвили обвинила Россию в организации митингов в стране, в ответ на это премьер-министр РФ Дмитрий Медведев назвал заявление грузинского президента непрофессиональным, отметив, что попытки свалить вину на Россию искажают ситуацию.
21 июня президент России Владимир Путин подписал указ, запрещающий российским авиакомпаниям с 8 июля перевозить граждан РФ на территорию Грузии.