Ռուանդայի հետ համատեղ աշխատում ենք միջազգային մակարդակով ցեղասպանության կանխարգելման ուղղությամբ. Զոհրաբ Մնացականյան
Ռուանդայի հետ համատեղ աշխատում ենք միջազգային մակարդակով
ցեղասպանության կանխարգելման ուղղությամբ. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը և Ռուանդան միասին աշխատելու հսկայական ներուժ ունեն՝ ի նպաստ մեր երկու երկրների, երկու ժողովուրդների։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ռուանդական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ ճեպազրույցում  այս մասին ասել է ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: «Մենք կիսում ենք ընդհանուր ողբերգական պատմություն և այդ կորստի, այդ հսկայական հանցագործության բեռը հաղթահարելու և վերացնելու փորձը։ Մենք Ռուանդայի հետ համատեղ աշխատում ենք միջազգային մակարդակով ցեղասպանության կանխարգելման ուղղությամբ։ Ելնելով մեր սեփական, մեր ժողովրդի փորձից՝ մենք գիտենք, որ եթե խնդրին չես անդրադառնում, եթե չես պայքարում այդ հանցագործության դեմ, ապա այն հետապնդելու է սերունդներին: Այն հետապնդում է մեր ժողովրդի սերունդներին, քանի որ ողբերգության խորությունը զազրելի է»,-ասել է նա։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը և Ռուանդան լուրջ և կարևոր ներդրում են կատարում ցեղասպանությունների, զանգվածային վայրագությունների, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային ջանքերում: «Մենք մտադիր ենք շարունակելու աշխատել միասին: Մենք նաև զարգացման հսկայական ներուժ և փորձ ունեցող երկրներ ենք, կարծում եմ, որ մենք այստեղ ունենք նաև ընդհանրություններ: Մենք ունենք խելացի զարգացման միջոցով մեր երկրի, ժողովրդի կարողություններն ուժեղացնելու և ընդլայնելու փորձառություն: Մենք հետևում էինք Ռուանդայում տեղի ունեցող հետաքրքիր զարգացումներին և նաև, թե դուք ինչպես էիք շեշտադրում խելացի զարգացման օրակարգը:  Ձեր երկիրը և ձեր նախագահը կանգնած են Smart Africa կենտրոնի և Աֆրիկայի խելացի զարգացման նախաձեռնության ակունքներում:  Սա անչափ մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում։ Մենք Հայաստանում շատ մեծ աշխատանք ենք տանում այս ուղղությամբ»,-ընդգծել է նա։
Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով՝ Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության, խելացի լուծումների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ստեղծագործ կրթության ոլորտում շատ մեծ ու շատ կարևոր զարգացում է գրանցում։  «Մենք շատ հետաքրքիր օրինակներ և փորձ ունենք։ Եվ դուք էլ ձեր փորձն ունեք։ Մենք պատրաստ ենք զարկ տալ երկու ժողովուրդների միջև լավ համագործակցությանը, հատկապես այս ոլորտում։ Կան տարբեր ոլորտներ, որտեղ մենք կարող ենք համագործակցել և մենք պատրաստ ենք դա նույնպես կյանքի կոչել։ Իմ այցը հագեցած է կարևոր և հետաքրքիր հանդիպումներով. ես հենց նոր հանդիպում ունեցա խորհրդարանի նախագահի և նախագահի տեղակալների հետ։ Հետաքրքիր քննարկում ունեցանք և շահագրգռված ենք այցի մնացյալ հատվածով։ Իմ այցն ունենալու է նաև երկրորդ հատվածը. ծրագրի մի մասը նվիրված է մարդու իրավունքների ոլորտում մեր համագործակցության, ցեղասպանությունների կանխարգելման և զանգվածային վայրագությունների կանխարգելման շուրջ քննարկումներին,-հավելել է նա։
Զոհրաբ Մնացականյանը վստահեցրել է, որ իր  այցը կենտրոնանալու է նաև Հայաստանի և Ռուանդայի ժողովուրդների միջև համագործակցության զարգացման վրա:
«Ես այստեղ եմ եկել հայ ժողովրդի և Հայաստանի կառավարության անունից՝ մեր համերաշխությունը հայտնելու Ռուանդայի կառավարությանը և ժողովրդին՝ Ցեղասպանության 25-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակման միջոցառումների անցկացման կապակցությամբ, և հենց սա է մեր այցի հիմնական նպատակը: Այցի ժամկետների ընտրության հարցում մեր ուշադրությունը կենտրոնացրել էինք հենց ապրիլի 7-ի վրա: Ահա թե ինչու եմ ես այստեղ և հուսով եմ, որ, լինելով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ, մենք արդեն իսկ համատեղ աշխատելու ուղեգիծ ունենք»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ հոկտեմբերին ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը համագործակցության համար կարևոր, շատ օգտակար հարթակ է՝ շատ ամուր ներուժով։Այն նաև  հարթակ է, որ միավորում է մեր երկու ժողովուրդներին, մեր երկրներին։
«Մենք շատ շնորհակալ ենք, որ կարողացանք աշխատել նորանշանակ գլխավոր քարտուղարի` իմ լավ բարեկամ և հրաշալի անձնավորություն տիկին Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ, ում նշանակումը տեղի ունեցավ Երևանյան գագաթաժողովի ժամանակ։Մենք բարձր ենք գնահատում մեր ժողովուրդների միջև բարեկամությունը և շահագրգիռ ենք քննարկելու Ռուանդայի և Հայաստանի միջև համագործակցության ամենատարբեր հարթակները՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ՝ բազմակողմ հարթակներով։ Ֆրանկոֆոնիան հենց այդպիսի հարթակ է: Հավատացած եմ, որ Ռուանդայի և Հայաստանի անդամակցությունը բազմակողմ ինտեգրացիոն հարթակներում, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը, ԵԱՏՄ-ն, Աֆրիկյան Միությունը, ևս կարող է նպաստել մեր երկրների միջև երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանը»,-նշել է նախարարն ու ընդգծել, որ Հայաստանի և Ռուանդայի միջև առկա է հստակ ներուժ՝ համատեղ աշխատանքով հզորացնելու և զարգացնելու երկու ժողովուրդներին և բնակչությանը:

Armenia and Rwanda make joint efforts to prevent future genocides, Armenian FM gives interview to Rwandan media
Armenia and Rwanda make joint efforts to prevent future genocides, Armenian FM gives
interview to Rwandan media
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS. Armenia and Rwanda have great potential for working together, ARMENPRESS reports Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan said in a briefing with Rwandan media representatives. '' We have a shared history of tragedy and the experience of overcoming and defeating that burden of loss and the burden of enormous crime. We are working with Rwanda together on the Genocide prevention at the international level. From our experience, the experience of our peoples, we know that if you do not address that problem, do not fight this crime, it will haunt generations. It haunts the generations of our people, because the depth of the tragedy is despicable’', he said.
The Minister noted that Armenia and Rwanda are important contributors to the international effort to prevent genocides, mass atrocities, and crimes against humanity. '' We are very keen to work together, continue working together. Also we are countries which have an enormous potential and an enormous record of development and I think we have many commonalities in this. We have our experience in which smart development takes a hint in a way in which we try to expand and  strengthen the wealth of the people, the development of our country. We have been seeing how interesting the development in Rwanda is taking place and the way in which you are putting an emphasis on smart development. Your country and the President of Rwanda is in lead of initiating Smart Africa center and smart development in Africa. This generates an enormous interest. We do a lot in Armenia in this direction'', Mnatsakanyan said.
According to Zohrab Mnatsakanyan, Armenia  records greate progress in high tech, innovation, smart solutions, IT solutions and creative education, giving the young generation the opportunity to untap their potential and their talent. '' We have generated many interesting examples and experience. And you have your experience. We are very keen to build good cooperation between the two nations especially in this field. There are many other areas in which we can cooperate and we are very keen to do that as well. My visit is very full of important and interesting meetings, I have just had a meeting in the parliament with the Speaker and the Deputy Speakers. We had an interesting discussion and we are very keen with the rest of my program. It will include both: part of the program will be about discussing the way in which we work in human rights field, and in the field of preventing genocides and mass atrocities'', he added.
Minister Mnatsakanyan assured that his visit will focus on the development of cooperation between the peoples of Armenia and Rwanda. ''  I came here on behalf of the people and the Government of Armenia which stand in solidarity with the Government and the people of Rwanda to commemorate the 25th anniversary of the Genocide on the April 7th. This is of course the absolute mark of the visit. The dates of the visit were particularly focused on April 7th. So this is why I am here for and I hope that we have already put record of working together. We are members of La Francophonie.
We were very happy to welcome Francophonie family in Armenia in October, at the Summit of Yerevan. This is an important platform, a very useful platform of cooperation, with a very strong potential. It was a platform which also brought our people and our countries together.  And we were very glad that we could work together with the Secretary General, the new Secretary General whose election took place in Yerevan during the Summit, my good friend and a wonderful person Madame Louise Mushikiwabo. We value friendship between our peoples and we are very keen to discuss the various platforms of cooperation that we can utilize for Rwanda and for Armenia bilaterally, through multilateral platforms'', Mnatsakanyan said, adding that La Francophonie, the United Nations, the African Union, the Eurasian Economic Union, and other platforms in which Armenia and Rwanda are members will strengthen the bilateral cooperation between Armenia and Rwanda.