Ռոմանտիզմի հաղթանակը պրագմատիզմի նկատմամբ. հեղափոխությունն այսպես է բնութագրել Փաշինյանն «РБК»-ին տված հարցազրույցում
Ռոմանտիզմի հաղթանակը պրագմատիզմի նկատմամբ. հեղափոխությունն այսպես է
բնութագրել Փաշինյանն «РБК»-ին տված հարցազրույցում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունը ռոմանտիզմի տրիումֆն է պրագմատիզմի հանդեպ. «РБК» հեռուստաալիքի գործադիր տնօրեն Իլյա Դորոնովին տված հարցազրույցում այսպես է բնութագրել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ամփոփելով Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների մեկ տարին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ռուսական հեռուստաընկերությունը տարածել է հարցազրույցի անոնսը՝ նշելով, որ հարցազրույցն ամբողջությամբ կհրապարակվի մայիսի 13-ին:
ՀՀ վարչապետը Իլյա Դորոնովին ասել է, որ հեղափոխության համար մոտ 200 հազար դոլար է ծախսվել: Նիկոլ Փաշինյանն ու «РБК» հեռուստաալիքի գործադիր տնօրենը շրջել են քաղաքում, այցելել մայրաքաղաքում գործող սուպերմարկետներից մեկը, որտեղ լրագրողը Փաշինյանին կատակով հարցրել է. «Վաճառողնե՞րն են, թե վարչապետի անվտանգության աշխատակիցները», ինչին ի պատասխան Փաշինյանը ժպտալով ասել է, որ իրական վաճառողներ են:
Հարցազրույցի անոնսում վարչապետը նշել է նաև, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ շատ լավ հարաբերություններ ունի: Հիշեցնենք, որ նույն հեռուստաալիքին տրված հարցազրույցի՝ ապրիլի 23-ին հրապարակված էպիզոդում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատմել էր, թե ինչպես է Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն խորհուրդ տվել հարաբերություններ կառուցել Պուտինի հետ: «Ես չեմ կարծում, որ Զելենսկուն բարդ է լինելու շփվել Պուտինի հետ. այստեղ կա մի պայման՝ պետք է հնարավորիս ազնիվ լինել։ Պարզապես պետք է անկեղծ և ազնիվ շփվել», - ասել էր Հայաստանի վարչապետը՝ հավելելով, որ թեև նման շփումը ընդունված չէ դիվանագիտությունում, ինքը բոլորի հետ հենց այդպես է շփվում։

YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The Armenian Velvet Revolution was romanticism’s triumph over pragmatism – this is how Prime Minister Nikol Pashinyan described the developments in Armenia in an interview with the Russian RBK on the first anniversary of the 2018 events.
RBK’s Ilya Doronov released a preview from an exclusive interview with Pashinyan that will be available on May 13th.
At one point in the preview the PM is heard saying that they spent 200,000$ on the Armenian Revolution, referring to the spending of donations to their movement which he had earlier released in a detailed report.
The small preview shows the Armenian PM and the interviewer walking around Yerevan, entering a convenience store and joking.
“Are these cashiers or the prime minister’s bodyguards” – the interviewer jokingly asks Pashinyan at the supermarket. Pashinyan smilingly answers that they are real cashiers.
PM Pashinyan also talks about Russian President Vladimir Putin in the interview, noting that he has very good relations with him. This part of the interview was released earlier on April 23, where the Armenian PM was giving advice to new Ukrainian President Vladimir Zelensky on how to build relations with Putin. “I don’t think it will be difficult for Zelensky to work with Putin, there is one condition here, you must be maximally honest. One should simply be honest and frank,” the PM said.