Մենք կանգնում ենք հայ ժողովրդի կողքին. Թրամփն ապրիլքսանչորսյան ուղերձում կրկին օգտագործեց «Մեծ Եղեռն» եզրույթը
Մենք կանգնում ենք հայ ժողովրդի կողքին. Թրամփն ապրիլքսանչորսյան ուղերձում
կրկին օգտագործեց «Մեծ Եղեռն» եզրույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ օգտագործելով «Մեծ Եղեռն» եզրույթը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Մեծ Եղեռնն ու բոլոր նրանց հիշատակը, ովքեր տառապել են 20-րդ դարի ամենասարսափելի զանգվածային կոտորածների պատճառով: 1915 թվականից սկսած՝ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին մեկ ու կես միլիոն հայեր աքսորվեցին, սպանվեցին կամ մահվան երթի դուրս եկան: Հիշատակի այս օրը մենք կրկին միանում ենք Ամերիկայի ու ողջ աշխարհի հայ համայնքին՝ սգալով բոլոր նրանց համար, ովքեր կորցրեցին իրենց կյանքը:
Այս օրը մենք նաև հիշում ու ճանաչում ենք բոլոր նրանց աշխատանքը, ովքեր փորձեցին վերջ տալ բռնությանը, ինչպես նաև նրանց, ովքեր ձգտեցին վստահեցնելու, որ նմանօրինակ կոտորածներն այլևս երբեք չեն կրկնվելու, ինչպես իրավապաշտպան և իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինը: Մենք հիշում ենք նպաստներն այն մեծահոգի ամերիկացիների, ովքեր օգնեցին փրկելու կյանքեր և վերակառուցելու հայկական համայնքները: Հիշելով բոլոր նրանց, ովքեր տառապեցին, մենք նաև ոգեշնչվում ենք այն քաջ և տոկուն հայերից, ովքեր ի հեճուկս հսկայական դժվարությունների, կառուցեցին առույգ համայնքներ ողջ աշխարհում, այդ թվում և Միացյալ Նահանգներում:
Մենք խոստանում ենք սովորել նախկին ողբերգություններից, որպեսզի չկրկնենք դրանք: Մենք ողջունում ենք հայերի ու թուրքերի ջանքերը՝ ճանաչելու և հաշվի առնելու իրենց ցավալի պատմությունը: Մենք կանգնում ենք հայ ժողովրդի կողքին՝ հիշելու Մեծ Եղեռնի ընթացքում կորսված կյանքերն ու վերահաստատելու ավելի խաղաղ աշխարհ կառուցելու մեր հանձնառությունը»:

“We commemorate the Meds Yeghern and honor the memory of those who suffered in one of the worst mass atrocities of the 20th century” – US President Donald Trump’s statement on Armenian Remembrance Day
“We commemorate the Meds Yeghern and honor the memory of those who suffered in one of
the worst mass atrocities of the 20th century” – US President Donald Trump’s statement on
Armenian Remembrance Day
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. U.S. President Donald Trump has issued a statement on April 24th, the Armenian Genocide Remembrance Day, but once again refused to use the term “genocide”.
“Today, we commemorate the Meds Yeghern and honor the memory of those who suffered in one of the worst mass atrocities of the 20th century.  Beginning in 1915, one and a half million Armenians were deported, massacred, or marched to their deaths in the final years of the Ottoman Empire.  On this day of remembrance, we again join the Armenian community in America and around the world in mourning the many lives lost.
On this day, we also honor and recognize the work of those who tried to end the violence, as well as those who sought to ensure atrocities like this would not be repeated, like human rights activist and lawyer Raphael Lemkin.  We recall the contributions of generous Americans who helped save lives and rebuild Armenian communities.  As we honor the memory of those who suffered, we also draw inspiration from the courage and resiliency of the Armenian people who, in the face of tremendous adversity, built vibrant communities around the world, including in the United States.
We pledge to learn from past tragedies so as to not to repeat them.  We welcome the efforts of Armenians and Turks to acknowledge and reckon with their painful history.  And we stand with the Armenian people in recalling the lives lost during the Meds Yeghern and reaffirm our commitment to a more peaceful world”, Trump said in the statement published through the White House.