Զոհրաբ Մնացականյանը բարձր մակարդակով քննարկում է անցկացրել Միջազգային հարաբերությունների Ֆրանսիական ինստիտուտում
Զոհրաբ Մնացականյանը բարձր մակարդակով քննարկում է անցկացրել Միջազգային
հարաբերությունների Ֆրանսիական ինստիտուտում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ապրիլի 17-ին  այցելել է Միջազգային հարաբերությունների Ֆրանսիական ինստիտուտ, որտեղ տեղի ուենցավ «Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը Թավշյա հեղափոխությունից հետո» խորագրով քննարկում ֆրանսիացի առաջատար փորձագետների հետ՝ «Չեթըմ Հաուսի» կանոններով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, իր խոսքի սկզբում Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին, ինչպես նաև ժողովրդի կողմից տրված լայն մանդատի հիման վրա կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին։ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանի Թավշյա հեղափոխությունը բացառապես ներքին գործընթաց էր: Վստահ եմ՝ կհիշեք փոփոխություն պահանջող մարդկանց հոսքը Հայաստանի փողոցներում և նրանց ձեռքին նկատած կլինեք բարձրացված դրոշը՝ հայկական եռագույնը. որևէ այլ դրոշ չկար:  Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունը չուներ որևէ աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ: Դա վերաբերում է մեզ, մեր երկրին և մեր ժողովրդին»:
Նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը հիմնված է անվտանգության խորը գիտակցության վրա, ինչը պայմանավորված է մի շարք  գործոններով. դա պատմական համատեքստն է, դա տարածաշրջանային քաղաքականությունն է և դա արդի համաշխարհային մարտահրավերներն են:
Նախարարի խոսքով՝ վերջին 27 տարիների ընթացում Հայաստանը կառուցել է իր անվտանգության ճարտարապետությունը, որը հիմնված է համապարփակ և համագործակցային անվտանգության սկզբունքի հիման վրա: Այդ սկզբունքը ներառում է ռազմաքաղաքական  անվտանգությունը, ինչպես նաև Հայաստանի պետական և հասարակական կառույցների, տնտեսական և սոցիալական զարգացման անվտանգությունը: Համապարփակ անվտանգության ապահովման նպատակով Հայաստանը համագործակցում է իր դաշնակիցների և միջազգային գործընկերների հետ՝ մշտապես ունենալով այն ելակետը, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը բացառապես հայաստանամետ է, և Հայաստանը  որևէ երկրի հետ իր հարաբերությունները չի կառուցում մեկ այլ երկրի հաշվին։
Քննարկման ժամանակ տեղի ունեցած հարցուպատասխանի ընթացքում նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք հրատապ հարցերի առնչությամբ։ Անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին՝ ԱԳ նախարարը վերահաստատեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի մոտեցումները և սկզբունքային դիրքորոշումը՝ առանձնահատուկ շեշտելով, որ հիմնահարցի կարգավորումը պետք է հիմնվի Արցախի ժողովրդի անվտանգ և ազատ ապրելու անօտարելի իրավունքի հարգման վրա:

Armenian FM holds high-level discussion at French Institute of International Relations
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. Armenian foreign minister Zohrab Mnatsakanyan, who is in Paris on a working visit, on April 17 visited the French Institute of International Relations (Institut français des relations) where a discussion titled “Armenia’s foreign policy after the velvet revolution” was held with the French leading experts with the rules of the Chatham House, the Armenian MFA told Armenpress.
In his remarks the foreign minister introduced Armenia’s foreign policy priorities, as well as the ongoing reforms of the government which received a broad mandate by the people. “The velvet revolution of Armenia was exclusively a domestic process. I am confident you remember the flow of the people in the streets of Armenia who were demanding change and also the Armenian flag on their hands: there wasn’t any other flag. The velvet revolution of Armenia had no geopolitical subtext. It relates to us, our country and our people”, the Armenian FM said.
The minister noted that Armenia’s foreign policy is based on the deep understanding of security which is linked with several factors: those are the historical context, the regional policy and the current global challenges.
According to the FM, in the past 27 years Armenia has built its security’s architecture which is based on the principle of comprehensive and cooperative security. This principle includes the military-political security, as well as the security of Armenia’s state and public structures, economic and social development. In order to ensure comprehensive security Armenia cooperates with its allies and international partners, by always having the point that its foreign policy is exclusively pro-Armenian, and Armenia is not building relations with any country at the expense of another.
During the Q&A session minister Mnatsakanyan also introduced Armenia’s stance on a number of urgent regional and international issues. Touching upon Armenia’s foreign policy priorities, the FM reaffirmed the country’s approaches and principled position on the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict, stating that the settlement of the conflict must be based on respecting the Artsakh people’s inalienable right to live free and safe.