Ճապոնիայում սեւ ձմերուկ են վաճառել ավելի քան 7 հազար դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի Ասահիկավա եւ Սապորո (Հոկայդոյի պրեֆեկտուրա) հյուսիսային քաղաքների գլխավոր շուկաներում հունիսի 14-ին կայացել Է «Դենսուկե» սորտի ձմերուկների վաճառքի առաջին աճուրդը, որոնք գործնականում կեղեւի սեւ գույն ունեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Kyodo գործակալությունը:
Ասահիկավայում աճուրդն ավարտվել Է նոր ռեկորդով. շուրջ 11 կիլոգրամ քաշով ձմերուկը վաճառվել Է 750 հազար իենով (շուրջ 7,2 հազար դոլարով): Դա հազար դոլարով բարձր Է նախորդ նվաճումից, որը սահմանվել Էր 2008 թվականին Հոկայդոյում:
Գնորդը սուպերմարկետի սեփականատեր Կեյիտի Սուձուկին Է: Նրա խոսքով՝ իր համար մեծ պատիվ Էր մասնակցել աճուրդին, իսկ հաղթանակը լավ նշան Է գործարարության համար, եւ ինքն այս տարի մեծ վաճառքներ Է ակնկալում: Իդեալական տեսքով ձվաձեւ ձմերուկը փաթեթավորված Է ֆիրմային կարմիր տուփի մեջ եւ ունի «Դենսուկե» բնորոշ պիտակը:
Այս սորտն աչքի Է ընկնում շատ մուգ կեղեւով՝ գործնականում առանց տեսանելի շերտերի, ինչի համար այն «սեւ» են անվանել: Ներսից ձմերուկն ունի վառ կարմիր միջուկ եւ նվազագույն քանակությամբ կորիզներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
Օդի աղտոտվածությունը 135 միլիոն մարդու վաղաժամ մահվան պատճառ է դարձել. գիտնականներ
«Տանը մենակ» ֆիլմի տունը 5,25 մլն դոլարով գնորդ է գտել
Նուռը, հայկական իշխանն ու ծիրանը՝ HerMine Dialog բացօթյա շոուի ուտեստների հիմքում․ Երևանի կենտրոնում գաստրոտոն էր

В Японии продали черный арбуз более чем за $7 тыс.
Первый аукцион по продаже арбузов сорта "Дэнсукэ", которые имеют практически черный цвет кожуры, состоялся в пятницу на главных рынках северных японских городов Асахикава и Саппоро (префектура Хоккайдо). Об этом сообщило агентство Kyodo. Торги в Асахикаве завершились новым рекордом - один арбуз весом около 11 кг был продан за 750 тыс. иен (около $7,2 тыс.). Это на тысячу долларов выше предыдущего достижения, установленного на Хоккайдо в 2008 году,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Покупателем оказался владелец супермаркета Кэйити Судзуки. По его словам, для него было большой честью принять участие в аукционе, а победа является хорошим знаком для бизнеса, и он ожидает высоких продаж в этом году. Арбуз идеальной овальной формы запакован в фирменную красную коробку и имеет характерную наклейку "Дэнсукэ". Этот сорт отличается очень темной кожурой практически без видимых полосок, за что его прозвали "черным". Внутри арбуз имеет ярко-красную мякоть и минимальное количество косточек.