ՀՀ ԱԺ նախագահը ԵԱՀԿ գործող նախագահին հայտնել է բանակցային գործընթացում Արցախի մասնակցության անհրաժեշտության մասին
ՀՀ ԱԺ նախագահը ԵԱՀԿ գործող նախագահին հայտնել է բանակցային գործընթացում
Արցախի մասնակցության անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 13-ին ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ-ն Միրոսլավ Լայչակի գլխավորությամբ կշարունակի միջազգային անվտանգությանը, օրենքի գերակայությանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ջանքերը՝ հայտնելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատրաստակամությունն աջակցելու այս օրակարգին: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ու ԵԱՀԿ ԽՎ առաքելություններին 2018 թ. դեկտեմբերին մեր երկրում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդության իրականացման եւ տրված անաչառ գնահատականների համար՝ մեջբերելով ԵԱՀԿ դիտորդական կարճաժամկետ առաքելության հատուկ համակարգող եւ ղեկավար, սլովակ պատգամավոր Պիտեր Օսուսկինի հնչեցրած գնահատականն ընտրությունների վերաբերյալ, ով դրանք մասնավորապես որակել էր որպես «հայկական հրաշք»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության` որպես միջազգայնորեն ընդունված միակ ձեւաչափի ջանքերը հիմնախնդրի կարգավորման գործում: Խորհրդարանի ղեկավարն առանձնահատուկ ընդգծել է բանակցային գործընթացում Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցության անհրաժեշտությունը:
Միրոսլավ Լայչակը նշել է, որ որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ՝ ստանձնում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում ջանքեր գործադրելու հանձնառությունը՝ հավելելով, որ պետք է աշխատանք տանել նաեւ փոխվստահության մթնոլորտի ամրապնդման ուղղությամբ, ակտիվացնել շփումները հասարակության տարբեր շերտերի միջեւ: Այս համատեքստում նա կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ որպես հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին նպաստող գործոն:
Ազգային ժողովի նախագահը նշել է՝ խնդրի կարգավորումը երկկողմանի գործընթաց է եւ խաղաղության հաստատման հարցում կարեւոր է երկրների իշխանությունների ու ժողովուրդների կամքը: Նրա խոսքով` Հայաստանը խաղաղությանը միտված իր ջանքերին ի պատասխան համանման մոտեցում ակնկալում է նաեւ ադրբեջանական կողմից: Որպես Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր մարմնի ղեկավար՝ Արարատ Միրզոյանն իր դրական վերաբերմունքն է արտահայտել խորհրդարանական դիվանագիտության հարթակը՝ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համատեքստում առավել արդյունավետ օգտագործելու վերաբերյալ:
Ազգային ժողովի նախագահի կարծիքով՝ պետք է շարունակաբար ավելացնել եւ՛ Մինսկի խմբի համանախագահների, եւ՛ փորձագետների այցերն Արցախ՝ տեղում խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ընտրական բարեփոխումների գործընթացին, միջազգային խորհրդարանական հարթակներում օրենսդիրների հաճախակի շփումներին ու փորձի փոխանակմանը:
Անդրադառնալով հայ-սլովակական երկկողմ հարաբերություններին՝ կողմերն ընդգծել են դրանց խորացման մեծ ներուժը, ինչին մեծապես կնպաստի նաեւ Հայաստանում Սլովակիայի դեսպանության սպասվող հիմնումը

Armenian parliament Speaker speaks about necessity of involving Artsakh in NK talks in a meeting with OSCE Chairperson-in-Office
Armenian parliament Speaker speaks about necessity of involving Artsakh in NK talks in a
meeting with OSCE Chairperson-in-Office
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan received the delegation led by OSCE Chairperson-in-Office, Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Miroslav Lajčák on March 13.
As ARMENBPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, greeting the guests, Ararat Mirzoyan expressed confidence that the OSCE, led by Miroslav Lajčák, will continue its efforts aimed at international security, strengthening rule of law and protection of human rights, expressing the readiness of the parliament of Armenia to support that agenda. The head of the legislative expressed gratitude to the OSCE/ODIHR and the PACE for carrying out observer missions during the parliamentary elections in Armenia in December 2018 and for their unbiased assessments, quoting Special Co-ordinator of the OSCE short-term observer mission, Slovak MP Peter Osusky, who assessed the elections as “Armenian miracle”.
Referring to Nagorno Karabakh conflict settlement, Ararat Mirzoyan emphasized that Armenia highlights the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs, as the sole internationally authorized platform for the settlement of the conflict. The parliament Speaker particularly emphasized the necessity of the participation of the representatives of Artsakh in the negotiation process.
Miroslav Lajčák noted that as the OSCE Chairperson-in-Office, he assumes the commitment to make efforts aimed at the peaceful settlement of the conflict, adding that it’s also necessary to take steps for the strengthening of the atmosphere of mutual trust and activate contacts between different layers of the society.
Ararat Mirzoyan noted that the settlement of the conflict is a double-sided process and the will of the leaderships and the peoples of the countries are important for the establishment of peace. According to him, Armenia expects steps from Azerbaijan that will be equivalent to Armenia’s efforts for peace.
Referring to the Armenian-Slovak bilateral relations the sides underlined the great potential for deepening them.