ՄԻԵԴ-ը մերժել է Մանվել Գրիգորյանի գործով միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու պահանջը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2019 թվականի ապրիլի 16-ի որոշմամբ  մերժել է Մանվել Գրիգորյանի գործով ներկայացված միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու պահանջը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից:
Հիշեցնենք՝ Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանը, դիմելով Եվրոպական դատարան, խնդրել էր, որ վերջինս, Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի համաձայն, միջանկյալ միջոց ձեռնարկի` պարտավորեցնելով ՀՀ իշխանություններին Մանվել Գրիգորյանին անհապաղ տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց՝ համապատասխան բժիշկ մասնագետների հսկողության տակ, ինչպես նաև նրան անհապաղ տեղափոխել Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող իր կողմից մատնանշված բուժհաստատություն հետագա ստուգման և բուժման նպատակով:
Եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը, համագործակցելով իրավասու մարմինների հետ, սահմանված ժամկետում ՀՀ կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրել էր Եվրոպական դատարան՝ մատնանշելով և տրամադրելով համարժեք բուժօգնության տրամադրման փաստը հաստատող բոլոր անհրաժեշտ տվյալները: Մասնավորապես նշվել էր, որ Մ. Գրիգորյանը կալանքի ողջ ընթացքում ստացել էր համապատասխան բժշկական օգնություն, ավելին՝ պարբերաբար ստուգվել և ստացիոնար բուժում էր ստացել քաղաքացիական հիվանդանոցներում:
Հիմք ընդունելով ներկայացված տեղեկատվությունը և բավարար համարելով ՀՀ կառավարության ձեռնարկած քայլերը՝ Եվրոպական դատարանը մերժել է միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը:

Европейский суд по правам человека отклонил требование о принятии мер по делу Манвела Григоряна
Европейский суд по правам человека по решению от 16 апреля 2019 года отклонил требование о принятии промежуточных мер по делу Манвела Григоряна. Об этом Арменпресс  сообщили в представительстве Армении в Европейском суде по правам человека.
Напомним, что адвокат Манвела Григоряна, обратившись в Европейский суд, попросил, чтобы суд, согласно 39-му регламенту суда, предпринял промежуточные меры, обязав власти Армении немедленно перевести Манвела Григоряна в гражданскую больницу под наблюдение соответствующих врачей - специалистов, а также немедленно перевезти его в указанное им медицинское учреждение во Франции с целью дальнейшего обследования и лечения.
Уполномоченный представитель правительства РА в Европейском суде, сотрудничая с компетентными органами, в установленный срок представил позицию правительства РА в Европейский суд, указав и предоставив все необходимые данные, подтверждающие факт предоставления адекватной медицинской помощи. В частности, было отмечено, что М. Григорян на протяжении всего срока пребывания под арестом  получал соответствующую медицинскую помощь, более того, периодически проверялся и получал стационарное лечение и в гражданских больницах.
Основываясь на представленной информации и считая шаги, предпринятые правительством РА, удовлетворительными, Европейский Суд отклонил требование о введении временной меры.