Էմանուել Մակրոնը ստորագրել է ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու հրամանագիրը
Էմանուել Մակրոնը  ստորագրել է ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության
հիշատակի ազգային օր հռչակելու հրամանագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ստորագրել է ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում  Հայոց Ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու մասին հրամանագիրը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Ֆրանկ Փափազյանը՝ տեղադրելով  Ֆրանսիայի նախագահի հրամանագիրը:
Հրամանագրում նշվում է, որ յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին Ֆրանսիայում կնշվի Հայոց ցեղասպանության հիշատակման ազգային օրը, յուրաքանչյուր տարի այդ օրը Փարիզում միջոցառում կանցկացվի, նմանատիպ միջոցառումներ կարող են կազմակերպել նաև  մյուս քաղաքները:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 24-ը  Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր հռչակելու մասին հայտարարել է Փարիզում հայ համայնքի ամենամյա ընթրիքի ժամանակ: Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքը կայացել է փետրվարի 5-ին: Ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ազգային օր հռչակել Մակրոնը խոստացել էր իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում։ Ֆրանսիան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2001թ. օրենքի ուժով, իսկ 2016թ. քրեականացրել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:

Эммануэль Макрон подписал указ о провозглашении во Франции 24 апреля Национальным днем памяти Геноцида армян
Эммануэль Макрон подписал указ о провозглашении во Франции 24 апреля Национальным
днем памяти Геноцида армян
Президент Франции Эммануэль Макрон подписал указ о провозглашении во Франции 24 апреля Национальным днем памяти жертв Геноцида армян.
Как передает «Арменпресс», об этом, разместив указ президента Франции на своей странице в Facebook, написал сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции Франк Папазян.
В указе отмечается, что ежегодно 24 апреля во Франции будет отмечаться Национальный день памяти жертв Геноцида армян, ежегодно в этот день в Париже будут проходить мероприятия, подобные мероприятия могут организовать и другие города.
Президент Франции Эммануэль Макрон объявил о провозглашении 24 апреля Национальным днем памяти жертв Геноцида армян во время ежегодного ужина армянской общины в Париже. Ежегодный ужин Координационного совета армянских организаций Франции состоялся 5 февраля. Провозгласить 24 апреля Национальным днем памяти жертв Геноцида армян Макрон обещал в ходе своей предвыборной кампании. Франция признала Геноцид армян в 2001 году, в 2016 г. приняла закон о криминализировании отрицания Геноцида армян.