Քոչարյանի գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ ուղարկելու որևէ հիմք չկա. մեղադրող կողմը ներկայացրեց երկրորդ բողոքը
Քոչարյանի գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ ուղարկելու որևէ հիմք չկա. մեղադրող
կողմը ներկայացրեց երկրորդ բողոքը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով մեղադրող կողմ` դատախազ Կարեն Բիշարյանը դատարանին ներկայացրեց երկրորդ բողոքը, որը վերաբերում է առաջին ատյանի դատարանի կողմից գործը կասեցնելուն և Սահմանադրական դատարան ուղարկելուն: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Բիշարյանը նշեց, որ կասկած չկա, որ  կիրառման ենթակա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի (սահմանադրական կարգը տապալելը) և դրա հետ փոխկապակցված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի (իշխանությունը զավթելը) համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրության 72-րդ, 73-րդ և 79-րդ հոդվածների պահանջներին:
«Բացի այդ, ընդհանրապես չի կարող Սահմանադրական դատարան դիմելու համար գործի վարույթը կասեցվել՝ ակնկալելով, որ Սահմանադրական դատարանը ինքնին կմեկնաբանի Սահմանադրության այս կամ այն հոդվածը: Այս պայմաններում ակնհայտ է, որ առաջին ատյանի դատարանը մեր կողմից վիճարկվող դատական ակտը կայացնելիս թույլ է տվել քրեադատավարական օրենքի էական խախտում: Առաջին ատյանի դատարանը կիրառել է քրեական դատավարության օրենսգրքի 31.2 հոդվածը, որը տվյալ իրավիճակում ընդհանրապես կիրառման ենթակա չէր»,- ասաց Բիշարյանը:
Մեղադրող կողմը դատարանին խնդրեց Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով Սահմանադրական դատարան դիմելու և գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշումը բեկանել և կայացնել նոր դատական ակտ, հաստատելով գործի վարույթի կասեցման ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածով նախատեսված Սահմանադրական դատարան դիմելու հիմքերի բացակայությունը:
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մեղադրյալ Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի և այլոց վերաբերյալ քրեական գործով դիմել էր ՀՀ Սահմանադրական դատարան՝ խնդրելով քննարկել և պարզել կիրառման ենթակա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի (սահմանադրական կարգը տապալելը) և դրա հետ փոխկապակցված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի ( իշխանությունը զավթելը) համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրության 72-րդ, 73-րդ և 79-րդ հոդվածների պահանջներին, ինչպես նաև մեկնաբանել ՀՀ Սահմանադրության 56.1(Հանրապետության Նախագահն անձեռնմխելի է) և 57-րդ հոդվածները (Հանրապետության Նախագահը կարող է պաշտոնանկ արվել պետական դավաճանության կամ այլ ծանր հանցագործության համար) ՀՀ Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածների համատեքստում: Դատարանը որոշում էր կայացրել կասեցնել քրեական գործի վարույթը` մինչև ՀՀ Սահմանադրական դատարանի կողմից համապատասխան որոշման կայացումը:
Սահմանադրական դատարանը մինչև հուլիսի 9-ը երկարաձգել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով ՍԴ ներկայացված դիմումի նախնական ուսումնասիրման ժամկետը:

Нет никаких оснований для приостановления производства по делу Кочаряна и направления его в К: сторона обвинения представила вторую апелляционную жалобу
Нет никаких оснований для приостановления производства по делу Кочаряна и
направления его в К: сторона обвинения представила вторую апелляционную жалобу
В апелляционном уголовном суде РА по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и других обвиненяющая сторона - прокурор Карен Бишарян представил суду вторую апелляционную жалобу, касающуюся приостановления дела судом первой инстанции и направления его в Конституционный суд. Как сообщает Арменпресс, Бишарян отметил, что нет сомнений в том, что применение ч. 1 ст. 300.1 (свержение конституционного строя) и ч. 1 ст. 300 (захват власти) УК Армении соответствует требованиям статей 72, 73 и 79 Конституции РА.
“Кроме того, вообще не может быть приостановлено производство по делу об обращении в Конституционный суд, ожидая, что Конституционный суд сам по себе прокомментирует ту или иную статью Конституции. В этих условиях очевидно, что суд первой инстанции при вынесении оспариваемого нами судебного акта допустил существенное нарушение Уголовно-процессуального закона. Суд первой инстанции применил статью 31.2 Уголовно-процессуального кодекса, которая в данной ситуации вообще не подлежала применению”, - сказалБишарян.
Сторона обвинения попросила суд отменить решение суда общей юрисдикции Еревана об обращении в Конституционный суд и о приостановлении производства по делу Роберта Кочаряна и других лиц и вынести новый судебный акт, подтвердив отсутствие оснований для обращения в Конституционный суд, предусмотренный статьей 31 Уголовно-процессуального кодекса РА.
Судья Давид Григорян обратился в Конституционный суд РА с просьбой рассмотреть и выяснить соответствие части 1 статьи 300.1 УК РА (свержение конституционного строя) и части 1 статьи 300 УК РА (захват власти), подлежащих применению, требованиям статей 72, 73 и 79 Конституции РА, а также комментировать статьи 56.1 Конституции РА (президент республики неприкосновенен) и 57 (президент Республики может быть отстранен от должности за государственную измену или другое тяжкое преступление) в контексте 78 и 79 статей Конституции РА. Суд принял решение приостановить производство по уголовному делу до принятия Конституционным судом РА соответствующего решения.
Конституционный суд Армении продлил до 9 июля срок предварительного изучения заявления, представленного в КС по делу второго президента Роберта Кочаряна и других.
23 мая Генпрокуратура Армении опротестовала оба решения, принятые судьей суда общей юрисдикции Еревана Давидом Григоряном по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.