ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գյումրիի ռուսական ռազմաբազա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 5-ին Գյումրի կատարած շրջայցի ընթացքում այցելել է նաև ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի ռազմաբազա։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի լրատվական ծառայությունից, ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության անդամները ծանոթացել են «Մեծ ամրոց» ռազմավանի զինծառայողների առօրյային, այցելել «Պատվո բլուր» ու «Ռազմական փառքի» հուշահամալիրներ, զորամասի թանգարան ու Սուրբ նահատակ Ալեքսանդրա թագուհու տաճար։
Ռուսական ռազմական միավորման հրամանատարությունը ՀՀ վարչապետի ղեկավարած պատվիրակությանը ծանոթացրել է միավորման ստեղծման պատմության, նրա կառուցվածքի, ժամանակակից զինվորական տեխնիկայի ու սպառազինության հետ։
Այցի ավարտին Նիկոլ Փաշինյանի պատվիրակության անդամները, ինչպես նաև Հայաստանում ՌԴ դեսպանության, ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության ներկայացուցիչները ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ են տեղադրել խորհրդային զինվորների ու ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Միխայիլ Կալաշնիկովի հուշարձաններին։

YERVAN, APRIL 5, ARMENPRESS.  Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan visited the military base of the Russian Southern Military District in the sidelines of his visit to Gyumri on April 5.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Southern Military District, the delegation led by Nikol Pashinyan got acquainted with the daily life of the servicemen, visited “Hill of honor” and “Military glory” monuments, the museum of the military base and the church of St. Alexandra the Martyr Queen.
The command staff of the Russian military base presented the history of the establishment of the base, its structure, modern military equipment to the delegation led by the PM.
At the end of the visit the members of Pashinyan’s delegation, as well as the members of the Russian embassy in Armenia laid flowers and wreath at the monuments of the Soviet servicemen and double hero of the USSR, General-Lieutenant Mikhail Kalashnikov.