Շվեդիայի միջազգային զարգացման և համագործակցության նախարար Պետեր Էրիկսոնը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության նախարար Պետեր Էրիկսոնը մարտի 21-22-ը կայցելի Հայաստան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, swedenabroad.se-ն տեղեկացնում է, որ այցին ընդառաջ Շվեդիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ մտադիր է ընդլայնել  ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանին՝  ի գիտություն ընդունելով երկրում ժողովրդավարացման գործընթացը և անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացման համար առկա ուժեղ քաղաքական կամքը, ինչը հետևեց 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությանը:
«2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում ժողովրդավարացման ակտիվ գործընթաց է սկսվել: Մենք տեսնում ենք ուժեղ քաղաքական կամք` անհրաժեշտ բարեփոխումներ իրականացնելու, ժողովրդավարության, խոսքի ազատության եւ այլ հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների ամրապնդման համար»,-ասել է Պետեր Էրիկսոնը:
Հոդվածում նշվում է, որ Հայաստանի և Շվեդիայի միջև զարգացմանը միտված համագործակցության վերաբերյալ երկկողմ ծրագրի իրականացման մեկնարկը կնշանակի Հայաստանում նախագծերի ֆինանսավորման ավելացում, ինչպես նաև Շվեդիայի աջակցությունը Հայաստանին ավելի թիրախային կդառնա:

Sweden’s Minister for International Development Cooperation to visit Armenia
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. Sweden’s Minister for International Development Cooperation Peter Eriksson will visit Armenia on March 21-22, swedenabroad.se reports.
Ahead of the minister’s visit the Swedish government announced that it intends to expand its financial support to Armenia in response to the strong political will to undertake necessary reforms, following the velvet revolution of 2018.
“An active democratization process has started in Armenia after the ‘velvet revolution’ in 2018. We see a strong political will to undertake necessary reforms and to strengthen democracy, freedom of expression and other fundamental rights and freedoms”, the Swedish minister said.
The opening of a bilateral program for Sweden’s development cooperation with Armenia will mean increased funding for projects in Armenia and make the Swedish support to Armenia more targeted.