Գազավորված ըմպելիքներն ակցիզային հարկով չեն հարկվի. փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների նախագծից հանել է գազավորված ըմպելիքների հարկման դրույթը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Այս պահի դրությամբ Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների ցանկից գազավորված ըմպելիքների վերաբերյալ դրույթները հանվել են: Հետագա քննարկումների պարագայում կճշգրտենք: Կար նաև սկզբունքի խնդիրը: Եթե մենք դա դիտում ենք որպես առողջապահական խնդիր և փորձում ենք հարկել բարձր շաքարավազ պարունակող ըմպելիքները, հարց է առաջանում նաև այլ ապրանքների մասով, որոնք ևս բարձր շաքարավազ են պարունակում: Այս պահի դրությամբ դա հանված է օրինագծից»,-հայտնեց Ավինյանը:
Հարցին, թե հնարավոր է արդյոք վերադառնան նախնական առաջարկված տարբերակին` ըմպելիքներն ըստ շաքարայնության հարկելուն, Ավինյանն ասաց, որ, ընդհանուր առմամբ, քննարկումները կշարունակվեն և բոլոր շահառու խմբերի հետ մանրամասն կուսումնասիրեն ու կհասկանան, թե ինչ լուծումներ կարող են գտնել: Այս փուլում այդ հարցի վերաբերյալ օրակարգ չունեն:
Հարկայի օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի նախնական տարբերակով առաջարկվում էր ակցիզային հարկով հարկել 100 գրամ ծավալում 5  և ավելի գրամ շաքար պարունակող ըմպելիքները: Հետո սակայն այդ դրույթը հանվեց, փոխարենը նախատեսվում էր հարկել բոլոր գազավորված ըմպելիքները` բացառությամբ հանքային ջրերի: Դա առաջացրել էր գազավորված ըմպելիքներ արտադրող որոշ տնտեսվարողների դժգոհություն, ովքեր իրենց բողոքն էին արտահայտել կառավարության շենքի դիմաց:

Газированные напитки акцизным налогом не будут облагаться: заместитель премьер- министра
Правительство исключило положение о налогообложении газированных напитков из Проекта реформирования Налогового кодекса. Об этом заявил вице-премьер Тигран Авинян в беседе с «Арменпресс».
«В настоящее время положения о газированных напитках исключены из списка реформ Налогового кодекса. В случае дальнейших обсуждений мы уточним. Есть также вопрс принципа. Если мы рассматриваем это как проблему для здоровья и пытаемся облагать налогом напитки с высоким содержанием сахара, возникает также вопрос других продуктов, которые также содержат много сахара. В настоящее время он снят из законопроекта », - сказал Авинян.
На вопрос, можно ли вернуться к предыдущему варианту – облагать налогом напитки исходя из содержания сахара, Авинян сказал, что в целом обсуждения будут продолжены и будут тщательно изучены со всеми группами бенефициаров и выяснят, какие решения можно найти. На данном этапе в повестке дня этого вопроса нет.
В черновом варианте законопроекта Налогового кодекса было предложено облагать акцизным налогом напитки, содержащие в 100 граммах 5 и более граммов сахара. Затем, однако, это положение было отменено, вместо этого предполагалось обложить налогом все газированные напитки, за исключением минеральной воды. Это вызвало недовольство среди некоторых предприятий, производящих газированные напитки, которые выразили свой протест перед зданием правительства.