Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառում
Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության
104-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանում ապրիլի 22-ին  տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման պաշտոնական միջոցառում՝ Կալիֆորնիայի հայկական օրենսդրական խմբի նախաձեռնությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, միջոցառմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ելույթ ունեցան Կալիֆորնիայի հայկական օրենսդրական խմբի անդամները, ինչպես նաև՝ ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը, ով ներկայացրեց Հայաստանի միջազգային ջանքերը ցեղասպանության կանխարգելման գործում:
Այնուհետև Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանի ստորին պալատում ներկայացվեց Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման բանաձևը՝ խորհրդարանի անդամ Լուզ Ռիվասի (Luz Rivas) կողմից: Օրենդրական նախաձեռնությանը աջակցեցին Կալիֆորնիայի խորհրդարանական բոլոր խմբերը:
Իր ելույթում դեսպան Բայբուրդյանն ասաց. «Կալիֆորնիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու ներկայիս բանաձևի ընդունումը խորհրդանշում է արդարությունը: Այն զորավոր ուղերձ է ամբողջ աշխարհին, որ ցեղասպանությունը և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները այևս երբեք չպետք է տեղ գտնեն ապագայում»:
Նույն օրը Կալիֆորնիայի սենատում միաձայն ընդունվեց սենատոր Անդրեաս Բորջեասի (Andreas Borgeas) կողմից ներկայացված Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման բանաձևը: Նիստի ընթացքում հնչեցին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող ելույթներ:
Խորհրդարանի երկու պալատների նիստերից հետո Կալիֆորնիայի հայկական օրենսդրական խմբի կազմակերպմամբ տեղի ունեցավ պաշտոնական ընդունելություն, որին մասնակցեցին Կալիֆորնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսոմը (Gavin Newsom), Կալիֆորնիայի նահանգային սենատի նախագահ Թոնի Աթկինսը (Toni Atkins), խորհրդարանականներ, պաշտոնական անձիք և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

В парламенте штата Калифорния состоялось мероприятие, посвященное 104-й годовщине Геноцида армян
ЕРЕВАН, 26 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. В парламенте штата Калифорния 22 апреля, по инициативе армянской законодательной группы Калифорнии, состоялось официальное мероприятие, посвященное 104-й годовщине Геноцида армян.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении информации и общественной дипломатии МИД РА, в ходе последовавшей за мероприятием пресс-конференции выступили члены армянской законодательной группы Калифорнии, а также генеральный консул РА Армен Байбурдян, который представил международные усилия Армении в деле предотвращения геноцида.
Затем в нижней палате парламента штата Калифорния была представлена резолюция о признании Геноцида армян членом парламента Луз Ривас (Luz Rivas). Законодательную инициативу поддержали все парламентские группы Калифорнии.
В своем выступлении посол Байбурдян сказал: “Признание Калифорнией Геноцида армян и принятие нынешней резолюции символизируют справедливость. Это мощный сигнал всему миру, что геноцид и преступления против человечества никогда не должны быть найдены в будущем”.
В тот же день сенат Калифорнии единогласно принял резолюцию о Геноциде армян, представленную сенатором Андреасом Боргеасом. В ходе заседания прозвучали речи, осуждающие Геноцид армян.
После заседаний двух палат парламента состоялась официальная встреча Законодательной группы Армении в Калифорнии, в которой приняли участие губернатор Калифорнии Гевин Ньюсом, сенатор штата Калифорния Тони Аткинс, парламентарии, официальные лица и представители армянской общины.