Ռազմական ավիացիոն համալսարանի կուրսանտները մարել են տրոլեյբուսի հրդեհն ու տարհանել ուղևորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարշալ Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարանի կուրսանտները մարել են կայծակի հարվածից Չարբախում այրվող 15 համարի տրոլեյբուսի հրդեհն ու տարհանել ուղևորներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Բազմիցս են զինվորականները ապացուցել, որ նաև փրկարարներ են:
Այսօր վաղ առավոտյան կայծակի հարվածից Չարբախում այրվել է 15 համարի տրոլեյբուսը: Մարշալ Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարանի կուրսանտները հասցրել են ուղևորներին տարհանել և հրդեհը մարել:
Երեք օր առաջ էլ Վ.Սարգսյանի անվան ՌՀ-ի սաները և բուժ ծառայության պետը փրկել էին Զինուժ ծրագրի օպերատորի կյանքը»,- գրել է Հովհաննիսյանը:

Military cadets save passengers from burning trolleybus in Yerevan
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Cadets of the Marshal A. Khanperyants Military Aviation University of Armenia have saved passengers of a Yerevan trolleybus that caught fire after being hit by a lightning strike.
“The military have numerously proved that they are also rescuers,” Armenian Ministry of Defense spokesperson Artsrun Hovhannisyan said on Facebook. He said the incident took place in Yerevan’s Charbakh district on May 20.
“Today early in the morning the #15 trolleybus caught fire from a lightning strike. Cadets of the Marshal A. Khanperyants Military Aviation University managed to evacuate the passengers and put out the fire.
Three days earlier, students of the V. Sargsyan Military University and its Head of the Medical Service had saved the life of the Zinuzh program’s cameraman,” he said, referring to the military’s official TV program.