Իրանում ավելի քան 1,5 հազար մարդ Է տուժել ամանորյա փառատոնի ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում առնվազն երկու մարդ Է զոհվել, եւս ավելի քան 1,5 հազար հոգի՝ տուժել Նոր տարվան նվիրված հանդիսությունների ընթացքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է երկրի շտապ բուժօգնության ծառայությունը:
«Հաղորդվել Է, որ տարվա վերջին չորեքշաբթի օրվա հետ կապված երեկվա պատահարներում տուժել Է 1676 մարդ եւ զոհվել երկու հոգի»,-մարտի 20-ին հայտնել Է Իրանի շտապօգնության ղեկավար Փիրհոսեյն Կուլիվանդը IRIB կորպորացիայի լրատվական գործակալությանը:
Ամեն տարի Իրանում նշվում Է Չախարշանբե-Սուրի տոնը, որի տոնակատարությունը համընկնում Է իրանական օրացույցով տարվա վերջին չորեքշաբթիի գիշերվա հետ: Ավանդույթի համաձայն, այդ օրն իրանցիները ցատկում են խարույկի վրայով, տոնակատարությունների ընթացքում նաեւ օգտագործվում Է հրատեխնիկա: Նոր տարվա առաջին օրը մարտի 21-ն Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Иране более 1,5 тысячи человек пострадали во время фестиваля
По меньшей мере два человека погибли, более 1,5 тысячи пострадали во время празднеств перед наступлением Нового года в Иране. Как передает Арменпресс, об этом сообщила служба скорой медицинской помощи страны.
"В происшествиях вчерашнего дня, связанных с последней средой года,  сообщалось о 1676 пострадавших и двух погибших", - сообщил в среду глава скорой помощи Ирана Пирхосейн Куливанд новостному агентству корпорации IRIB.
Ежегодно в Иране отмечается праздник Чахаршанбе-Сури, празднования которого приходятся в ночь на последнюю среду года по иранскому календарю. По традиции, в этот день иранцы прыгают через костер, в ходе празднеств также используется пиротехника. Первый день нового года наступает 21 марта.