Պորտուգալիայի Մադեյրա կղզում տուրիստական ավտոբուսի վթարից հետո եռօրյա սուգ Է հայտարարված
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պորտուգալիայի Մադեյրա կղզու կառավարությունը եռօրյա սուգ Է հայտարարել տուրիստական ավտոբուսի վթարից մեծ թվով մարդկանց զոհվելուց հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կղզու կառավարությունը արտակարգ նիստի ընթացքում որոշում ընդունեց ապրիլի 18-ից եռօրյա տարածաշրջանային սուգ հայտարարել Կանիսուի շրջանում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների պատճառով»,- ասված Է Facebook սոցցանցում կառավարության Էջում զետեղված հայտարարության մեջ: Ավտոբուսի մասնակցությամբ ճանապարհատրանսպորտային պատահարը Մադեյրայում տեղի Է ունեցել ապրիլի 17-ին ժամը մոտավորապես 18:30-ին (Երեւանի ժամանակով 21:30-ին): Ըստ վերջին տվյալների՝ վթարի հետեւանքով զոհվել Է 29 մարդ: Զոհվածներից 17 կանայք են: Եվս 22 հոգի վիրավորվել են: Գերմանիայի ԱԳ նախարարությունը հայտնել Է, որ ավտոբուսում եղել են գերմանացի զբոսաշրջիկներ: Ինչպես նշում են ԶԼՄ-ները, վարորդը կորցրել Է կառավարումը, ավտոբուսը դուրս Է եկել ճանապարհից ու ընկել տան վրա: Վթարի պատճառը դեռեւս չի պարզվել: Ըստ նախնական վարկածի՝ խափանվել Է արգելակման համակարգը:

На португальском острове Мадейра объявили траур после ДТП с автобусом
Правительство португальского острова Мадейра объявило трехдневный траур после массовой гибели людей в ДТП с туристическим автобусом.
ДТП с участием автобуса произошло на Мадейре в среду около 18.30 (20.30 мск). По последней информации, в результате аварии погибли 29 человек. По данным немецкого МИД, в автобусе ехали туристы из Германии. Как сообщают СМИ, водитель потерял управление, автобус съехал с дороги и упал на дом,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Правительство (острова - ред.) в ходе экстренного заседания приняло решение объявить региональный траур на три дня, начиная с завтрашнего дня (18 апреля - ред.), в связи с трагическими событиями в районе Канису", - говорится в заявлении на странице правительства в соцсети Facebook.
Автобус перевозил 50 туристов из Германии. Водитель потерял управление, съехал с дороги и упал на крышу жилого дома. Среди погибших - 17 женщин и 11 мужчин. Причина аварии пока не установлена. По предварительной версии, это был отказ тормозной системы. Сообщается, что еще 22 человека получили травмы.