Կիեւում զոհվել Է Գերագույն ռադայի պատգամավոր Դմիտրի Տիմչուկը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիեւում մեռած են գտել «Ժողովրդական ճակատ» խմբակցությունից Գերագույն ռադայի պատգամավոր Դմիտրի Տիմչուկին՝ «Տեղեկատվական դիմադրություն» խմբի համակարգողին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին եւ «Գորդոն» հրատարակությանը հայտնել են իրազեկ աղբյուրներ:
«Ինտերֆաքս»-ի զրուցակցի տվյալներով՝ հետաքննությունը նախնական կարգով ենթադրում Է, որ նա գնդակահարվել Է պարգեւ ստացած ատրճանակը մաքրելիս:
«Դմիտրի Տիմչուկը զոհվել Է. 40 րոպե առաջ: Տանը մաքրում Էր զենքը եւ անզգուշությամբ գնդակահարվել Է»,-ասել Է «Գորդոն»-ի աղբյուրը:
Այնուհետեւ այդ տեղեկատվությունը հաստատել Է Ռադայի պատգամավոր Անտոն Գերաշչենկոն:
Տիմչուկը 45 տարեկան Էր: Նա պահեստի փոխգնդապետ Էր, զինվորական եւ քաղաքական լրագրող, ժողովրդականություն վայելող բլոգեր: 2014 թվականի գարնանից նա «Տեղեկատվական դիմադրություն» խմբի համակարգողն Էր, որը տվյալներ Էր հավաքում Դոնբասում մարտական գործողությունների վերաբերյալ: Նաեւ նա ղեկավարում Էր «Ռազմաքաղաքական հետազոտությունների կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը:
2018 թվականի նոյեմբերին Տիմչուկը հայտնվել Է Ուկրաինայի այն 322 քաղաքացիների թվում, որոնք ենթարկվել են Ռուսաստանի պատժամիջոցներին:

В Киеве погиб депутат Рады Дмитрий Тымчук
В Киеве нашли мертвым депутата Верховной рады от фракции "Народный фронт" Дмитрий Тымчук, координатор группы "Информационное сопротивление" (ИС). Об этом "Интерфаксу" и изданию "Гордон" сообщили информированные источники.
По данным собеседников "Интерфакса", следствие предварительно предполагает, что он застрелился при чистке наградного пистолета,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Дмитрий Тымчук погиб. 40 минут назад. Чистил дома оружие и застрелился по неосторожности", – сказал источник "Гордона".
Затем эту информацию подтвердил депутат Рады Антон Геращенко.
Тымчуку было 45 лет. Он был подполковником запаса, военным и политическим журналистом, популярным блогером. С весны 2014 года он был координатором группы "Информационное сопротивление", которое собирало данные о боевых действиях в Донбассе. Также он руководил общественной организацией "Центр военно-политических исследований".