Կառավարությունը մաքսային արտոնություն տրամադրեց «ԻՆԹԵՐՆԵՇՆԼ ՄԱՆՈՒՖԱՔՉՐԻՆԳ ԳՐՈՒՊ» ՓԲԸ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում մաքսային արտոնություն տրամադրեց «ԻՆԹԵՐՆԵՇՆԼ ՄԱՆՈՒՖԱՔՉՐԻՆԳ ԳՐՈՒՊ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին որոշման նախագիծը կառավարության ապրիլի 25-ի նիստում ներկայացրեց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Առաջարկվում է բավարարել գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում մաքսային արտոնություն տրամադրելու «ԻՆԹԵՐՆԵՇՆԼ ՄԱՆՈՒՖԱՔՉՐԻՆԳ ԳՐՈՒՊ» փակ բաժնետիրական ընկերության հայտը։ Ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են կենցաղային սարքավորումների` հեռուստացույցների, լվացքի մեքենաների, սառնարանների և օդորակիչների արտադրության մեջ։ Նախատեսվում է, որ ծրագրի իրականացման ընթացքում ներդրումների չափը կհասնի 4.87 մլրդ ՀՀ դրամի: Նախատեսվում է ներդրումային ծրագրի շրջանակում ստեղծել 60-70 նոր աշխատատեղ՝ 200,000 ՀՀ դրամ միջին աշխատավարձով»,- ասաց Խաչատրյանը:
2018թ. դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արմավիրի մարզի Մերձավան համայնքում ներկա է գտնվել «ԻՆԹԵՐՆԵՇՆԼ ՄԱՆՈՒՖԱՔՉՐԻՆԳ ԳՐՈՒՊ» ՓԲԸ-ի՝ կենցաղային տեխնիկայի արտադրության գործարանի բացմանը: Այն հայ-լիբանանյան-սիրիական համատեղ ներդրումային ծրագիր է։ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել գործարանի տարածքում, ծանոթացել ներդրված սարքավորումներին, աշխատանքային պայմաններին և ծրագրերին:
Վարչապետի պաշտոնակատարին ներկայացվել է, որ նախնական կապիտալ ներդրումը և գործառնական ծախսերը կազմում են 4.5 մլն ԱՄՆ դոլար: Սկզբնական փուլում գործարանը կունենա 70-80 աշխատատեղ և տարեկան կարտադրի 126 հազար միավոր կենցաղային տեխնիկա՝ հեռուստացույց, լվացքի մեքենա, օդափոխիչ, սառնարան և տեխնիկա: Ներդրումային ծրագիրն իրականացվելու է 3 փուլով. առաջին փուլում իրականացվելու է տեխնիկայի հավաքագրում, որը կտևի 2 տարի, երկրորդ փուլում արդեն կսկսվի տեխնիկայի արտադրության գործընթացը, իսկ երրորդ փուլում կիրականացվի կենցաղային տեխնիկայի ամբողջական արտադրություն և ավտոմատացում: Նախատեսվում է, որ գործարանը կսպասարկի ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաև տարածաշրջանի և ԱՊՀ երկրները:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանում կենցաղային տեխնիկայի արտադրության գործարանի հիմնումը և նշել, որ կառավարությունը շարունակելու է աջակցել Հայաստանի տնտեսության տարբեր ճյուղերում ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:

Правительство предоставило таможенную льготу ЗАО “Интернешнл Мануфакчринг Груп”
Правительство РА в рамках инвестиционной программы, осуществляемой в приоритетной сфере, предоставило таможенную льготу ЗАО “Интернешнл Мануфакчринг Груп”.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства 25 апреля заявил министр экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян.
“Предлагается удовлетворить заявку ЗАО “Интернешнл Мануфакчринг Груп” на предоставление таможенной льготы в рамках инвестиционной программы, осуществляемой в приоритетной сфере. Импортируемые компанией товары будут использоваться в производстве бытовых приборов: телевизоров, стиральных машин, холодильников и кондиционеров. Планируется, что в ходе реализации программы размер инвестиций достигнет 4,87 млрд драмов. В рамках инвестиционной программы планируется создание 60 -70 новых рабочих мест со средней зарплатой в 200 000 драмов”, - сказал Хачатрян.
5 декабря 2018 года и. о. премьер-министра РА Никол Пашинян в общине Мердзаван Армавирской области присутствовал на открытии завода по производству бытовой техники ЗАО “Интернешнл Мануфакчринг Груп”. Это совместная армяно-ливано-сирийская инвестиционная программа. Никол Пашинян осмотрел территорию завода, ознакомился с внедренным оборудованием, рабочими условиями и программами. И. о. премьер-министра было представлено, что первоначальные капитальные инвестиции и операционные расходы составляют 4,5 млн долларов США. На начальном этапе завод будет иметь 70-80 рабочих мест и ежегодно будет производить 126 тысяч единиц бытовой техники: телевизоры, стиральные машины, кондиционеры, холодильники и другую бытовую технику. Инвестиционная программа будет реализована в 3 этапа: на первом этапе будет осуществлен сбор техники, он продлится 2 года, на втором этапе уже начнется процесс производства техники, а на третьем этапе будет осуществляться полное производство и автоматизация бытовой техники. Планируется, что завод будет поставлять технику не только в Армении, но и в страны региона и СНГ.
Никол Пашинян отметил важность основания в Армении завода по производству бытовой техники и отметил, что правительство продолжит содействовать реализации инвестиционных программ в различных отраслях экономики Армении.