Իտալացի պատգամավորները խոստացել են հետևողական ջանքեր գործադրել ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը վավերացնելու ուղղությամբ
Իտալացի պատգամավորները խոստացել են հետևողական ջանքեր գործադրել ՀՀ-ԵՄ
համաձայնագիրը վավերացնելու ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 5-ին ընդունել է ճանաչողական այցով Հայաստան այցելած Իտալիայի խորհրդարանական ներկայացուցչական պատվիրակությանը` կազմված Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի անդամներից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով իտալացի գործընկերներին խորհրդարանում` օրենսդիր մարմնի ղեկավարն արժեւորել է երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված դարավոր հարաբերությունները, որոնք հիմնված են ընդհանուր պատմական, մշակութային, քաղաքական արժեքների վրա:
Արարատ Միրզոյանը հյուրերին ներկայացրել է Հայաստանում վերջին շրջանում արձանագրված զարգացումները, միջազգային հանրության կողմից ազատ, արդար եւ ժողովրդավարական գնահատված խորհրդարանական ընտրությունները, վերջինիս արդյունքում ձեւավորված օրենսդիր մարմնի առաջնահերթությունների օրակարգը: «Խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները վերջին քայլն էին հեղափոխական այն գործընթացի, որը սկիզբ էր առել երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման նպատակով»,-նշել է ԱԺ նախագահը:
Նա կարեւորել է խորհրդարանական կառավարում ունեցող երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ ակտիվ գործակցությունը, փոխադարձ այցերը, փորձի փոխանակումն ու խորհրդարանական դիվանագիտության դերը:
Անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգին` խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է այն կարեւորությունը, որ մեր երկիրը տալիս է եվրոպական տարածաշրջանի հետ ինտեգրմանը: Այս համատեքստում նա արժեւորել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը` հույս հայտնելով, որ այցից հետո իտալացի գործընկերներն իրենց խորհրդարանում նոր խթան կհաղորդեն այս գործընթացին:
Արարատ Միրզոյանը հյուրերի ուշադրությունը հրավիրել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությանը` նշելով, որ միայն նման ոճրագործությունների դատապարտումով է հնարավոր կանխել մարդկության դեմ իրականացվող հանցագործությունները:
Պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Լուպի Մաուրիցիոն նշել է, որ խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները ներկայացնող իրենց խմբի համար այս այցը լավ հնարավորություն է անմիջականորեն ծանոթանալու ոչ միայն հայաստանյան քաղաքական գործընթացներին, այլեւ քրիստոնյա հայ ժողովրդի դարավոր պատմական ու մշակութային ժառանգությանը: Նրա խոսքով` սա իր հերթին մեծապես կնպաստի ավանդական կապերի հետագա զարգացմանը, նոր լիցք կհաղորդի հայ-իտալական համագործակցությանը:
Ըստ Լուպի Մաուրիցիոյի` իրենք հետեւել են Հայաստանում ընթացող հեղափոխական գործընթացներին, ինչի արդյունքում ստեղծված նոր իրողությունները զարգացման լայն հեռանկարներ են բացել: Նա հավաստիացրել է, որ թե ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը, թե Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի օրակարգային հարցերից են ու իրենց ջանքերն այս ուղղությամբ հետեւողական են լինելու:
Հանդիպմանն իրենց տեսակետներն են հայտնել Իտալիայի խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները:

Итальянские парламентарии обещали приложить последовательные усилия по ратификации соглашения Армения-ЕС
Итальянские парламентарии обещали приложить последовательные усилия по
ратификации соглашения Армения-ЕС
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян принял 5 апреля принял посетившую Армению с ознакомительным визитом представительную парламентскую делегацию Италии, состоящую из членов Сената и Палаты депутатов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, приветствуя итальянских коллег в парламенте, руководитель законодательного органа оценил сформировавшиеся между двумя народами вековые отношения, основанные на общих исторических, культурных и политических ценностях.
А.Мирзоян представил гостям отмеченные в последнее время в Армении развития, оцененные международным сообществом как свободные, справедливые и демократические парламентские выборы, сформированную в итоге последних  повестку дня приоритетов законодательного органа. “Внеочередные парламентские выборы явились последним шагом революционного процесса, начавшегося с целью укрепления в стране демократии”, - отметил председатель НС.
Он подчеркнул активное сотрудничество между двумя странами с парламентским правлением, взаимные визиты, обмен опытом и роль парламентской дипломатии.
Обратившись к внешнеполитической повестке Армении, глава парламента подчеркнул, какая важность придается нашей страной интеграции с европейским регионом. В этом контексте он оценил ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, выразив надежду, что  после визита итальянские партнеры в своем парламенте придадут новый импульс этому процессу.
А.Мирзоян привлек внимание гостей к необходимости признания Геноцида армян, отметив, что только осуждением подобных преступлений возможно предупреждение таких злодеяний против человечества.
От имени делегации поблагодарив за теплый прием, член Комиссии по внешним отношениям Палаты депутатов Маурицио Лупи отметил, что для их группы, представляющей все фракции парламента, данный визит – хорошая возможность непосредственно ознакомиться не только с политическими процессами в Армении, но и с вековым историко-культурным наследием христианского армянского народа. По его словам, это в свою очередь всемерно посодействует дальнейшему развитию традиционных связей, придаст новый импульс армяно-итальянскому сотрудничеству.
По мнению Маурицио Лупи, они следили за революционными процессами в Армении, в итоге которых создавшиеся новые реалии открыли широкие перспективы развития. Он заверил, что как ратификация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, так и признание Сенатом и Палатой депутатов Геноцида армян – среди повесточных вопросов и их усилия в этом направлении будут последовательными.