ԵԱՀԿ գործող նախագահը կառուցողական է որակել Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը
ԵԱՀԿ գործող նախագահը կառուցողական է որակել Մինսկի խմբի
համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի և Եվրոպայի հարցերով նախարար Միրոսլավ Լայչակը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերի ( նա հանդես է եկել նաև ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտիի, ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովի անունից) և ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքը,  ԵԱՀԿ գործող նախագահը տեղեկություններ է ստացել մարտի 29-ին Վիեննայում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև կայացած հանդիպման վերաբերյալ, որը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի առաջին հանդիպումն էր:
Միրոսլավ Լայչակը ողջունել է քննարկումների կառուցողական մթնոլորտը և հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիներ որոնելու ուղղությամբ զգալի քայլեր ձեռնարկելու երկու երկրների ղեկավարների պատրաստակամությունը: «Մենք շարունակում ենք դրական գնահատել և աջակցել այս գործընթացին և հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելու ու հումանիտար ոլորտում միջոցներ ձեռնարկելու ղեկավարների հանձնառությանը»,- ասել է Լայչակը:

OSCE CiO welcomes ‘constructive meeting’ between Pashinyan and Aliyev in Vienna
YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. OSCE Chairperson-in-Office Slovak Foreign and European Affairs Minister Miroslav Lajčák yesterday met in Bratislava with Minsk Group Co-Chair Andrew Schofer, of the United States of America, acting also on behalf of Minsk Group Co-Chairs Igor Popov of the Russian Federation and Stéphane Visconti of France, and Personal Representative of the Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk, the OSCE said in a news release.
The Chairperson-in-Office was briefed on the results of the meeting between President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan on 29 March in Vienna, the first meeting of the two leaders under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs.
The Chairperson-in-Office welcomed the constructive atmosphere of the talks, and the leaders’ commitment to taking further, tangible steps to find a peaceful solution to the conflict. “We remain positive about, and fully supportive of, this process and the leaders’ commitment to strengthening the ceasefire and to undertaking measures in the humanitarian field,” Lajčák said.