Քանի դեռ ԼՂ հակամարտությունը կարգավորված չէ, պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած զարգացման. Նիկոլ Փաշինյան
Քանի դեռ ԼՂ հակամարտությունը կարգավորված չէ, պետք է  պատրաստ լինենք
ցանկացած զարգացման. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման  բանակցությունները պետք է շարունակվեն: «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում  այս մասին ասաց  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ միևնույն ժամանակ հարկավոր է պատրաստ լինել ցանկացած զարգացման:
«Բանակցությունները պետք է շարունակվեն, բայց մենք նաև պետք է հասկանանք, որ  քանի դեռ հակամարտությունը կարգավորված չէ, մենք՝ որպես պետություն, ժողովուրդ, պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած զարգացման»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նաև անդրադարձավ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի վերջին հայտարարությանը, թե «տարածքներ խաղաղության դիմաց» ձևաչափը չի լինելու, ինքն այն վերաձևակերպել է՝ «նոր պատերազմ՝ նոր տարածքների» դիմաց»:
«Դավիթ Տոնոյանի հայտարարության շուրջ աղմուկն անիմաստ է: Եթե Նա այլ հայտարարություն աներ, ապա նրան կազատեի պաշտպանության նախարարի պաշտոնից: Նա ասել է, եթե հանկարծ պատերազմ լինի, մեր ձգտումը լինելու է հաղթել պատերազմում: Եթե պաշտպանության նախարարը որևէ այլ բան մտածի, ապա ինքը պետք  է պաշտպանության նախարար չաշխատի: Սա որևէ կերպ ստվեր չի գցում խաղաղ կարգավորման գործընթացի վրա, ընդհակառակը շեշտում է խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարևորությունը»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մարտի 29-ին Նյու Յորքում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: «Ես՝ որպես պաշտպանության նախարար, ասում եմ, որ այդ ձևաչափը՝ «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց», չի լինելու, ես այն վերաձևակերպել եմ՝ «նոր պատերազմ՝ նոր տարածքների» դիմաց»,- հայտարարել է Տոնոյանը՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին:

‘As long as NK conflict is not solved, we must be ready for any development’, says Armenia’s Pashinyan
‘As long as NK conflict is not solved, we must be ready for any development’, says Armenia’s
YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS. The negotiations for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict should continue, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan told reporters in the Yerablur Military Pantheon, adding that at the same time it is necessary to be ready for any development, reports Armenpress.
“The negotiations should continue, but we also should understand that as long as the conflict is not solved, we, as a state and people, must be ready for any development”, the PM said.
He also commented on the recent statement of Armenian defense minister Davit Tonoyan, according to which “territories for peace” format will no longer exist, he re-formulated it as “new territories in case of new war”.
“The scandal over Davit Tonoyan’s statement is nonsense. If he had made another statement, I would dismiss him. He stated that if war breaks out, our aspiration will be to win in the war. If the defense minister thinks something another, he should not work as defense minister. This in no way impacts the peaceful settlement process, quite the contrary, it highlights the importance of the peaceful settlement process”, Nikol Pashinyan said.
Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan met with the representatives of the Armenian community in New York on March 29. “I, as the Defense Minister, say that the format “territories for peace” will no longer exist, and I have re-formulated it into ''new territories in case of new war'', Tonoyan announced, touching upon the NK conflict settlement process.