ՀՀ երկու օդանավակայաններում այս տարվա մայիսին ուղևորահոսքն աճել է 11.7 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա մայիս ամսին ՀՀ երկու օդանավակայաններում ուղևորահոսքն ընդհանուր կազմել է 243 016 մարդ՝ 2018 թվականի նույն ամսվա ցուցանիշը գերազանցելով 11.7 տոկոսով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին «Արմենիա»Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ից,  2019թ. մայիսին, 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, «Զվարթնոց»-ում ուղևորահոսքն ավելացել է 13.7 տոկոսով: Եթե 2018թ. մայիսին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ծառայություններից օգտվել է 202 289 ուղևոր, ապա 2019թ. մայիսի ցուցանիշը կազմում է 229 974 ուղևոր:
2019 թվականի մայիս ամսին Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 13 042 մարդ: 2018 թվականի նույն ամսվա 15 325 ուղևորահոսքի համեմատ նվազումը կազմել է 14.9 տոկոս:
Ուղևորների թիվը 2018թ. մայիսին
Ուղևորների թիվը 2019թ. մայիսին
Տարբերությունը տոկոսային
հարաբերությամբ
«Զվարթնոց»
202 289
229 974
13.7%
«Շիրակ»
15 325
13 042
-14.9%
217 614
243 016
11.7%
Տարեսկզբից Հայաստանի Հանրապետության երկու օդանավակայանների ուղևորահոսքը կազմել է 1 038 617 մարդ, որը 8.7 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշը:
«Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններում 2019 թվականի հունվար- մայիս ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ամիսների հետ համեմատած, 1.2 տոկոսով աճ են գրանցել նաև թռիչք- վայրէջքները:

Passenger flow increases 11.7% in Armenia’s airports in May 2019
YEREVAN, JUNE 11, ARMENPRESS. In May of the current year the two airports of the Republic of Armenia served 243 016 people in total, thus exceeding the indicator of the same month of 2018 by 11.7%, Armenia International Airports CJSC told Armenpress.
As compared to May 2018, a 13.7% increase in passenger flow was observed at Zvartnots International Airport of Yerevan in the 5th month of 2019. In May 2019 Zvartnots served 229 974 passengers against 202 289 of the past May.
As for Shirak Airport of Gyumri, this May it served 13 042 passengers, while this indicator was 15 325 in May 2018. Thus there has been a decrease of 14.9 %.
Number of passengers in  March 2018
Number of passengers in March 2019
Difference in %s
Zvartnots
202 289
229 974
13.7%
15 325
13 042
-14.9%
217 614
243 016
11.7%
Since the beginning of the year passenger flow at the two airports of Armenia has been 1 038 617 people, which exceeds the indicator of the same period of the previous year by 8.7 %.
In January-May 2019, at Zvartnots and Shirak airports there has also been recorded an increase of 1.2 % in the number of takeoff-landings, as compared to the same period of the previous year.