Եկել է դատական համակարգում վիրահատական միջամտություններ իրականացնելու ժամանակը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է դատական համակարգում վիրահատական միջամտություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Փաշինյանն այս մասին խոսեց մայիսի 20-ին հրավիրած խորհրդակցության ընթացքում:
«Այսօր ձեզ հանդիպման եմ հրավիրել՝ քննարկելու իմ կարծիքով այլևս անհետաձգելի և հրատապ լուծում պահանջող մի խնդիր: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում տեղի են ունեցել բոլորիդ հայտնի քաղաքական փոփոխություններ, որոնց արդյունքում երկրում հաստատված է ժողովրդի վստահությունը վայելող և լեգիտիմ կառավարություն, այսինքն` գործադիր իշխանություն, ժողովրդի վստահությունը վայելող և լեգիտիմ Ազգային ժողով, այսինքն` օրենսդիր իշխանություն: Վերջին մեկ տարվա իրադարձությունները, սակայն, շարունակաբար ի ցույց են դնում, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ինչպես չի եղել, այնպես էլ չկա ժողովրդի իշխանությունը վայելող դատական իշխանություն, և դատական իշխանության գործունեությունը շարունակաբար ալեկոծություններ է առաջացնում մեր հանրության շրջանում:
Չեմ կարող և չեմ ուզում դատողություններ անել դատական իշխանության կողմից կայացվող որոշումների օրինականության ու հիմնավորվածության մասին: Այս մասին դատողություններ անելն իմ լիազորությունների մեջ չի մտնում, չնայած անհնար է դատարանների բոլոր որոշումները նույն արշինով չափել և նույն գնահատականին արժանացնել: Անկախ ամեն ինչից, ակնհայտ է, սակայն, որ դատական համակարգի որոշումները խորապես անվստահելի են հանրության համար: Եվ սա ասում եմ ոչ միայն որպես վարչապետ, այլև Հայաստանի ժողովրդի ներկայացուցիչ, ով ունի քաղաքական իրավունք` խոսելու ժողովրդի` Հայաստանի իշխանության բարձրագույն կրողի անունից: Հայաստանի ժողովուրդը գիտի, որ ինքն իր ազատ կամարտահայտմամբ ձևավորել է օրենսդիր իշխանություն, Ազգային ժողովի միջազգայնորեն ազատ, արդար, թափանցիկ և ժողովրդավարական ճանաչված ընտրությունների արդյունքներով ձևավորել է կառավարություն` գործադիր իշխանություն: Բայց Հայաստանի ժողովուրդը դատական իշխանությունն ընկալում է որպես նախկին կոռումպացված համակարգի մնացուկ, որտեղ անընդհատ դավադրություններ են նախագծվում և իրագործվում ժողովրդի դեմ: Որքանով է իրական այս կանխավարկածը, որքանով է հիմնավորված, բոլորովին ուրիշ խնդիր է, բայց այն, որ դատական իշխանությունը չունի ժողովրդի վստահությունը, նշանակում է` չունի նաև գործելու բավարար լեգիտիմություն, ինչն այսօր արդեն ուղղակի սպառնալիք է մեր երկրի բնականոն կյանքին, կայունությանն ու ազգային անվտանգությանը: Վարչապետ ընտրվելու հենց առաջին օրվանից պարտավորվել եմ որևէ միջամտություն չունենալ դատական իշխանության գործերին, և այս պարտավորությունը պահպանել եմ սրբորեն: Բայց մյուս կողմից, սակայն, չեմ կարող երաշխավորել, որ դատական համակարգը չի ենթարկվում ստվերային և ապօրինի ազդեցությունների, հիմնականում նախկին կոռուպցիոն համակարգի կողմից, որովհետև այդ երկու համակարգերն իրար կապված են մարդկային, քաղաքական և այլ կապերով»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը կասկածի տակ դրեց Մարտի 1-ի գործի վերաբերյալ օբյեկտիվ քննության անցկացումը ներկայիս դատական համակարգի պայմաններում:
«Մի օրինակ կարող եմ բերել միայն. որքանով կարող ենք վստահ լինել, որ այսօրվա դատական համակարգն ի վիճակի է օբյեկտիվ քննություն տանել հենց նույն Մարտի 1-ի գործով, երբ գործադիր իշխանությունների կողմից թույլ տրված տասնյակ ապօրինություններ կյանքի են կոչվել հենց դատական գործող համակարգի միջոցով: Եվ դա հիմա արդեն երևում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայացրած որոշումներով, և այդ որոշումները վերաբերում են նաև, այսպես կոչված, իրացման գոտիների բնակիչների և այլ խնդիրների:
Այս իրավիճակն իր ուղղակի ազդեցությունն է ունենում նաև կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ մեր հայտարարած պայքարի վրա: Չնայած, քաղաքական ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը մեզ համար առաջնահերթություն է, բայց դատական համակարգի նկատմամբ վստահության բացակայության պատճառով նաև քննչական մարմինների աշխատանքի արդյունավետությունն է տուժում, որովհետև քննչական մարմինները շատ հաճախ աշխատում են այն կանխավարկածով, որ դատական համակարգը միևնույն է` ջուրն է նետելու բոլոր բացահայտումները, հենց այդ նույն կոռուպցիոն համակարգի հետ ունեցած օրգանական կապի պատճառով:
Այս պրոբլեմներն, իհարկե, նոր չեն, և ես դրանք գիտակցել եմ վարչապետ ընտրվելու առաջին օրվանից: Բայցևայնպես, հենվելով մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած ոչ բռնի, ժողովրդական, թավշյա հեղափոխության արժեքների վրա, համարել եմ, որ յուրաքանչյուր ոք պետք է Նոր Հայաստանի կառուցմանը մասնակցելու, իր նպաստը բերելու հնարավորություն ունենա: Այդ թվում` քաղաքական կամ իրավական ապաշխարության միջոցով, կոնկրետ քայլերով ժողովրդի վստահությանն արժանանալու միջոցով: Նաև հույս ունեի, որ բազմաթիվ դատավորներ, հասկանալով, որ իրենց նախորդ դատական գործունեությունը և արժեքային համակարգն անհամապատասխան են Նոր Հայաստանի ձգտումներին և նրանց իրավունք չեն տալիս վճիռներ կայացնել հանուն Հայաստանի Հանրապետության, կհրաժարվեն դատավորի կարգավիճակից: Նման բան, սակայն, տեղի չունեցավ, և դատական համակարգի, ժողովրդական վստահության արժանանալու ընթացիկ հնարավորությունը համարում եմ այլևս սպառված»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հայտնեց, որ այս իրավիճակն այլևս անհանդուրժելի է:
«Մենք չենք կարող հանդուրժել այս իրավիճակը, որովհետև, ինչպես ասացի, սա երկրի կայունության, բնականոն կյանքի և ազգային անվտանգության խնդիր է: Սա նաև տնտեսական հետագա զարգացման խնդիր է, որովհետև անվստահելի դատական համակարգն ուղղակի խոչընդոտ է երկրի ներդրումային վիճակը բարելավելու հարցում:
Եվ ուրեմն, հարգելի գործընկերներ, եկել է դատական համակարգում վիրահատական միջամտություններ իրականացնելու ժամանակը»,- ասաց վարչապետը:
Մայիսի 19-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր արել մայիսի 20-ի առավոտյան ժամը 08.30-ից արգելափակել հանրապետության՝ առանց բացառության բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերը, այնպես, որ ոչ ոք ներս չմտնի:

Time to carry out surgical interventions in judicial system – Pashinyan
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan highlights the necessity to carry out surgical interventions in the judicial system.
“Today I inivted you to a meeting to discuss an issue, which, in my opinion, is very urgent and demands an urgent solution. In the past year political changes famous to all of you have taken place in Armenia  as a result of which a legitimate government, in other words an executive power, a legitimate Parliament, in other words, a legislative power, have been established in the country that enjoy people’s trust. However, the events of the past one year continue to show that there has not been and is no judicial power enjoying the people’s power in Armenia, and the activity of the judiciary creates turbulence within our public.
I cannot and do not want to make judgments on the legality and validity of the decisions made by the judiciary. This is not within my powers, although it’s impossible to measure all decisions of courts with the same weight and give a similar assessment. Regardless of everything, it’s obvious that the decisions of the judiciary are deeply mistrusted by the people. And I say this not only as a PM, but also as a representative of the Armenian people who has a political will to speak on behalf of the people, the supreme bearers of power in Armenia. The people of Armenia know that they have formed a legislative power with their free expression of will, a government, an executive power, based on the results of the internationally acknowledged free, fair, transparent and democratic parliamentary elections.  But the people of Armenia still view the judicial power as a remnant of the former corrupt system where conspiracy is constantly being planned and implemented against the people. To what extent this presumption is realistic and well-grounded, it’s another matter, but the fact that the judiciary doesn’t have the trust of the people, means that it also doesn’t have an enough legitimacy to operate, which today is already a threat to the normal life of our country, its stability and national security. Starting from the first day of my election as PM I have been obliged not to have any interference in the activities of the judiciary, and I kept this duty in a sacred way. But on the other hand I cannot guarantee that the judiciary is not subjected to shadow and illegal influences, mainly by the former corrupt system because these two systems are linked with each other with human, political and other ties”, Pashinyan said in his address today.
The PM questioned the current objective investigation over the 2008 March 1 case under the conditions of the current judicial system.
“I can bring only one example on how confident we can be that today’s judiciary is capable of conducting an objective investigation over the same March 1 case when dozens of illegal actions have been committed by the executive leadership through the judicial system. And now this is already seen with the decisions of the European Court for Human Rights.
This situation also directly affects our fight announced against corruption crimes. Although it has been stated at the highest political level that anti-corruption fight is a priority for us, but due to the absence of trust towards the judiciary the efficiency of the work of investigation agencies is also affected because quite often these agencies work with the presumption that the judiciary will again throw to water all discoveries due to the organic link with that same corruption system.
These problems, of course, are not new, and I have understood this from the first day of my election as PM. But relying on the values, of the peaceful, democratic and velvet revolution of the past one year, I considered that everyone should have an opportunity to participate in the process of building Armenia and bringing his contribution, including through political or legal repentance, deserving the people’s trust via concrete actions. Also I hoped that many judges, understanding that their previous judicial activity and value system are not in accordance with the aspirations of new Armenia and do not provide them with a right to make verdicts for the sake of Armenia, will refuse from their status of a judge. However, this didn’t happen, and I consider the judiciary’s current opportunity to deserve people’s trust already exhausted”, the PM said, adding that this situation can no longer be tolerated.
“We cannot tolerate this situation, because, as I said, this is a matter of the country’s stability, normal life and national security. This is also a matter of future economic development because unreliable judiciary is just an obstacle for improving the investment situation in the country.
Therefore, dear colleagues, it’s time to carry out surgical interventions in the judicial system”, he added.