Պետական պարտքի քաղաքականությունը կառավարության ընդհանուր օրակարգում է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով` ՀՆԱ-ում պետական պարտքի տոկոսի բարձրացման կամ նույնը թողնելու հարցը ռազմավարական նշանակության է, և պետք է քննարկումների արդյունքում որոշում կայացվի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Փաշինյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրերի կատարման ընթացի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը` պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի դիտարկմանը:
«Մենք ունենք և ԵՄ-ին ներկայացրել ենք 13 նախագիծ, որոնց մի մասը կարելի է անվանել մեգա նախագիծ: Մեր միջազգային գործընկերները պատրաստ են մասնակցել այդ նախագծերի իրականացմանը, բայց նրանք շատ տրամաբանական բան են ասում: Նրանք ասում են, որ մենք էլ պետք է գումար ներդնենք, քանի որ դժվար է պատկերացնել, որ մի միջազգային կազմակերպություն 100 տոկոսով ֆինանսավորի ծրագիրը: Եվ մեր պետական պարտքի քաղաքականությունը մեր ընդհանուր օրակարգում կա»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա կարծիքով` պետք է մյուս կողմից ստվերի դեմ ակտիվ պայքար տանել: Նա նշեց, որ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի փորձագետներ կան, որոնք գտնում են, որ Հայաստանում մինչ 50-60 տոկոս ստվեր կա: «Եթե մենք ստվերի դեմ պայքար տանենք, մեր ՀՆԱ մակարդակը կմեծանա և ՀՆԱ-ի մեջ պարտքի շեմը կիջնի: Բայց հնարավոր է, որ այդպես չլինի: Մենք պետք է մտածենք` մենք պատրաստ ենք արդյոք այդ շեմը բարձրացնել տասը տոկոսով` դարձնելով 70 տոկոս»,-նկատեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` սա հարց է, որը պետք է միասին քննարկել ու որոշում կայացնել: Վարչապետը պարտքի շեմի բարձրացումը համարեց ռազմավարական նշանակության, այլ ոչ թե կուսակցական կամ կառավարության հարց:
Հայաստանի պետական պարտքի ընդհանուր գումարը, որը Կառավարության և Կենտրոնական բանկի պարտքի հանրագումարն է, յուրաքանչյուր տարվա դեկտեմբեր 31-ի դրությամբ չպետք է գերազանցի երկրի նախորդ տարվա համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 60%-ը:

State debt policy is in government’s general agenda – PM
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan says the issue of increasing or keeping unchanged the percentage of the state debt in the GDP is of strategic significance, and a decision must be made based on discussions, reports Armenpress.
“We have 13 projects which we have submitted to the EU, some of which can be called as mega projects. Our international partners are ready to participate in the implementation of these programs, but they also mention a very logical thing. They state that we also should invest money because it’s difficult to imagine that any international organization will finance a program by 100%. And our state debt policy is in our general agenda”, the PM said in the Parliament in response to the question of lawmaker from the Prosperous Armenia faction.
The Prime Minister noted that on the other hand active fight must be carried out against the shadow. He informed that according to the experts of the International Monetary Fund (IMF) there is up to 50-60% shadow in Armenia. “If we fight shadow, our GDP level will grow and the debt threshold in GDP will decrease. But maybe this will not happen. We should think whether we are ready to raise that threshold by 10%, making it 70%”, Pashinyan said, adding that this issue should be discussed jointly and then to make a decision.