ԱԻՆ մասնագետները քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառում են անցկացրել Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունում
ԱԻՆ մասնագետները քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառում են անցկացրել
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության քաղաքացիական պաշտպանության մասնագետների խումբը մայիսի 14-17-ն  այցելել էր Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարություն և ենթակա մարմիններ՝ Միգրացիոն ծառայություն և Հայաստանի ազգային արխիվ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, գերատեսչության մարմիններում անցկացվեց «ՔՊ ղեկավար կազմի գործողությունները ՔՊ համակարգի պատրաստականության բերման միջոցառումների իրականացման ընթացքում» թեմայով շտաբային ուսումնավարժություն:
Միջոցառման նպատակն էր ստուգել քաղպաշտպանության ղեկավար կազմի, շտաբների, տարհանման հանձնաժողովի, կազմավորումների պատրաստականության աստիճանը, դիտարկել կառույցի տարհանման պլանի իրատեսությունը:
Քննարկվեցին արտակարգ իրավիճակներում և ռազմական դրության ժամանակ կինոֆոտոֆոնո փաստաթղթերի ապահովագրական ֆոնդի ստեղծման և թվայնացման հետ կապված հարցերը:
Առանձնահատուկ դիտարկման են արժանացել անհրաժեշտ փաստաթղթերի հանձնման և պահպանման, միգրացիոն հոսքերի կառավարման հարցերը, փախստականների ընդունման և տեղաբաշխման հնարավորությունները:
Դիտարկվել են արտակարգ իրավիճակներում և ռազմական դրության ժամանակ զոհվածների հաշվառման և հուղարկավորման միջոցառումների կազմակերպմանն առչվող հարցեր:
Գնահատման արդյունքները կամփոփվեն ակտում, որի հիման վրա կպլանավորվեն և հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կհանգուցալուծվեն ՔՊ համակարգում առկա էական խնդիրները:

Специалисты МЧС в Министерстве территориального управления и развития провели мероприятие по гражданской обороне
Специалисты МЧС в Министерстве территориального управления и развития провели
мероприятие по гражданской обороне
Группа специалистов по гражданской обороне спасательной службы МЧС Армении с 14 по17 мая посещала Министерство территориального управления и развития и подчиненные ему органы -Миграционную службу и Национальный архив Армении.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ МЧС РА, в органах ведомства прошли штабные учения на тему “Действия руководящего состава ГО в ходе осуществления мероприятий системы ГО”.
Цель мероприятия - проверка степени готовности руководящего состава гражданской обороны, штабов, эвакуационной комиссии, формирований и рассмотрение реалистичности плана эвакуации.
Были обсуждены вопросы, связанные с созданием и оцифровкой страхового фонда кинофотофоно-документов в чрезвычайных ситуациях и во время военного положения.
Особого внимания удостоились вопросы сдачи и хранения необходимых документов, управления миграционными потоками, возможности приема и размещения беженцев.
Были рассмотрены вопросы, связанные с организацией мероприятий по учету и захоронению погибших в чрезвычайных ситуациях и во время военного положения.
Результаты оценки будут обобщены в акте, на основе которого будут ознаменованы и в максимально сжатые сроки решены проблемы, существующие в системе ГО.