Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն լրատվական ոլորտում գործակցության ամուր հիմք են ստեղծում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Արաբական Միացյալ Էմիրությունները նոր որակ են հաղորդում գործակցությանը տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում. հայկական պետական «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը և Էմիրաթական «WAM» լրատվական գործակալությունը մայիսի 3-ին համագործակցության հուշագիր են ստորագրել:
Փաստաթուղթն ստորագրվել է ՀՀ-ԱՄԷ միջկառավարական հանձնաժողովի երկօրյա նիստի ավարտին: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացած արարողությանը հայկական կողմից հուշագիրը ստորագրել են «Արմենպրես»-ի տնօրեն Արամ Անանյանը, իսկ ԱՄԷ կողմից՝ ՀՀ-ում այդ երկրի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմադ Ալ Զաաբին:
«Արմենպրես»-ը հիմնադրվել Է 1918 թվականի դեկտեմբերի 18-ին, երբ Հայաստանի առաջին հանրապետության Ազգային Խորհրդի որոշմամբ ստեղծվեց նախադեպը չունեցող պետական լրատվական` Հայկական հեռագրական գործակալությունը: Ներկայում «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը գործում է որպես փակ բաժնետիրական ընկերություն, որի բաժնետոմսերը տնօրինում է Հայաստանի Հանրապետությունը: Գործակալությունն ամենահինն է Հայաստանում: 2017թ. նոյեմբերին ՀՀ կառավարությունը «Հայաստանի Հանրապետություն-Ռեսպուբլիկա Արմենիա» և «Հանրապետություն» փակ բաժնետիրական ընկերությունները «Արմենպրես» փակ բաժնետիրական ընկերությանը միացման ձևով վերակազմակերպելու որոշում ընդունեց: Հինգ լեզվով լուրեր թողարկող «Արմենպրես»-ն ունի բազմաթիվ բաժանորդներ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում:
«Արմենպրես»-ը միջազգային լրատվական 4 կազմակերպությունների անդամ է: Գործակալությունը Հայաստանը ներկայացնում է ԱՊՀ Ինֆորմխորհրդում, Սևծովյան տարածաշրջանի ազգային լրատվական գործակալությունների խորհրդում, Հարավարևելյան Եվրոպայի և բալկանյան պետությունների ազգային լրատվական գործակալությունների խորհրդում (դիտորդ) և Լրատվական գործակալությունների համաշխարհային կոնգրեսում: 2014-2016թթ. «Արմենպրես»-ը ղեկավարել է Սևծովյան տարածաշրջանի ազգային լրատվական գործակալությունների խորհուրդը, որի և ԱՊՀ Ինֆորմխորհրդի 2014թ. նիստերն անցկացվել են Երևանում: «Արմենպրես»-ը երկկողմ պայմանագրեր ունի աշխարհի ավելի քան 20 առաջատար լրատվական գործակալությունների հետ, որոնց շուրջ մեկ երրորդը կնքվել է վերջին տարիներին: Գործընկերների թվում են ՏԱՍՍ-ը, Ռոյթերսը, Սինխուան, ԻՌՆԱՆ, ՄԵՆԱՆ, ԲՏԱ-ն, Ագերպրեսը, ԲԵԼՏԱՆ, Կազինֆորմը, շատ այլ լրատվամիջոցներ, որոնց հետ իրականացվում է տեղեկությունների եւ լուսանկարների փոխանակում:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները լրատվական գործակալություն հիմնադրելու որոշում է կայացրել 1976 թվականին. հաջորդ տարվա հունիսի 18-ից Էմիրությունների WAM լրատվական գործակալությունը սկսել է առաքելությունը` ԱՄԷ-ում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին տեղեկացնելով աշխարհին: WAM-ը կայուն զարգացող լրատվական գործակալություններից է, որն այս տարիների ընթացքում զգալի հաջողություններ է գրանցել: Լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է պետությանն առնչվող կարևոր նորությունները, լուսանկարներն ու տեսահոլովակները:
Վերջերս ԱՄԷ դեսպանն «Արմենպրես»-ի տնօրենին պարգևատրեց շնորհակալագրով. դեսպան Մուհամմադ Ալ Զաաբին իր այդ որոշումը համարեց գնահատանք պարոն Անանյանի ջանքերի համար, որոնք վերջին տարիներին ներդրվել են համագործակցության խորացման ուղղությամբ: ««Արմենպրես»-ն ամբողջ աշխարհում հայտնի գործակալություն է, և դուք ձեր գործակալության միջոցով սիրո և համերաշխության ուղերձ եք հղում ամբողջ աշխարհին: Նկատել եմ, որ աշխարհի տարբեր երկրների կարևոր իրադարձությունների լուսաբանումն եք տալիս, ինչի համար շնորհակալություն եմ հայտնում գործակալության աշխատակիցներին»,-ասել էր դեսպանը:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Armenia and the United Arab Emirates give new quality to the cooperation of information exchange. ARMENPRESS state news agency of Armenia and Emirates News Agency WAM signed a memorandum of cooperation on May 3.
The memorandum was signed upon the end of the 2-day session of Armenia-UAE intergovernmental commission. The document was signed by the Director of ARMENPRESS news agency Aram Ananyan from the Armenian side and Ambassador of the UAE to Armenia Muhammad Isa al-Zaab. The signing ceremony took place at the foreign ministry of Armenia.
“Armenpress” news agency was established on December 18, 1918 when by the decision of the National Council of the first Armenian Republic an unprecedented state-run news agency, Armenian Telegraph Agency, was created and later renamed into ARMENPRESS. Currently, it operates as a Closed Joint-Stock Company the stocks of which are owned by the Republic of Armenia. The agency is the oldest in Armenia. At the moment it produces eleven newslines: official, politics, economy, society, regional, international, Armenian world, culture, sport, life, innovation,interviews and photo news. In November 2017 by the decision of the Government “Republic of Armenia – Respublika Armenia” and “Republic” news outlets merged with ARMENPRESS. ARMENPRESS publishes news in 5 languages – Armenian, Russian, English, Arabic and French.
“Armenpress” is a member to 4 international media organizations. The agency presents Armenia in CIS Information Council, Black SeaAssociation of National News Agencies, Council of national news agencies of Southeastern Europe and the Balkan countries (observer) and News Agencies World Congress. “Armenpress” chaired over the Black SeaAssociation of National News Agencies in 2014-2016, the sessions of which and the CIS Information Council were held in Yerevan in 2014.
“Armenpress” has signed agreements on bilateral partnership with over 20 leading news agencies nearly 1/3 of which have been signed during the last 5 years. TASS, Reuters, Xinhua, IRNA, MENA, BTA, AGERPRES, BELTA, Kazinform and many other media outlets with which information and photo exchange is conducted are among our partners.
In November 1976, the United Arab Emirates agreed to set up the Emirates News Agency, WAM, to communicate news and information about the nascent state. On 18th June, 1977, WAM began to fullfil its professional mandate by transmitting UAE news to the rest of the world, covering all aspects of its political, economic and social development.
This is in addition to the gathering and transmitting of all news and information related to the nation's representation abroad, and to its wide-ranging diplomatic and humanitarian missions, delegations and exhibitions, etc.. This work has been carried out over the years by an outstanding professional team which has been able to present a strong and accurate image of the UAE via WAM.
WAM is ever evolving, and has seen many significant accomplishments over the years which have resulted in its ability to share important news, photographs and video material concerning the state from a single source. The latest developments at WAM in terms of its embrace of various social media platforms are a valuable addition to its communication methods, enhancing the value of speed of transmission of its content to web-page visitors, app users and subscribers around the world.
Recently, UAE Ambassador awarded the Director of ARMENPRESS with letter of appreciation. “That letter of gratitude has been handed over to Mr. Aram Ananyan to appreciate his efforts for the cooperation with the Embassy in recent years. The agency deserves more”, he had said.