Նյու Յորքը շուտով ջրի տակ կանցնի. քաղաքագլուխ Բիլ դե Բլազիո
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մեծ խնձորի» քաղաքագլուխը նշել Է, որ արդեն մինչեւ 2050 թվականը Ստորին Մանհեթենի բնակչության 37 տոկոսը կհայտնվի հեղեղման գոտում, ուստի հարկավոր Է շտապ միջոցներ ձեռնարկել արդեն այժմ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բիլ դե Բլազիոն հայտնել Է, որ մինչեւ 2100 թվականն իրադրությունն Էլ ավելի կվատանա. գլոբալ տաքացումը կհանգեցնի համաշխարհային օվկիանոսի մակարդակի բարձրացման գրեթե 2 մետրով, եւ Մանհեթենի ամբողջ ստորին, ինչպես նաեւ մասնակիորեն կենտրոնական գոտին ջրասույզ կլինեն:
Ինչպես նշում Է Daily Mail-ը, Նյու Յորքի քաղաքագլուխը գտնում Է, որ հեղեղումներից քաղաք պաշտպանելու համար անհրաժեշտ Է առափնյա գոտին ընդլայնել 152 մետրով եւ ափերն ամրացնել բետոնե կոնստրուկցիաներով: Վերակառուցման առաջին փուլում, դե Բլազիոյի կարծիքով, կպահանջվի առնվազն 10 մլրդ դոլար: Նման ներդրումները, քաղաքապետի համոզմամբ, թույլ կտան քաղաքը պաշտպանել ոչ միայն հեղեղումներից, այլեւ փոթորիկներից, որոնք սարսափելի վնասներ են հասցնում քաղաքի ենթակառուցվածքին, հաղորդել Է Life-ը:

Мэр Нью-Йорка заявил, что город скоро уйдёт под воду
Градоначальник "Большого яблока" отметил, что уже к 2050 году 37 процентов населения Нижнего Манхэттена окажется в зоне затопления и срочные меры для этого необходимо предпринимать уже сейчас. Билл Де Блазио сообщил, что к 2100 году ситуация станет ещё хуже — глобальное потепление спровоцирует рост уровня мирового океана почти на 2 метра, и вся нижняя, а также частично центральная зона Манхэттена будут затоплены, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Как отмечает Daily Mail, мэр Нью-Йорка считает, что для защиты города от наводнения необходимо расширить прибрежную полосу на 152 метра и укрепить берега бетонными конструкциями. На первый этап реконструкции, по мнению Де Блазио, потребуется не менее $10 млрд. Такие вложения, считает мэр, позволят защитить город не только от наводнений, но и от ураганов, которые наносят инфраструктуре города чудовищный ущерб.