Ռոմանտիզմի հաղթանակը պրագմատիզմի նկատմամբ. հեղափոխությունն այսպես է բնութագրել Փաշինյանն «РБК»-ին տված հարցազրույցում
Ռոմանտիզմի հաղթանակը պրագմատիզմի նկատմամբ. հեղափոխությունն այսպես է
բնութագրել Փաշինյանն «РБК»-ին տված հարցազրույցում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունը ռոմանտիզմի տրիումֆն է պրագմատիզմի հանդեպ. «РБК» հեռուստաալիքի գործադիր տնօրեն Իլյա Դորոնովին տված հարցազրույցում այսպես է բնութագրել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ամփոփելով Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների մեկ տարին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ռուսական հեռուստաընկերությունը տարածել է հարցազրույցի անոնսը՝ նշելով, որ հարցազրույցն ամբողջությամբ կհրապարակվի մայիսի 13-ին:
ՀՀ վարչապետը Իլյա Դորոնովին ասել է, որ հեղափոխության համար մոտ 200 հազար դոլար է ծախսվել: Նիկոլ Փաշինյանն ու «РБК» հեռուստաալիքի գործադիր տնօրենը շրջել են քաղաքում, այցելել մայրաքաղաքում գործող սուպերմարկետներից մեկը, որտեղ լրագրողը Փաշինյանին կատակով հարցրել է. «Վաճառողնե՞րն են, թե վարչապետի անվտանգության աշխատակիցները», ինչին ի պատասխան Փաշինյանը ժպտալով ասել է, որ իրական վաճառողներ են:
Հարցազրույցի անոնսում վարչապետը նշել է նաև, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ շատ լավ հարաբերություններ ունի: Հիշեցնենք, որ նույն հեռուստաալիքին տրված հարցազրույցի՝ ապրիլի 23-ին հրապարակված էպիզոդում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատմել էր, թե ինչպես է Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն խորհուրդ տվել հարաբերություններ կառուցել Պուտինի հետ: «Ես չեմ կարծում, որ Զելենսկուն բարդ է լինելու շփվել Պուտինի հետ. այստեղ կա մի պայման՝ պետք է հնարավորիս ազնիվ լինել։ Պարզապես պետք է անկեղծ և ազնիվ շփվել», - ասել էր Հայաստանի վարչապետը՝ հավելելով, որ թեև նման շփումը ընդունված չէ դիվանագիտությունում, ինքը բոլորի հետ հենց այդպես է շփվում։

Победа романтизма над прагматизмом: Так Пашинян охарактеризовал революцию в интервью “РБК”
Бархатная революция в Армении - триумф романтизма над прагматизмом. Об этом в интервью исполнительному директору телеканала “РБК”  -  Илье Доронову заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, подводя итоги года событий в Армении.
Как передает «Арменпресс», российская телекомпания распространила анонс интервью, отметив, что интервью полностью будет показано 13 мая.
Премьер-министр Армении сказал Илье Доронову, что на революцию было потрачено около 200 тысяч долларов. Никол Пашинян и исполнительный директор телеканала РБК  обошли город, посетили один из действующих в столице супермаркетов, где журналист в шутку спросил Пашиняна: “Это продавцы или сотрудники безопасности премьер-министра?”. В ответ на это Пашинян с улыбкой сказал, что они реальные продавцы.
В анонсе интервью премьер-министр также отметил, что у него очень хорошие отношения с президентом России Владимиром Путиным.  Напомним, что в опубликованном 23 апреля эпизоде интервью тому же телеканалу премьер-министр Армении Никол Пашинян рассказал, как он советовал новоизбранному президенту Украины Владимиру Зеленскому строить отношения с Путиным.
“Я не думаю, что Зеленскому будет сложно общаться с Путиным здесь есть одно условие - надо быть честным по возможности. Просто нужно откровенно и честно общаться”, - сказал премьер-министр Армении, добавив, что хотя подобное общение не принято в дипломатии, он общается со всеми именно так.