Փաշինյանը կարևորում է կառավարության և Հայաստանի փորձագիտական հանրության միջև աշխատանքային հարաբերությունների հաստատումը
Փաշինյանը կարևորում է կառավարության և Հայաստանի փորձագիտական հանրության
միջև աշխատանքային հարաբերությունների հաստատումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն ու տարբեր ոլորտներում, հատկապես տնտեսագիտության ոլորտում փորձագիտական հանրությունը պետք է համագործակցեն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ուսանողների ու պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպմանը կարևորեց Հայաստանում փորձագիտական ինստիտուտների զարգացումը:
Պրոֆեսորադասախոսական կազմի անդամ Թաթուլ Մանասերյանը դիտարկումներ արեց կրթության և գիտության ոլորտի վերաբերյալ: Նա նկատեց, որ շատերն ավարտում են բուհն ու գնում արտերկիր:
«Շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչպես պետք է կառուցվեն կառավարության և տնտեսագիտական հանրության հարաբերությունները: Այսօր կա տնտեսական մոդելի մի պատկերացում, որը վստահության մանդատ է ստացել ՀՀ քաղաքացիների կողմից, և տնտեսագիտական հանրությունը իր մոտեցումներով ու առաջարկներով պետք է իր տեսլականը ներկայացնի, թե ինչպես պետք է այդ մոդելը կյանքի կոչվի: Առանց քաղաքական տեսլականի ոչ մի տնտեսագիտական քննարկում վերջնական իմաստ չի ստանումԿարևոր է, որ խնդիրն իրականացնելու համար քաղաքացիներից ստացել ենք մանդատ, և շատ կարևոր է, որ այդ մանդատը հնարավորինս արդյունավետ իրականացնելու համար կարողանանք կառուցողական հարաբերություններ հաստատել տնտեսագիտական հանրության հետ»,- ասաց վարչապետ Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ տնտեսական գործընթացները պետք է զարգանան որոշակի քաղաքական տեսլականի շրջանակում և նշեց, որ իրենց ներկայացրած տեսլականը միանշանակ չի ապացուցել իր ճշմարտացիությունը, քանի որ աշխարհում չկա մի տեսլական, որը 100 տոկոսով իր ճշմարտացիությունն ապացուցած լինի: Վարչապետը վստահեցրեց՝ կառավարությունն  այդ մոդելի իրագործման համար վերցրել է քաղաքական պատասխանատվություն, ժողովրդից ստացել է մանդատ, և տնտեսագիտական հանրության հետ հարաբերությունները պետք է կառուցվեն այս տրամաբանության մեջ: «Կառավարման հետ կապված ամենամեծ խնդիրն այն է, որ փորձագիտական հանրություն-կառավարություն համագործակցության խնդիր կա: Կառավարությունն այսօր ցանկացած խնդրի լուծման համար փորձագետներ է հրավիրում արտերկրից՝ դրա համար վարկեր ու գրանտներ վերցնելով:
Փորձագիտական ինստիտուտը պետք է էականորեն ուժեղանա: Տեսակետներ կան, թե Հայաստանի փորձագիտական ներուժի մեխանիզմներն այն աստիճանի հղկված չեն, և եթե սկսենք տեղական փորձագիտական հանրության հետ աշխատել, շատ բաներից ետ կմնանք: Սակայն ես կարծում եմ, որ այդ ժամանակն արժե ծախսել, որ ունենանք ուժեղ փորձագիտական ինստիտուտներ բոլոր ոլորտներում»,- ասաց Փաշինյանն ու հավելեց, որ այդ ներուժը հիմնականում կենտրոնացած է համալսարաններում:

Pashinyan attaches importance to establishment of working relations between government and expert community
Pashinyan attaches importance to establishment of working relations between government and
expert community
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The government of Armenia and the expert community of various fields, especially economics, should cooperate, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the meeting with the students and teaching staff of the YSU Faculty of Economics and Management, attaching importance to the development of expert institutions in Armenia.
“It’s very important to understand how the relations between the government and the economical community should be built. Today there is a vision of an economic model which received a trust mandate from the citizens of Armenia, and the economics community must present its vision with its approaches and proposals on how to implement this model. Without political vision no economical discussion receives a final meaning. The important is that we have received a mandate from the citizens to implement this task, and the most important is for us to be able to establish constructive relations with the economical society for effectively implementing this mandate”, the PM said.
He noted that the economic processes should develop within a certain political vision and stated that their vision has not proved its truthfulness because there is no vision in the world which proved its truthfulness by 100%.The PM assured that the government has taken a political responsibility for implementing this model, has received a mandate from the people, and the relations with the economical community should be built within this logic. “The greatest problem with governance is that today there is a problem of expert community-government cooperation. Today the government invites experts from abroad for the solution of any issue by taking loans and grants for this. The expert institute should significantly strengthen”, he said.