Չինաստանի Գուանդունի նահանգում առնվազն յոթ մարդ Է զոհվել հեղեղումների հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Գուանդունի նահանգում առնվազն յոթ մարդ Է զոհվել հորդառատ անձրեւների առաջացրած հեղեղումների հետեւանքով, եւս մի բնակիչ անհայտ կորած Է համարվում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 11-ին հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը: Առավել բարդ իրավիճակ Է ստեղծվել Հեյուանի երեք շրջաններում, որտեղ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում չեն դադարում հորդառատ անձրեւները, որոնք լրջորեն խաթարել են տեղի տրանսպորտային հաղորդակցություններն ու կապը:
Ինչպես նշում Է գործակալությունը, տարածաշրջանում մոլեգնող հեղեղումները խախտել են տեղի շուրջ 110 հազար բնակիչների բնականոն կյանքը, տարերքի հարվածից ավերվել կամ վնասվել Է 956 բնակելի շինություն: Ներկայում տեղատարափներից ու հեղեղումներից Չինաստանի մի աղբողջ շարք նահանգներ են տուժել երկրի հարավային ու արեւելյան տարածաշրջաններում: Ավելի վաղ տեղեկացվել Է, որ Ցզյանսի արեւելյան նահանգում հեղեղումների զոհ Է դարձել վեց մարդ, տեղի իշխանությունները հարկադրված են եղել տուժած շրջաններից տարհանել մոտավորապես 135 հազար բնակիչների, ուղղակի տնտեսական վնասը հասել Է 2,65 մլրդ յուանի (383 մլն դոլար): Արտակարգ իրավիճակների նահանգային վարչության տվյալներով՝ հեղեղումները Ցզյանսիի նահանգում խախտել են ավելի քան 1,42 մլն մարդու բնականոն կյանքը: Ոչ պակաս ծանր իրադրություն Է ստեղծվել Չինաստանի հարավի Գուանսի-Չժուանի ինքնավար շրջանում, որտեղ հեղեղումները հինգ մարդու կյանք են խլել, մեկն անհայտ կորել Է, եւս 8,3 հազարից ավելի բնակիչներ իշխանությունների կողմից տարհանվել են անվտանգ վայրեր: Ուղղակի տնտեսական վնասն այս տարածաշրջանում առայժմ գնահատվում Է մոտավորապես 460 մլն յուան (շուրջ 67,6 մլն դոլար), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Жертвами наводнений в китайской провинции Гуандун стали семь человек
Жертвами наводнений, вызванных сильными ливнями в южной китайской провинции Гуандун, стали семь человек, еще один житель пока считается пропавшим без вести. Об этом сообщает во вторник агентство "Синьхуа".
Самая сложная ситуация сложилась в трех уездах Хэюаня, где последнюю неделю не прекращаются проливные дожди, серьезно нарушившие местное транспортное сообщений и связь. Как сообщает агентство, наводнения в регионе нарушили нормальную жизнь порядка 110 тыс. местных жителей, ударом стихии разрушено или повреждено около 956 жилых строений,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
От сильных ливней и наводнений в настоящее время страдает целый ряд китайских провинций в южных и восточных регионах страны. Ранее сообщалось о том, что в восточной провинции Цзянси жертвами наводнений стали шесть человек, местные власти были вынуждены эвакуировать из пострадавших районов около 135 тыс. жителей, а прямой экономический ущерб достиг 2,65 млрд юаней (около $383 млн). По данным провинциального Управления по чрезвычайным ситуациям, ливни нарушили в провинции Цзянси нормальную жизнь свыше 1,42 млн человек.
Не менее серьезная ситуация сложилась и в Гуанси-Чжуанском автономном районе на юге Китая, где наводнения унесли жизни пяти человек, один пропал без вести, еще свыше 8,3 тыс. эвакуированы властями в безопасные места. Прямой экономический ущерб в этом регионе пока оценивается на сумму примерно в 460 млн юаней (около $67,6 млн).