Պետական պարտքի քաղաքականությունը կառավարության ընդհանուր օրակարգում է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով` ՀՆԱ-ում պետական պարտքի տոկոսի բարձրացման կամ նույնը թողնելու հարցը ռազմավարական նշանակության է, և պետք է քննարկումների արդյունքում որոշում կայացվի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Փաշինյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրերի կատարման ընթացի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը` պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի դիտարկմանը:
«Մենք ունենք և ԵՄ-ին ներկայացրել ենք 13 նախագիծ, որոնց մի մասը կարելի է անվանել մեգա նախագիծ: Մեր միջազգային գործընկերները պատրաստ են մասնակցել այդ նախագծերի իրականացմանը, բայց նրանք շատ տրամաբանական բան են ասում: Նրանք ասում են, որ մենք էլ պետք է գումար ներդնենք, քանի որ դժվար է պատկերացնել, որ մի միջազգային կազմակերպություն 100 տոկոսով ֆինանսավորի ծրագիրը: Եվ մեր պետական պարտքի քաղաքականությունը մեր ընդհանուր օրակարգում կա»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա կարծիքով` պետք է մյուս կողմից ստվերի դեմ ակտիվ պայքար տանել: Նա նշեց, որ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի փորձագետներ կան, որոնք գտնում են, որ Հայաստանում մինչ 50-60 տոկոս ստվեր կա: «Եթե մենք ստվերի դեմ պայքար տանենք, մեր ՀՆԱ մակարդակը կմեծանա և ՀՆԱ-ի մեջ պարտքի շեմը կիջնի: Բայց հնարավոր է, որ այդպես չլինի: Մենք պետք է մտածենք` մենք պատրաստ ենք արդյոք այդ շեմը բարձրացնել տասը տոկոսով` դարձնելով 70 տոկոս»,-նկատեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` սա հարց է, որը պետք է միասին քննարկել ու որոշում կայացնել: Վարչապետը պարտքի շեմի բարձրացումը համարեց ռազմավարական նշանակության, այլ ոչ թե կուսակցական կամ կառավարության հարց:
Հայաստանի պետական պարտքի ընդհանուր գումարը, որը Կառավարության և Կենտրոնական բանկի պարտքի հանրագումարն է, յուրաքանչյուր տարվա դեկտեմբեր 31-ի դրությամբ չպետք է գերազանցի երկրի նախորդ տարվա համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 60%-ը:

Политика госдолга - общая повестка дня правительства
По мнению премьер-министра РА Никола Пашиняна, вопрос увеличения госдолга в ВВП имеет стратегическое значение, и решение должно быть принято в результате обсуждений.
По сообщению «Арменпресс», об этом Пашинян сказал во время представления доклада о ходе выполнения программ правительства и результатах в Национальном собрании, отвечая на замечание депутата фракции «Процветающая Армения» Микаела Мелкумяна. «У нас есть 13 проектов, часть которых можно назвать мегапроектами и мы их представили в ЕС. Наши международные партнеры готовы участвовать в реализации этих проектов, но они говорят очень логичные вещи. Они говорят, что нам тоже нужно вкладывать деньги, потому что трудно представить, чтобы какая-либо международная организация на 100% финансировала бы программу. И политика нашего государственного долга есть в нашей общей повестке», - сказал Пашинян.
По его мнению, с другой стороны нужно вести активную борьбу с теневой экономикой. Он отметил, что есть эксперты Международного валютного фонда, которые считают, что в Армении до 50-60% тени. «Если мы будем бороться с тенью, уровень нашего ВВП увеличится и в ВВП снизится порог долга.
Но возможно, что так не произойдет. Мы должны подумать, готовы ли мы поднять этот порог на 10%, доведя его до 70%»,-заметил Пашинян.
По его словам, это вопрос, который нужно обсудить вместе и принять решение. Премьер-министр посчитал что повышение порога долга имеет стратегическое значение, а не партийное или правительственное.
Общая сумма государственного долга Армении, которая является суммой долга правительства и Центрального банка, по состоянию на 31 декабря каждого года не должна превышать 60% ВВП страны за предыдущий год.