ՀՀ ԱԺ նախագահը ԵԱՀԿ գործող նախագահին հայտնել է բանակցային գործընթացում Արցախի մասնակցության անհրաժեշտության մասին
ՀՀ ԱԺ նախագահը ԵԱՀԿ գործող նախագահին հայտնել է բանակցային գործընթացում
Արցախի մասնակցության անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 13-ին ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ-ն Միրոսլավ Լայչակի գլխավորությամբ կշարունակի միջազգային անվտանգությանը, օրենքի գերակայությանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ջանքերը՝ հայտնելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատրաստակամությունն աջակցելու այս օրակարգին: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ու ԵԱՀԿ ԽՎ առաքելություններին 2018 թ. դեկտեմբերին մեր երկրում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդության իրականացման եւ տրված անաչառ գնահատականների համար՝ մեջբերելով ԵԱՀԿ դիտորդական կարճաժամկետ առաքելության հատուկ համակարգող եւ ղեկավար, սլովակ պատգամավոր Պիտեր Օսուսկինի հնչեցրած գնահատականն ընտրությունների վերաբերյալ, ով դրանք մասնավորապես որակել էր որպես «հայկական հրաշք»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության` որպես միջազգայնորեն ընդունված միակ ձեւաչափի ջանքերը հիմնախնդրի կարգավորման գործում: Խորհրդարանի ղեկավարն առանձնահատուկ ընդգծել է բանակցային գործընթացում Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցության անհրաժեշտությունը:
Միրոսլավ Լայչակը նշել է, որ որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ՝ ստանձնում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում ջանքեր գործադրելու հանձնառությունը՝ հավելելով, որ պետք է աշխատանք տանել նաեւ փոխվստահության մթնոլորտի ամրապնդման ուղղությամբ, ակտիվացնել շփումները հասարակության տարբեր շերտերի միջեւ: Այս համատեքստում նա կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ որպես հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին նպաստող գործոն:
Ազգային ժողովի նախագահը նշել է՝ խնդրի կարգավորումը երկկողմանի գործընթաց է եւ խաղաղության հաստատման հարցում կարեւոր է երկրների իշխանությունների ու ժողովուրդների կամքը: Նրա խոսքով` Հայաստանը խաղաղությանը միտված իր ջանքերին ի պատասխան համանման մոտեցում ակնկալում է նաեւ ադրբեջանական կողմից: Որպես Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր մարմնի ղեկավար՝ Արարատ Միրզոյանն իր դրական վերաբերմունքն է արտահայտել խորհրդարանական դիվանագիտության հարթակը՝ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համատեքստում առավել արդյունավետ օգտագործելու վերաբերյալ:
Ազգային ժողովի նախագահի կարծիքով՝ պետք է շարունակաբար ավելացնել եւ՛ Մինսկի խմբի համանախագահների, եւ՛ փորձագետների այցերն Արցախ՝ տեղում խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ընտրական բարեփոխումների գործընթացին, միջազգային խորհրդարանական հարթակներում օրենսդիրների հաճախակի շփումներին ու փորձի փոխանակմանը:
Անդրադառնալով հայ-սլովակական երկկողմ հարաբերություններին՝ կողմերն ընդգծել են դրանց խորացման մեծ ներուժը, ինչին մեծապես կնպաստի նաեւ Հայաստանում Սլովակիայի դեսպանության սպասվող հիմնումը

Спикер НС Армении сообщили действующему председателю ОБСЕ о необходимости участия Арцаха в переговорном процессе
Спикер НС Армении сообщили действующему председателю ОБСЕ о необходимости
участия Арцаха в переговорном процессе
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 13 марта  принял делегация во главе с министром иностранных дел Словацкой Республики, действующим председателем ОБСЕ Мирославом Лайчаком.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, приветствуя гостей, Арарат Мирзоян выразил уверенность в том, что ОБСЕ  под председательством Мирослава Лайчака продолжит усилия по обеспечению международной безопасности, верховенства закона и защите прав человека, а также выразил готовность Национального Собрания Республики Армения поддержать эту повестку. Глава законодательного органа выразил благодарность миссии БДИПЧ/ОБСЕ и ПА ОБСЕ за наблюдательскую миссию на парламентских выборах в 2018 году, процитировав слова специального координатора и главы краткосрочной миссии ОБСЕ, словацкого парламентария Петра Осусского об оценке выборов, который, в частности, назвал эти выборы «армянским чудом».
Коснувшись урегулирования нагорно-карабахского конфликта, Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения придает большое значение усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в качестве единственного международно-признанного формата урегулирования конфликта. Глава парламента особо подчеркнул необходимость участия представителей Арцаха в переговорном процессе.
Мирослав Лайчак отметил, что, поскольку действующий председатель ОБСЕ взял на себя обязательство приложить усилия для мирного урегулирования конфликта, добавив, что необходимо работать над укреплением атмосферы взаимного доверия, активизировать контакты между различными слоями общества. В этом контексте он подчеркнул важную роль парламентской дипломатии как фактора, способствующего мирному урегулированию конфликта.
Председатель НС отметил, что урегулирование проблемы является двусторонним процессом, и для установления мира очень важна воля правительств и народов стран. По его словам, в ответ на свои усилия по достижению мира Армения ожидает от азербайджанской стороны аналогичного подхода. Председатель НС Республики Армения Арарат Мирзоян выразил свое позитивное отношение к платформе парламентской дипломатии для ее более эффективного использования в контексте мирного урегулирования конфликтов.
По мнению спикера НС, необходимо постоянно увеличивать визиты сопредседателей и экспертов Минской группы в Арцах для ознакомления с проблемами на месте.
В ходе встречи стороны коснулись процесса избирательных реформ, частых контактов законодателей на международных парламентских площадках и обмена опытом.
Коснувшись армяно-словацких двусторонних отношений, стороны подчеркнули большой потенциал их углубления, чему будет в значительной степени способствовать предстоящее открытие посольства Словакии в Армении.