ԱՄՆ-ը Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները կպահպանի մինչեւ այնտեղ քաղաքական կարգավորման ավարտը. Փոմպեո
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնը եւ նրա դաշնակիցները մտադիր չեն աջակցել Սիրիայի վերականգնմանը, ինչպես նաեւ վերացնել այդ երկրի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները, քանի դեռ այնտեղ չի ավարտվել քաղաքական կարգավորման գործընթացը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 15-ին հայտարարել Է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն Տեխասի գյուղատնտեսական-մեքենաշինական ինստիտուտում ունեցած իր ելույթի ժամանակ, որի հեռարձակումը հասանելի Էր Պետդեպարտամենտի կայքում: Փոմպեոյին հարց Է տրվել, թե երբ ԱՄՆ-ը կվերացնի սահմանափակումները Դամասկոսի նկատմամբ:
«Ոմանք կարծում են, որ (Սիրիայի նախագահ Բաշար) Ասադը հաղթանակ Է տարել,-ասել Է Փոմպեոն:- Չգիտեմ՝ հարկ կա արդյոք հայտարարել հաղթողներին ու պարտվողներին, բայց իրադրությունը երկրում այնպիսին Է, որ Ասադը կառավարում Է շատ թուլացած երկիր, որտեղ 6 մլն վերաբնակվածներ կան»:
Ինչպես նշել Է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը, Դամասկոսը չի վերականգնել իր հսկողությունը երկրի ամբողջ տարածքի, այդ թվում՝ նավթի բազմաթիվ հանքավայրերի նկատմամբ: Պետքարտուղարի խոսքով՝ միջազգային կոալիցիան, որն ավելի վաղ Վաշինգտոնի կողմից ստեղծվել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարելու համար, գտնում Է, որ չի կարելի «սկսել Սիրիայի վերականգնումը, քանի դեռ այնտեղ քաղաքական կարգավորում ձեռք չի բերվել»: Փոմպեոյի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Սիրիայի դեմ սահմանված պատժամիջոցները հանելու համար պայմանը «ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի 2254 բանաձեւի կատարումն Է»: Ինչպես նա Է պարզաբանել, «դա նշանակում Է, որ հանրագումարը պետք Է լինի քաղաքական կարգավորումը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Помпео: США сохранят санкции против Сирии до окончания политического урегулирования в ней
Вашингтон и его союзники не намерены содействовать восстановлению Сирии, а также снимать санкции против этой страны, пока не посчитают, что в ней завершен процесс политического урегулирования. Об этом заявил в понедельник госсекретарь США Майкл Помпео во время выступления в Техасском сельскохозяйственно-машиностроительном институте, трансляция которого была доступна на сайте Госдепартамента.
Помпео был задан вопрос о том, когда США отменят рестрикции против Дамаска. "Есть те, кто полагают, что [президент Сирии Башар] Асад одержал верх, - сказал Помпео. - Я не знаю, нужно ли объявлять победителей и проигравших, но ситуация в стране такова, что Асад правит очень ослабленной страной, в ней 6 млн перемещенных лиц",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отметил госсекретарь США, Дамаск не восстановил контроль над всей территорией страны, в том числе над многими нефтяными месторождениями. По словам госсекретаря, международная коалиция, созданная ранее Вашингтоном для борьбы с террористической группировкой "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ), полагает, что нельзя "начинать восстанавливать Сирию, пока в ней не достигнуто политическое урегулирование".
По словам Помпео, условием для снятия введенных США и Евросоюзом санкций против Сирии является "выполнение резолюции СБ ООН 2254". Как он пояснил, "это означает, что итог - политическое урегулирование".