Հայաստանում սպասում ենք բոլորիդ․ Աննա Հակոբյանը հանդիպել է Ալմաթիի հայ համայնքի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը Ղազախստանի հանրապետության Ալմաթի քաղաք այցի շրջանակում մայիսի 23-ին Ղազախստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանի, «Լույս» կենտրոնի տնօրեն Գառնիկ Օհանջանյանի, Ղազախստանի հայկական մշակութային կենտրոնների «Նաիրի» ասոցիացիայի նախագահ Արտուշ Կարապետյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց հոգևոր թեմի «Լույս» կենտրոն և հանդիպել Ալմաթիի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, հանդիպմանը նա նշել է, որ շատ երջանիկ է հայ համայնքի հետ հանդիպման առիթի համար։
«Ամեն անգամ որևէ երկրում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը տարբեր զգացողություններ եմ ունենում, շատ հուզվում եմ: Զգացողությունները տարբեր են, մի կողմից ուրախ եմ, որ գալով նոր քաղաք տեսնում եմ իմ հայրենակիցներին և ինձ կարող եմ ավելի վստահ զգալ, բայց տխրում եմ, որ մեր հայրենակիցները երկրից դուրս են ապրում։ Շատ ուրախ եմ, որ հանդիպում եմ ձեզ հետ, որ կարող եմ շփվել ձեզ հետ։ Ուզում եմ ձեզ ասել, որ Հայաստանից շատ սեր եմ բերել ու նաև  Հայաստանում սպասում ենք բոլորիդ, աշխարհի բոլոր անկյուններում ապրող մեր հայրենակիցներին, որ նրանք վերադառնան և մշտական բնակություն հաստատեն իրենց հայրենիքում»,- ասել է Աննա Հակոբյանը։
Համայնքի ներկայացուցիչները հարցեր են ուղղել երկրի ներքին ու արտաքին քաղաքականության, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարության, սոցիալական ու անձնական խնդիրների վերաբերյալ։ Աննա Հակոբյանը պատասխանել է ներկաներին հուզող հարցերին,  լսել նրանց առաջարկություններն ու ծրագրերը:

Ждем всех вас в Армении: Анна Акопян встретилась с армянской общиной Алматы
Супруга премьер-министра РА, председатель Совета попечителей благотворительных фондов “Мой шаг” и “Город улыбок”,  Анна Акопян в рамках визита в город Алматы Республики Казахстан, 23 мая в сопровождении чрезвычайного и полномочного посла РА в Казахстане, Гагика Галачяна, директора центра “Луйс”, Гарника Оганджаняна, председателя Ассоциации армянских культурных центров Казахстана “Наири”, Артуша Карапетяна посетила Центр “Луй”" Российской и Ново-Нахичеванской армянской епархии и встретилась с представителями армянской общины Алматы.
Как сообщили «Арменпресс» в офисе Анны Акопян, на встрече она отметила, что счастлива по поводу встречи с армянской общиной.
“Каждый раз во время встречи с армянской общиной в какой-либо стране испытываю разные чувства, и очень волнуюсь. Ощущения разные, с одной стороны радуюсь, что приезжая в новый город, я вижу своих соотечественников и могу чувствовать себя увереннее, но и грущу, что наши соотечественники живут за пределами страны. Я очень рада, что встречаюсь с вами, что могу общаться с вами.
Хочу вам сказать, что привезла из Армении много любви, а также мы в Армении ждем всех вас, живущих во всех уголках мира наших соотечественников, ждем, чтобы вы вернулись и обосновались на родине”, - сказала Анна Акопян.
Представители общины задали вопросы относительно внутренней и внешней политики страны, судебного процесса второго президента РА Роберта Кочаряна, социальных и личных проблем. Анна Акопян ответила на вопросы, волнующие присутствующих, выслушала их предложения и программы.