Գերմանիան դադարեցրել Է իրաքցի զինվորականների ուսուցումն Իրանի շուրջն ստեղծված իրադրության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը դադարեցրել Է Իրաքի զինված ուժերի վարժեցման եւ ուսուցման առաքելությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Associated Press գործակալությունը: Նշվում Է, որ Բեռլինն այդ որոշումը կայացրել Է մերձավորարեւելյան տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի եւ Իրանի միջեւ առաջացած լարվածության պատճառով:
Գերատեսչությունում նշել են, որ Գերմանիան նման որոշումներ ընդունելիս «կողմնորոշվում Է տարածաշրջանում իր գործընկերներով»: «Ոչ մի կոնկրետ սպառնալիք չկա»,- նշել Է նախարարության ներկայացուցիչ Ենս Ֆլոսդորֆը: Ըստ որում նա հավելել Է, որ առաքելությունը կարող Է վերսկսվել մի քանի օրվա ընթացքում: Գործակալությունը հիշեցնում Է, որ ներկայում Իրաքում տեղաբաշխված Է 160 գերմանացի զինծառայող, որոնցից 60-ն զբաղվում Է իրաքյան ուժերի պատրաստմամբ Բաղդադից դեպի հյուսիս գտնվող ռազմակայանում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Германия приостановила подготовку иракских военных из-за ситуации вокруг Ирана
Министерство обороны ФРГ приостановило миссию по тренировке и подготовке иракских вооруженных сил, сообщает агентство Associated Press.
Отмечается, что на такое решение Берлин пошел из-за напряженности между США и Ираном в ближневосточном регионе. В ведомстве указали, что Германия при принятии подобных решений "ориентируется на своих партнеров в регионе".
"Нет никакой конкретной угрозы", - отметил представитель министерства Йенс Флосдорф. При этом он добавил, что миссия может быть возобновлена в течение нескольких дней,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Агентство напоминает, что в Ираке в настоящее время размещено около 160 германских военнослужащих, 60 из которых занимаются подготовкой иракских сил на базе к северу от Багдада.