Քաղաքագետը Փաշինյանի այցը Ստրասբուրգ համարում է բոլոր ուղղություններով հարաբերությունների զարգացման նշան
Քաղաքագետը Փաշինյանի այցը Ստրասբուրգ համարում է բոլոր ուղղություններով
հարաբերությունների զարգացման նշան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքական փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը կարծում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ստրասբուրգյան այցն ու ելույթը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին վկայում են այն մասին, որ Հայաստանը իր հարաբերությունները զարգացնում է տարբեր ուղղություններով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մեհրաբյանը նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Վարչապետ Փաշինյանի ստրասբուրգյան այցելությունն էլ ավելի է կարևորվում նաև այն առումով, որ Հայաստանն իր հարաբերությունները զարգացնում է բոլոր ուղղություններով և սա բխում է նաև Հայաստանի անվտանգության շահերից: Այստեղ ոչ միայն մարդու իրավունքների, ոչ միայն ժողովրդավարական չափումն է, այլ անվտանգության»,-ասաց քաղաքագետը:
Նա նկատեց, որ Հայաստանը վաղուց է հայտարարել, որ իր հարաբերությունները զարգացնելու է բոլոր ուղղություններով: Քաղաքագետը նկատեց՝ ընդ որում ոչ մի ուղղություն չի լինելու մյուս հաշվին կամ դեմ: Այսինքն՝ ամեն ուղղություն արժևորվում է առանձին:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի նիստում ապրիլի 11-ին մասնակցություն էր ունեցել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հանդես էր եկել ելույթով, այնուհետև պատասխանել տարաբնույթ հարցերի:

Political scientist considers Pashinyan’s Strasbourg visit as a sign of developing relations at all directions
Political scientist considers Pashinyan’s Strasbourg visit as a sign of developing relations at all
directions
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. Political expert Ruben Mehrabyan says Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to Strasbourg and speech at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) prove that Armenia is developing its relations at different directions.
“PM Pashinyan’s visit to Strasbourg is more important in a sense that Armenia is developing its relations at all directions, and this also derives from the country’s security interests. Here there is not only the human rights, democratic measurement, but also that of the security”, the political scientist said.
He noted that Armenia has stated long ago that it will develop its relations in all directions. The political scientist added that no direction will be at the expense of or against another. In other words, each direction is valued separately.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan paid a working visit to Strasbourg on April 11 where he participated in the PACE spring session and delivered remarks.