Հոնկոնգի ղեկավարը հրաժարվել Է պաշտոնաթող լինել զանգվածային բողոքներից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոնկոնգի գործադիր իշխանության ղեկավար Քերրի Լամը նպատակահարմար Է համարում շարունակել աշխատանքն իր պաշտոնում, չնայած զանգվածային բողոքներին, որոնք սկսվել Էին ՉԺՀ արտահանձնման մասին ժողովրդականություն չվայելող օրինագիծն առաջ տանելու փորձից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտարարել Է հունիսի 18-ին լրագրողների հետ կայացած զրույցում:
«Ես անձամբ մեծապես պատասխանատվություն եմ կրում ճգնաժամի համար: Անկեղծորեն ներողություն եմ խնդրում Հոնկոնգի բոլոր բնակիչներից»,- ասել Է նա: Լամն ընդունել Է իր կառավարության բացատրական աշխատանքի թերություններն օրինագծի բովանդակության վերաբերյալ, որը մեկնաբանվել Է ոչ միանշանակ եւ շատ վեճեր Է հարուցել: Դրա հետ մեկտեղ նա հույս Է հայտնել, որ «հասարակության բոլոր խավերի մարդիկ կընդունեն մեր աշխատանքը եւ մեզ հնարավորություն կտան» լուծելու օրակարգում կանգնած սոցիալ-տնտեսական խնդիրները:
Դրա հետ մեկտեղ Լամը չի հիշատակել վիճելի նորամուծությունից լիակատար եւ անդարձ կերպով հրաժարվելու հնարավորության մասին, ինչը պահանջում Էին ցուցարարները: Նա խոստացել Է սոսկ չվերադառնալ այդ հարցին այնքան ժամանակ, քանի դեռ այն բավարար մակարդակի հասարակական վստահություն չի ապահովել:
Ներկայում քաղաքում իրադրությունը հանգիստ Է: Հունիսի 18-ին գրեթե մեկշաբաթյա ընդմիջումից հետո աշխատանքն Է վերսկսել կառավարական համալիրը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава Гонконга отказалась уйти в отставку после массовых протестов
Глава исполнительной власти Гонконга Кэрри Лам считает целесообразным продолжить работу на своем посту, несмотря на массовые протесты, вызванные попыткой продвижения малопопулярного законопроекта об экстрадиции в КНР. Об этом она заявила во вторник в беседе с журналистами.
"Я персонально во многом несу ответственность за кризис. Приношу свои искренние извинения всем жителям Гонконга", - сказала она. Лам признала недочеты своего правительства в разъяснительной работе относительно сути законопроекта, который был трактован неоднозначно и вызвал много споров. Вместе с тем она выразила надежду на то, что "люди из всех слоев общества признают нашу работу и дадут нам шанс" в решении социально-экономических задач, стоящих на повестке дня,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Вместе с тем Лам не упомянула о возможности полного и бесповоротного отказа от идеи спорного нововведения, чего требовали демонстранты. Она пообещала лишь не возвращаться к этому вопросу до тех пор, пока он не наберет достаточного уровня общественного доверия.
В настоящее время ситуация в городе спокойная. Во вторник после почти недельного перерыва возобновил работу правительственный комплекс.