Վաշինգտոնը հավելյալ հազար զինվորական կուղարկի Մերձավոր Արեւելք
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանը հավանություն Է տվել Մերձավոր Արեւելք լրացուցիչ հազար զինվորական ուղարկելուն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Միացյալ Նահանգների պաշտպանական գերատեսչության կայքում:
Որոշումն ընդունվել Է Օմանի ծոցում նավթատար նավերի վրա Իրանի հարձակման վերաբերյալ Վաշինգտոնի մեղադրանքների կապակցությամբ: Զինվորականների ուղարկումը կկատարվի «պաշտպանողական նպատակներով», հավաստիացրել են Պենտագոնում:
«Միացյալ Նահանգները հակամարտություն չի փնտրում Իրանի հետ: Այսօր միջոցներ են ձեռնարկվում մեր զինծառայողների անվտանգությունն ապահովելու համար, որոնք աշխատում են տարածաշջրանում, եւ մեր ազգային շահերը պաշտպանելու համար»,- նշվում Է հաղորդագրության մեջ:
Հունիսի 17-ին Jerusalem Post-ը, վկայակոչելով ՄԱԿ-ին առընթեր արեւմտյան դիվանագետների, հայտնել Է, որ Վաշինգտոնը պլանավորում Է սահմանափակ հարված հասցնել Իրանի միջուկային ծրագրի օբյեկտներից մեկին: Նաեւ նշվել Է, որ ԱՄՆ-ը ցանկանում Է ընդլայնել ռազմական ներկայությունը Մերձավոր Արեւելքում եւ ավելի շատ զինվորներ ուղարկել այդ տարածաշրջան:

Вашингтон отправит тысячу военных на Ближний Восток из-за Ирана
Исполняющий обязанности министра обороны США Патрик Шанахан одобрил отправку одной тысячи военных на Ближний Восток. Об этом сказано на сайтеоборонного ведомства.
Решение было принято в связи с обвинениями Вашингтоном Ирана в нападении на нефтяные танкеры в Оманском заливе. Отправка военных будет произведена в «оборонительных целях», заверили в Пентагоне.
«Соединенные Штаты не ищут конфликта с Ираном. Сегодня принимаются меры для обеспечения безопасности и благополучия наших военнослужащих, работающих по всему региону, и для защиты наших национальных интересов», — говорится в сообщении,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
17 июня Jerusalem Post со ссылкой на западных дипломатов при ООНсообщил, что Вашингтон планирует нанести ограниченный удар по одному из объектов ядерной программы Ирана. Также отмечалось, США хотят нарастить военное присутствие на Ближнем Востоке и направить в этот регион больше солдат.