ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գյումրիի ռուսական ռազմաբազա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 5-ին Գյումրի կատարած շրջայցի ընթացքում այցելել է նաև ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի ռազմաբազա։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի լրատվական ծառայությունից, ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության անդամները ծանոթացել են «Մեծ ամրոց» ռազմավանի զինծառայողների առօրյային, այցելել «Պատվո բլուր» ու «Ռազմական փառքի» հուշահամալիրներ, զորամասի թանգարան ու Սուրբ նահատակ Ալեքսանդրա թագուհու տաճար։
Ռուսական ռազմական միավորման հրամանատարությունը ՀՀ վարչապետի ղեկավարած պատվիրակությանը ծանոթացրել է միավորման ստեղծման պատմության, նրա կառուցվածքի, ժամանակակից զինվորական տեխնիկայի ու սպառազինության հետ։
Այցի ավարտին Նիկոլ Փաշինյանի պատվիրակության անդամները, ինչպես նաև Հայաստանում ՌԴ դեսպանության, ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության ներկայացուցիչները ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ են տեղադրել խորհրդային զինվորների ու ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Միխայիլ Կալաշնիկովի հուշարձաններին։

Российскую военную базу ЮВО в Гюмри посетил премьер-министр Армении Никол Пашинян
Российскую военную базу Южного военного округа, дислоцированную в Гюмри, 5 апреля посетила делегация Правительства Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Южного военного округа, делегация, возглавляемая премьер-министром республики Николом Пашиняном, ознакомилась с жизнью и бытом военнослужащих в военном городке «Большая Крепость», посетила мемориальные комплексы «Холм Чести» и «Воинской Славы» в военном городке «Большая Крепость», музей воинской части и храм Святой мученицы царицы Александры.
Командование российского военного соединения ознакомило делегацию Правительства Армении с историей создания соединения, его структурой, современным вооружением и военной техникой.
В завершении визита правительственная делегация республики, а также представители Посольства Российской Федерации в Армении, Пограничного Управления ФСБ России в Армении, Генерального Консульства России в Гюмри и администрации Ширакской области возложили венки и цветы к памятникам советским воинам и дважды Герою Советского Союза генерал-лейтенанту Михаилу Калашникову.