ԱՄՆ-ը Ուկրաինայի համար երեք գերակայություն Է նշել ընտրություններից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը պլանավորում Է աշխատել Ուկրաինայի ցանկացած հաջորդ նախագահի հետ: Այս հայտարարությունը, ինչպես հայտնել Է «Գրոմադսկե» հեռուստաալիքը, արել Է Ուկրաինայում ԱՄՆ-ի դեսպան Մարի Յովանովիչը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ուկրաինայի քաղաքացիների եւ ԱՄՆ-ի համար գերակա Է լինելու երեք բան, ասել Է դիվանագետը: Դրանց թվում նա նշել Է զինված հակամարտության ավարտումը Դոնբասում, տնտեսության աճը եւ հավասարության դիրքերից հանդես եկող կառավարությունը:
Յովանովիչն ընդգծել Է, որ նախագահական ընտրությունների՝ մարտի 31-ին կայացած առաջին փուլն անցկացվել Է միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան: Նա նաեւ համեմատություն Է անցկացրել 2014 թվականի ընտրական գործընթացի հետ: «Այս ընտրությունները միանգամայն այլ են»,-հավելել Է դիվանագետը:
Մարի Յովանովիչը Ուկրաինայում ԱՄՆ-ի դեսպան Է նշանակվել 2016 թվականի օգոստոսին: Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը նշանակված Է ապրիլի 21-ին: Առաջին փուլում թեկնածուներից ոչ մեկը չկարողացավ հաղթանակի համար անհրաժեշտ թվով ձայներ հավաքել: Երկրորդ փուլ են անցել շոումեն Վլադիմիր Զելենսկին եւ պետության գործող ղեկավար Պյոտր Պորոշենկոն, որոնց օգտին քվեարկել Է ընտրողների 30,24 եւ 15,95 տոկոսը՝ համապատասխանաբար:

США назвали три приоритета для Украины после выборов
США планируют работать с любым следующим украинским президентом. Такое заявление сделала американский посол на Украине Мари Йованович. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, об этом передает телеканал «Громадське».
Приоритетными для украинских граждан и США будут три вещи, отметила дипломат. В их числе она назвала окончание вооруженного конфликта в Донбассе, рост экономики и относящееся с позиции равенства правительство.
Йованович подчеркнула, что первый тур президентских выборов, состоявшийся 31 марта, был проведен в соответствии с международными стандартами. Она также провела сравнение с избирательным процессом 2014 года. «Эти выборы совершенно другие», — добавила дипломат.
Мари Йованович была назначена послом США на Украине в августе 2016 года.
Второй тур президентских выборов на Украине намечен на 21 апреля. В первом туре никто из кандидатов не смог набрать достаточного для победы количества голосов. Во второй тур вышли шоуменВладимир Зеленский и действующий глава государства Петр Порошенко, за которых проголосовали 30,24 и 15,95 процента избирателей соответственно.