Նիկոլ Փաշինյանը շարունակելու է ջանքերը Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Շեն Յուեյուեին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով Շեն Յուեյուեին կառավարությունում՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ բարեկամ Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է, և ՉԺՀ ԺՆՀԺ մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալի այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների համագործակցությանը: Բարձր գնահատելով հայ-չինական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը՝ վարչապետն ասել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, տեխնոլոգիական և այլ  ուղղություններով փոխշահավետ կապերի զարգացմամբ և ներդրումների ներգրավմամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով վարչապետին ընդունելության համար՝ Շեն Յուեյուեն նշել է, որ Չինաստանի համար Հայաստանը բարեկամ երկիր է և կարևոր գործընկեր: Նրա խոսքով՝ երկու երկրների հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, և Չինաստանը շահագրգռված է դրանց հետագա զարգացմամբ, ներառյալ նաև՝ միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացմամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս կարևորել է միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացումը՝ նշելով, որ պատգամավորական աշխատանքի տարիներին, որպես ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամ, ակտիվ մասնակցել է հայ-չինական բարեկամության ամրապնդման գործին և որպես վարչապետ՝ շարունակելու է ջանքերն այդ ուղղությամբ: Շեն Յուեյուեն նշել է, որ Չինաստանը բարձր է գնահատում խորհրդարանական գործունեության ժամանակ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի ներդրումը երկկողմ կապերի զարգացման ուղղությամբ, և այժմ պատրաստ է խորացնելու սերտ փոխգործակցությունը:
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Չինաստանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար՝ կարևորելով միջազգային հանրության աջակցությունը խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին: Մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալը նշել է, որ Չինաստանը շարունակում է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ կարևորելով հակամարտության լուծումը քաղաքական երկխոսության ճանապարհով և տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցության օրակարգին և զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է ճանապարհաշինության, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտներում գործակցության զարգացմամբ: Գոհունակություն հայտնելով զբոսաշրջության ոլորտում կապերի զարգացման տեմպերից՝ կողմերն ընդգծել են ուղիղ օդային հաղորդակցության հաստատման ուղղությամբ գործուն քայլերի կարևորությունը: Կոնկրետ ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման համատեքստում կառավարության ղեկավարը կարևորել է Առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-չինական համատեղ հանձնաժողովի նիստի կազմակերպումը: Չինաստանի ԺՆՀԺ մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալն ասել է՝ ՀՀ վարչապետի նշած ուղղությունները հետաքրքրական են նաև Չինաստանի համար, համագործակցությունը զարգացնելու մեծ ներուժ կա, և այդ առաջարկներն ինքը կփոխանցի Չինաստանի համապատասխան գերատեսչություններին:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցությանը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը՝ որպես այժմ ԵԱՏՄ-ում նախագահող երկիր, կշարունակի աջակցել Չինաստան-ԵԱՏՄ կապերի հետագա զարգացմանը: ՉԺՀ ԺՆՀԺ մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալը բարձր է գնահատել Հայաստանի դերը ԵԱՏՄ-Չինաստան համագործակցության գործում և հեռանկարային համարել ներմուծման և արտահանման ոլորտներում գործարար կապերի զարգացմանն ուղղված ծրագրերը: Երկկողմ տնտեսական գործակցության ակտիվացման համատեքստում քննարկվել են հայաստանյան և չինաստանյան գործարարների միջև շփումների աշխուժացման հնարավորությունները: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նաև տեղեկացրել է, որ այս տարի հոկտեմբերին Երևանում տեղի է ունենալու ՏՏ Համաշխարհային կոնգրեսը և հույս հայտնել, որ չինաստանյան ընկերությունները ևս կմասնակցեն Հայաստանում կայանալիք համաշխարհային տեխնոլոգիական համաժողովին:
Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել ՉԺՀ կողմից նախաձեռնված միջազգային և տարածաշրջանային ծրագրերի, մասնավորապես «Մետաքսի մեծ ճանապարհ» և «Մեկ գոտի` մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունների շուրջ: Ողջունելով այդ ծրագրերը և կարևորելով դրանց տնտեսական նշանակությունը ՝ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ներգրավվել դրանց իրագործման գործընթացում:
Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել Չինաստանի կողմից Հայաստանին տրամադրված անհատույց օժանդակության համար, երկու երկրների հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին վկայություն համարել Երևանում 2018թ. «Հայ-չինական բարեկամության դպրոց»-ի բացումը, որն արդեն բավական հայտնի է և շուրջ 400 աշակերտ ունի:

Pashinyan will continue efforts for deepening relations with China
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan  received on April 4 the delegation led by Mrs. Shen Yueyue, Vice-Chairwoman of the National People's Congress Standing Committee of China.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, greeting the guests, Pashinyan noted that the development of relations with friendly China is among the foreign policy priorities of Armenia and the visit of Vice-Chairwoman of the National People's Congress Standing Committee of China will give new impetus to the cooperation between the two countries. Highly assessing the current level of Armenian-Chinese relations, Nikol Pashinyan said that Armenia is interested in developing mutually beneficial cooperation in political, economic, humanitarian, technological and other directions.
Thanking the PM for the reception, Shen Yueyue noted that Armenia is a friendly country for China and an important partner. According to her the relations between the two countries are on a high level and China is interested in their future development, including by activation of inter-parliamentary cooperation.
Nikol Pashinyan also highlighted the role of inter-parliamentary relations, noting that when he was a member of the parliament he was a member of the parliamentary friendship group with China and participated in the works of strengthening the Armenian-Chinese relations, and now, as an MP, he is ready to continue the efforts in that direction. Shen Yueyue noted that China highly appreciates Nikol Pahinyan’s contribution to the development of bilateral relations and is ready to deepen the partnership.
Nikol Pashinyan thanked for the balanced position of China over Nagorno Karabakh conflict, highlighting the support of the international community for a peaceful conflict settlement. Nikol Pashinyan said that Armenia remains committed to "One-China policy". The Vice-Chairwoman of the National People's Congress Standing Committee noted that China continues supporting the peaceful settlement process of Nagorno Karabakh conflict, highlighting the settlement of the conflict through political dialogue.
The interlocutors discussed issues referring to cooperation agenda between Armenia and China and prospects for its development. Nikopl Pashinyan noted that Armenia is interested in the development of partnership in the spheres of road construction, energy, high technologies, and organic agriculture. Expressing satisfaction over the pace of the development of tourism between the two countries, the sides emphasized the importance of taking practical steps for establishing direct flights.
Shen Yueyue said that the direction mentioned by the Armenian PM are also of interest for China and there is great potential for developing cooperation and she will convey the proposals of the Armenian side to the respective state bodies of China.
The sides also referred to the cooperation in the sidelines of the Eurasian Economic Union. PM Pashinyan noted that Armenia, as a country presiding over the EAEU, will continue to support the future development of China-EAEU relations.
The Vice-Chairwoman of the National People's Congress Standing Committee of China highly assessed the role of Armenia in the cooperation between China and the EAEU.
The interlocutors also exchanged views on international and regional projects initiated by China, particularly “One Belt One Road”. Saluting the China-initiated projects and highlighting their economic importance, the Armenian Prime Minister noted that Armenia is ready to be involved in their implementation.
Nikol Pashinyan expressed gratitude for the support of China to Armenia and assessed the opening of the Armenian-Chinese friendship school in Yerevan as a proof of the high level of relations between the two countries. The school has already become quite popular and has 400 students.