ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն առնվազն 45 երեխայի մահ Է արձանագրել Շրի Լանկայում կատարված ահաբեկչության հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 45 երեխա ու դեռահաս Է զոհվել ապրիլի 21-ին Շրի Լանկայում իրականացված մի շարք պայթյունների հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 23-ին Ժնեւում հայտնել Է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բուլիերակը, որի խոսքը մեջբերել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը:
«Ներկայում ընդհանուր առմամբ մահացել Է 45 երեխա ու դեռահաս…, եւ այդ թիվը կարող Է ավելանալ»,- նշել Է Բուլիերակը, հավելելով, որ բժիշկները շարունակում են պայքարել տուժած մի քանի երեխաների կյանքի համար: Շրի Լանկայում զատկական կիրակի օրը տեղի են ունեցել մի շարք պայթյուններ. առաջին վեցը որոտացել են երկրի երեք տաճարներում եւ երեք հյուրանոցներում, յոթերորդը՝ կղզու արեւմուտքում, ութերորդը՝ Կոլոմբոյի արվարձանի բնակելի համալիրում: Տեղական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ ահաբեկչական գործողությունները կատարել են մահապարտ-ահաբեկիչները: Վերջին տվյալների համաձայն, պայթյունների հետեւանքով զոհվել Է 321 մարդ, տուժել Է ավելի քան 520 հոգի: Ահաբեկչական գործողությունների հետաքննության ընթացքում ձերբակալվել Է 40 մարդ:
Ինչպես հայտնել Է Reuters գործակալությունը, «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումն ստանձնել Է Շրի Լանկայում իրականացված մի շարք պայթյունների պատասխանատվությունը, թեեւ խմբավորումը կղզում կատարված գրոհներին իր մեղսակցության ապացույցներ չի ներկայացրել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЮНИСЕФ сообщил о гибели 45 детей в результате терактов на Шри-Ланке
По меньшей мере 45 детей и подростков погибли в результате серии взрывов, прогремевших в воскресенье на Шри-Ланке. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил во вторник в Женеве официальный представитель Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кристоф Бульерак, слова которого приводит агентство AFP.
"В настоящее время в общей сложности умерли 45 детей и подростков <...>, и эта цифра может увеличиться", - отметил Бульерак, добавив, что врачи продолжают бороться за жизнь нескольких пострадавших детей.
21 апреля на Шри-Ланке произошла крупнейшая в истории страны серия терактов, в результате которых погиб 321 человек, пострадали более 500. В общей сложности в городах Коломбо, Негомбо и Баттикалоа прогремело восемь взрывов, в том числе в католических церквях во время пасхальных служб и гостиницах. В серии атак были задействованы семь смертников, которые являются гражданами Шри-Ланки, в ходе расследования терактов задержаны 40 человек.