Մակրոնը մարտի 26-ին Փարիզում հանդիպում կունենա Մերկելի եւ Սի Ցզինպինի հետ. France Presse
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մարտի 26-ին Փարիզում կընդունի Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին եւ ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է France Presse գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ելիսեյան պալատի հայտարարությունը:
Նաեւ, ինչպես նշել են Ելիսեյան պալատում, այդ օրը Ֆրանսիայի մայրաքաղաք կժամանի Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը: Քննարկումների գլխավոր թեմաները կդառնան առեւտրական հարաբերությունները եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերը, մասնավորապես, Կլիմայի վերաբերյալ Փարիզի համաձայնագրի դրույթների կատարումը:
Մակրոնի նախաձեռնությամբ կայանալիք հանդիպման նպատակը կդառնա «Եվրոպայի եւ Չինաստանի միջեւ շփման եզրեր գտնելը», հավելել Է նախագահական վարչակազմի ներկայացուցիչը: Նրա խոսքով՝ այդ միջոցառումը թույլ կտա հիմք դնել ապրիլի 9-ին նշանակված ԵՄ-ՉԺՀ գագաթնաժողովի համար:

AFP: Макрон встретится с Меркель и Си Цзиньпином в Париже 26 марта
Президент Франции Эмманюэль Макрон примет в Париже 26 марта канцлера ФРГ Ангелу Меркель и председателя КНР Си Цзиньпина. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в четверг агентство France Presse со ссылкой на заявление Елисейского дворца.
Также, как уточнили в Елисейском дворце, во французскую столицу в этот день прибудет председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер. Главными темами обсуждений станут торговые отношения и вопросы защиты окружающей среды, в частности выполнение положений Парижского соглашения по климату.
Целью данной встречи, созванной по инициативе Макрона, станет "поиск точек соприкосновения между Европой и Китаем", добавил представитель президентской администрации. По его словам, это мероприятие позволит заложить основу для предстоящего саммита ЕС - КНР 9 апреля.