Լիբիայում մարտերի ընթացքում զոհվածների թիվը հասել Է 189-ի, վիրավորվել Է 816 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբիայում՝ Տրիպոլիի շրջանում, շարունակվող մարտերի ընթացքում զոհվածների թիվը հասել Է 189-ի, եւս 816 հոգի վերքեր են ստացել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է երկրում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ստորաբաժանման տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ԱՀԿ-ի ներկայացուցիչ Թարիք Յազարեւիչը հայտնել Էր 174 զոհվածների եւ 756 վիրավորների մասին: «Հակամարտությունը Լիբիայում, Տրիպոլիում. զոհվել Է 189 մարդ, վիրավորվել՝ 816 հոգի: Վերաբնակված Է ավելի քան 18 հազար մարդ»,-ասված Է կազմակերպության Twitter-ում հրապարակված հաղորդագրության մեջ: «ԱՀԿ-ն եւ առողջապահության ոլորտի գործընկերներն զբաղվում են շարժական բժշկական բրիգադների համակարգմամբ, որոնք ուղարկվում են տեղահանված մարդկանց կենտրոններ եւ զբաղվում հիվանդների բուժմամբ»,- նաեւ ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Ապրիլի 4-ին Լիբիական ազգային բանակի մարշալ Խալիֆա Հաֆթարը հրամայել Է իր ուժերին հարձակում սկսել Տրիպոլիի վրա՝ այն «ահաբեկիչներից ազատելու» համար: Հաֆթարի բանակի ստորաբաժանումները հսկողություն են հաստատել Լիբիայի մայրաքաղաքից հարավ գտնվող Գարյան եւ Սուրման քաղաքների նկատմամբ: Նաեւ բանակի օդուժը հարված Է հասցրել Տրիպոլիի Միտիգա միակ գործող օդանավակայանին, ինչի հետեւանքով չեղարկվել են բոլոր չվերթները:
Լիբիայի ազգային համաձայնության կառավարությանը լոյալ զինված ուժերը ապրիլի 7-ին հայտարարել են Լիբիական ազգային բանակի դեմ «Ցասման հրաբուխ» ռազմական գործողությունն սկսելու մասին Ներկայում Լիբիայում պահպանվում Է երկիշխանությունը. երկրի արեւելքում, Տոբրուք քաղաքում, գտնվում Է խորհրդարանը, իսկ արեւմուտքում՝ Տրիպոլի մայրաքաղաքում, հաստատված Է ՄԱԿ-ի աջակցությամբ ձեւավորված եւ միջազգային հանրակցության կողմից ճանաչված ազգային համաձայնության կառավարությունը՝ Սարաջի գլխավորությամբ: Երկրի արեւելքում հաստատված իշխանությունները գործում են Տրիպոլիից անկախ՝ հենվելով ազգային բանակի վրա, որը գլխավորում Է մարշալ Խալիֆա Հաֆթարը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число погибших во время боев в Ливии возросло до 189
Число погибших за время боев в районе Триполи в Ливии возросло до 189 человек, еще 816 получили ранения, говорится в сообщении подразделения Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в стране.
Ранее представитель Всемирной организации здравоохранения Тарик Язаревич сообщил о 174 погибших и 756 раненых, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Конфликт в Триполи в Ливии: 189 человек погибли, ранены 816. Более 18 тысяч человек были перемещены", - говорится в сообщении, опубликованном в Twitter организации. "ВОЗ и партнеры в сфере здравоохранения занимаются координацией мобильных медицинских бригад, которые направляются в центры перемещенных лиц и занимаются лечением больных", - также говорится в сообщении.
Командующий Ливийской национальной армией генерал Халифа Хафтар 4 апреля приказал своим силам начать наступление на Триполи для "освобождения от террористов". Подразделения армии Хафтара установили контроль над городами Гарьян и Сурман к югу от ливийской столицы. Лояльные правительству в Триполи вооруженные формирования объявили о начале операции "Вулкан гнева" против сил Хафтара.
После свержения и убийства ливийского лидера Муаммара Каддафи в 2011 году Ливия фактически перестала функционировать как единое государство. Сейчас в стране царит двоевластие. На востоке заседает избранный народом парламент, а на западе, в столице Триполи, правит сформированное при поддержке ООН и Евросоюза правительство национального согласия во главе с Файезом Сарраджем. Власти восточной части страны действуют независимо от Триполи и сотрудничают с Ливийской национальной армией.