«Եվրատեսիլ-2019» երգի միջազգային մրցույթը կարող է չեղարկվել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրատեսիլ-2019» երգի միջազգային մրցույթը, որն այս տարի նախատեսվում է անցկացնել մայիսի 14-18-ը Իսրայելի մայրաքաղաք Թել Ավիվում, կարող է չեղարկվել երկրի անվտանգության հետ կապված խնդիրների պատճառով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացնում է  Gazeta.ru-ն` հղում անելով Jerusalem post-ին։
Երկուշաբթի օրը պաղեստինցի ահաբեկիչները հրթիռակոծել են Իսրայելի Մեշմերետ գյուղի մի տուն, ինչի հետևանքով տուժել է յոթ մարդ. նրանց թվում կան երեխաներ:
Եվրոպական հեռարձակման միության (ԵՀՄ) պաշտոնական ներկայացուցիչները հետևում են իրավիճակի զարգացմանը, բայց հստակ ծրագրեր չունեն: Նրանք հաղորդագրություն են տարածել, որում նշում են, որ երկուշաբթի առավոտյան Իսրայել են ժամանել «Եվրատեսիլի» մասնակիցները Նորվեգիայից, Չեռնոգորիայից, Մեծ Բրիտանիայից: Դեպքերից մի քանի ժամ հետո այնտեղ է ժամանել Մակեդոնիայի ներկայացուցիչը:
Կազմակերպիչները մանրակրկիտ աշխատում են մրցույթն անվտանգ ու ապահով անցկացնելու համար, սակայն չեն կարող երաշխավորել, որ Պաղեստինի հրթիռները չեն հայտնվի մրցույթի անցկացման վայրում:
Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2019» երգի միջազգային մրցույթում ներկայացնելու է Սրբուհի Սարգսյանը «Walking out» երգով:

Eurovision-2019 may be cancelled amid rocket attacks in Israel
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. The Eurovision-2019 International Song Contest, which is going to be held in Tel Aviv, Israel, on May 14-18, may be cancelled due to the security-related issues in the country, The Jerusalem Post reported.
On Monday a missile launched from Gaza hit a house in the Mishmeret moshav in central Israel, wounding seven civilians, including children.
The European Broadcasting Union’s (EBU) official representatives follow the developments, but do not have concrete plans. They released a statement, informing that the participants of the Eurovision from Norway, Montenegro and UK already arrived in Israel on Monday.
The attack marked the second time in less than two weeks that deadly rockets were fired toward central Israel. And with 50 days until the Eurovision kicks off, concerns about an escalation during the competition – or the possibility of a one-off attack – are climbing.
“Safety and security is always of paramount importance for the EBU,” it said in an emailed statement. “We continue to work alongside KAN and the appropriate Israeli authorities to safeguard the well-being of everyone preparing for and attending the Eurovision Song Contest in May. We will continue to closely monitor the current situation in Israel.”