Թայբեյցի գիտնականների հետ համատեղ կմշակվեն խելացի տեխնոլոգիաներ՝ գյուղատնտեսության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանի հրավերով մարտի 24-ին Հայաստան է ժամանել Թայբեյի առաջատար հետազոտական կենտրոններից մեկի՝ National Chiao Tung համալսարանի պատվիրակությունը։
Թայբեյի գիտնականներն ու հետազոտողները ծանոթացել են հայաստանյան գյուղատնտեսության ներուժին, քննարկել խելացի գյուղատնտեսության տեխնոլոգիաների համատեղ մշակման ծրագրեր։ Համալսարանի փոխնախագահ Դոկտոր Ջեյսոն ՅԻ-Բինգ Լինի գլխավորած պատվիրակության կազմում են եղել խելացի գյուղատնտեսության ոլորտում մասնագիտացած պրոֆեսորներ ու հետազոտողներ։ Կազմակերպվել է նաև հանդիպում Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ղեկավար կազմի հետ՝ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Հարությունյանի գլխավորությամբ։ Երկու համալսարանների ներկայացուցիչները քննարկել են թայվանցի գիտնականների մշակած տեխնոլոգիաները համատեղ զարգացնելու և գյուղատնտեսությունում կիրառելու ծրագրեր։
«Թայբեյը նույնպես սահմանափակ հողատարածքներ ունի, հետևաբար նույնպես միավոր հողատարածքից ստացվող բերքատվության որակի ու ծավալի բարձրացման խնդիր ունի։ Մեր մասնագետներին ներկայացված նոր տեխնոլոգիան զարգացնելու նպատակով համատեղ ներդրումային ծրագրի շուրջ քննարկում է սկսվել, որը հաջող իրականացման դեպքում ոչ միայն գյուղատնտեսության զարգացմանը կնպաստի, այլ նաև աշխարհին կարող է ներկայացնել խելացի գյուղատնտեսության նոր տեխնոլոգիա»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
«Այս հանդիպումը համահունչ է համալսարանի զարգացման տեսլականին, որի միջնաժամկետ ռազմավարության առանցքային դրույթ է համալսարանի վերակազմավորումը «ագրարայինից» «ագրոտեխնոլոգիականի»։ Սրա հիմքում նաև գիտաուսումնական կառույցների և նորարարական լաբորատորիաների ստեղծումն է։ Մենք համոզված ենք, որ գյուղատնտեսության զարգացման, մրցունակության և արդյունավետության բարձրացման համար անհրաժեշտ է ավանդականից անցում կատարել դեպի նորարարական տեխնոլոգիաներ։ Այս աշխատանքներում առանցքային նշանակություն ունեն կրթական և գիտական կառույցները, ուստի աշխարհում առաջատարի համբավ ունեցող գիտնականների հետ հանդիպելու այս առիթը լավագույն փորձը Հայաստանում հասանելի դարձնելու հնարավորություն է»,- նշել է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Հարությունյանը։

Smart agricultural technologies to be developed together with scientists from Taipei
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. On March 24, a delegation from Taipei's leading research center National Chiao Tung University arrived in Armenia upon the invitation of Alexander Yesayan, President of the Union of Advanced Technology Enterprises, reports Armenpress.
Scientists and researchers from Taipei got acquainted with the Armenian agricultural potential and discussed the joint development plans of smart agriculture technologies. The delegation, headed by the university Vice President Dr. Jason Yi-Bing Lin, consisted of professors and researchers specialized in smart agriculture. A meeting with the administration of Armenian National Agrarian University, headed by Chairman of the Board of Trustees Armen Harutyunyan, has been held. The representatives of the two universities discussed promotion and application programs of the technologies developed by Taiwanese scientists.
“Taipei also has the issue of increasing the quality and volume of harvested land. In order to develop the new technology introduced to our experts, discussions on a joint investment program have begun, which, in case of successful implementation, will not only contribute to the development of agriculture but will also introduce a new technology of smart agriculture to the world,” noted Alexander Yesayan, President of the Union of Advanced Technology Enterprises.
“This meeting is in line with the university's development vision, in which, the key point is the strategy to rebrand the university from "agrarian" to "agro-technological." The basis of this is also the creation of scientific-educational institutions and innovative laboratories. We are convinced, that for the development, competitiveness, and productivity of agriculture the switch from traditional to innovative technologies is necessary. Educational and scientific institutions are of key importance in this process, so this opportunity to meet world-renowned scientists is a chance to make the best practice available in Armenia,” stated Armen Harutyunyan, Chairman of the Board of Trustees of Armenian National Agrarian University.