Երկու անձի ազատությունից ապօրինի զրկելու, առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության և փաստաթղթեր հափշտակելու գործով մեկ անձ ձերբակալվել է
Երկու անձի ազատությունից ապօրինի զրկելու, առանձնապես խոշոր չափերով
խարդախության և փաստաթղթեր հափշտակելու գործով մեկ անձ ձերբակալվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ երկու անձի ազատությունից ապօրինի զրկելու և խաբեությամբ ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են հանցագործության այլ դրվագներ ևս, կատարման մեխանիզմը: Մեկ անձ ձերբակալվել է:
2019թ. հունիսի 19-ին՝ ժամը 11:50-ին, ՀՀ ոստիկանությունում քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ իրեն և ընկերոջն ապօրինի զրկել են ազատությունից, որից հետո առևանգել են իր «Մերսեդես-բենց S500» մակնիշի ավտոմեքենան, հափշտակել ավտոմեքենայի սրահում գտնված, ուրիշին պատկանող փաստաթղթերը՝ անձնագրերը, վարորդական իրավունքի վկայականը, ավտոմեքենայի տեխնիկական անձնագրը, ինչպես նաև՝ «Այֆոն 5» մոդելի բջջային հեռախոսը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Էրեբունու բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը նույն օրը, նախաքննություն կատարելու համար, ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ: Երեք անձ ճանաչվել է տուժող:
Նախնական տվյալներով՝ Երևան քաղաքի բնակիչը՝ ծնված 1989 թվականին, 2019թ. հունիսի 19-ին՝ ժամը 11:30-ի սահմաններում, այլ անձի անվամբ ներկայանալով, շահադիտական նպատակով անձին ազատությունից ապօրինի զրկելու և խաբեությամբ ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, «Մերսեդես-բենց 500» մակնիշի ավտոմեքենան 14.000 ԱՄՆ դոլար գումարով գնելու և ավտոմեքենայի գումարը բնակարանում վճարելու պատրվակով Սևան քաղաքի երկու բնակիչների՝ ծնված 1995 և 1994թթ., ուղեկցել է Երևան քաղաքի Էրեբունի փողոցում գտնվող բնակարան, որը վարձակալել էր՝ նախապես պլանավորած հանցագործությունը կատարելու նպատակով:
Այնուհետև, ավտոմեքենայի գումարն ընկերոջից շենքի բակում վերցնելու և վերադառնալու պատրվակով դուրս է եկել բնակարանից, բանալիով փակել բնակարանի մուտքի դուռը՝ վերջիններիս ապօրինի զրկելով ազատությունից, և հափշտակել նույն շենքի բակում կայանված նշված ավտոմեքենան, ինչպես նաև՝ ավտոմեքենայի սրահում գտնված տուժողներից մեկի անձնագրերը, վարորդական իրավունքի վկայականը, ավտոմեքենայի տեխնիկական անձնագիրը և «Այֆոն 5» մոդելի բջջային հեռախոսը:
Կատարված անհետաձգելի քննչական գործողությունների և ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հափշտակված «Մերսեդես-բենց S500» մակնիշի ավտոմեքենան հայտնաբերվել է՝ մասնատված և հաշվառման համարանիշերը փոխված վիճակում՝ Երևան քաղաքում գործող ապամոնտաժմամբ և ավտոմեքենաների պահեստամասերի վաճառքով զբաղվող կետում, որի զննությամբ, ի թիվս նշված և այլ մասնատված ավտոմեքենաների, հայտնաբերվել են նաև ՔԿ ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հափշտակության վերաբերյալ քննվող քրեական գործով որոնվող «Մերսեդես-բենց S 550» մակնիշի և ՀՀ ոստիկանության Նոր-Նորքի բաժնի կողմից որոնվող «Մերսեդես-բենց S 350» մակնիշի երկու այլ ավտոմեքենաներ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ նշված կետի աշխատակիցը, ով հանդիսանում է Երևան քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1983 թվականին, 2019թ. հունիսի 20-ին 6000 ԱՄՆ դոլար գումարով ենթադրյալ հանցագործություն կատարած 29-ամյա երիտասարդից ձեռք է բերել նաև երկու անձի ազատությունից ապօրինի զրկելու և խաբեությամբ ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու գործով տուժողներից մեկին պատկանող վերոհիշյալ «Մերսեդես-բենց S500» մակնիշի ավտոմեքենան, սակայն չի հասցրել ապամոնտաժել, քանի որ ավտոմեքենան հայտնաբերվել է ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից:
Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ 2019թ. մայիս-հունիս ամսիներին ապամոնտաժելու և պահեստամասերը վաճառելու նպատակով ապամոնտաժմամբ և ավտոմեքենաների պահեստամասերի վաճառքով զբաղվող նշված կետի աշխատակցի կողմից ևս հինգ հատ «Մերսեդես-բենց S» մակնիշի ավտոմեքենա է ձեռք բերվել, որոնք նա նույն կերպ ապամոնտաժել և պահեստամասերի զգալի մասը վաճառել է:
Քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը՝ Երևան քաղաքի բնակիչ, 1989 թվականին ծնված տղամարդը, բերման է ենթարկվել Բագրատաշենի սահմանային անցակետից և ձերբակալվել:
Կատարվում են մեծածավալ և անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ, իրականացվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ հանցագործության  դեպքերին հնարավոր այլ անձանց մասնակից լինելու հանգամանքներն ստուգելու, նրանց ինքնությունը պարզելու, նրանց գործողություններից տուժած հնարավոր այլ անձանց հայտնաբերելու, վերջիններիս ինքնությունը պարզելու, ինչպես նաև՝ հափշտակված այլ ավտոմեքենաներն ու վաճառված պահեստամասերը հայտնաբերելու ուղղությամբ:

По делу о незаконном лишении свободы двух лиц, мошенничестве в особо крупных размерах и хищении документов задержан один человек
По делу о незаконном лишении свободы двух лиц, мошенничестве в особо крупных
размерах и хищении документов задержан один человек
В следственном отделе административных районов Эребуни и Нубарашен следственного управления СК РА ведется расследование по факту незаконного лишения свободы двух лиц и хищения путем обмана чужого имущества в особо крупных размерах.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ Следственного комитета РА, в результате крупномасштабных следственных действий были раскрыты и другие эпизоды преступления и механизм их совершения.
19-го июня 2019 г. в 11:50 в полицию от гражданина поступило сообщение о том, что его и его друга незаконно лишили свободы, после чего были похищены его автомобиль марки “Мерседес-Бенц S500”, находящиеся в салоне автомобиля документы, принадлежащие другим лицам: паспорта, водительские права, технический паспорт автомобиля, а также мобильный телефон модели “Айфон 5”.
По данному факту в Эребунийском отделе Полиции РА возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 133, п. 1 ч. 3 ст. 178 и ч. 1 ст. 324 УК РА, которое в тот же день для проведения предварительного следствия было отправлено в следственный отдел административных районов Эребуни и Нубарашен СК РА и принято к производству. Три лица признаны потерпевшими.
По предварительным сведениям, житель Еревана 1989 года рождения, 19-го июня, около 11: 30, представившись другим именем, с целью незаконного лишения свободы и обмана и совершения хищения чужого имущества в особо крупных размера, для  покупки за 14.000 долларов США автомобиля марки “Мерседес-Бенц 500” и для того чтобы якобы заплатить им  сумму за автомобиль,  привел двух жителей города Севан, 1995 и 1994 гг. рождения на квартиру на улице Эребуни в Ереване, которую заранее арендовал для совершения запланированного преступления.
Затем, под предлогом забрать деньги во дворе дома у друга, и вернуться, он вышел из квартиры,  ключом запер входную дверь квартиры, незаконно лишив их свободы, и украл припаркованный во дворе того же дома автомобиль, а также паспорт одного из потерпевших, находившийся в салоне автомобиля, водительские права, технический паспорт автомобиля и мобильный телефон модели " Айфон 5.
В результате неотложных следственных действий и предпринятых оперативно-розыскных мероприятий похищенный автомобиль марки “Мерседес-Бенц S500" был обнаружен демонтированным и с измененным с учетным номером в пункте, занимающемся демонтажем и продажей запчастей автомобилей в Ереване. Были обнаружены также и разыскиваемые по уголовному делу о хищении в следственном отделе административного района Шенгавит СК Армении автомобили марки ”Мерседес-Бенц S 550” и разыскиваемые отделом полиции Нор-Норка два других автомобиля марки “Мерседес-Бенц S 350”.
В ходе предварительного следствия было установлено, что сотрудник указанного пункта, который является жителем Еревана 1983 года рождения, в 2019 году был арестован. 29-летний молодой человек, совершивший предполагаемое преступление,  за сумму 6000 долларов, 20 июня приобрел также и принадлежащий пострадавшим по делу о незаконном лишении свободы двух лиц и хищении чужого имущества в особо крупных размерах автомобиль марки “Мерседес-Бенц S500”, однако не успел его демонтировать, поскольку автомобиль был обнаружен сотрудниками Полиции РА.
В ходе следствия были получены данные о том, что в мае-июне 2019 г. с целью демонтажа и продажи запасных частей сотрудником указанного пункта, занимающегося продажей запчастей автомобилей, было приобретено еще пять автомобилей марки “Мерседес-Бенц S”, которые он так же демонтировал и продал значительную часть запчастей.
В результате предпринятых по уголовному делу оперативно-розыскных и оперативно-розыскных мероприятий предполагаемый преступник, житель Еревана, мужчина 1989 года рождения, был задержан на Баграташенском КПП и приведен в полицию.
Проводятся широкомасштабные и неотложные следственные и процессуальные действия, оперативно-розыскные мероприятия для проверки обстоятельств причастности других возможных лиц к событиям преступления, установления их личности, выявления других пострадавших от действий этих лиц, установления их личности, а также обнаружения похищенных автомобилей и проданных запасных частей.