Սյունիքի նախկին մարզպետը ձախողել է ներդրումային ծրագրերը. ԱԱԾ-ն բացահայտել է պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպք
Սյունիքի նախկին մարզպետը ձախողել է ներդրումային ծրագրերը. ԱԱԾ-ն
բացահայտել է պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում բացահայտել է առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու  դեպք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից, ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ 2016թ. պաշտոնավարող Սյունիքի մարզպետը, տեղեկանալով, որ իր հետ լարված հարաբերությունների մեջ գտնվող անձինք հյուրանոցային համալիր կառուցելու նպատակով ձեռք են բերել հողատարածք՝ նշված ձեռնարկատիրական գործունեությանն արհեստական խոչընդոտելու և ներդրումային ծրագրերը ձախողելու նպատակով, տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնատար անձանց ցուցում  է տվել նշված հողամասին հարակից՝ մուտքն ապահովող տարածքը իրացնել իր մատնանշած անձին: Իրավասու անձինք, կազմելով հողատարածքն աճուրդով օտարելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր, կազմակերպել են վաճառքը, ինչի արդյունքում կառուցապատվող տարածքի սեփականատերը փաստացի զրկվել է հողամասը տնօրինելու և օգտագործելու հնարավորությունից:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով:
«Արմենպրես»-ին պարզ է դարձել, որ խոսքը Սյունիքի՝ 2004-2013 թթ., 2014-2016 թթ. մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի մասին է:

Экс-губернатор Сюника провалил инвестиционные программы: СНБ раскрыла случай совершения служебного подлога
Экс-губернатор Сюника провалил инвестиционные программы: СНБ раскрыла случай
совершения служебного подлога
Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с преступлениями коррупционного характера, раскрыла случай видимого злоупотребления должностными полномочиями и совершения служебного подлога.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе СНБ Армении, согласно предварительным данным, полученным в результате предпринятых сотрудниками СНБ оперативно-розыскных мероприятий, в 2016 г. губернатор Сюникской области, узнав, что лица, с которыми он был в напряженных отношениях, для строительства гостиничного комплекса приобрели земельный участок, с целью искусственного воспрепятствования указанной предпринимательской деятельности и срыва инвестиционных программ, дал указание должностным лицам органов местного самоуправления реализовать территорию, прилегающую к указанному участку. Компетентные лица, составив фальшивые документы об отчуждении земельного участка с аукциона, организовали продажу, в результате чего собственник застройки фактически лишился возможности распоряжаться и пользоваться данным земельным участком.
По факту очевидного преступления в следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям УК РА.